What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $0.21875 per.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Proportional Relationships
Advertisements

Ratios and Proportional Relationships Test Review
Today, we will graph the information from the tables of values that we worked with yesterday in class. Our objective is to use a graph to identify if a.
POD Do the following numbers represent a proportional relationship?
C HAPTER 4 EQ: How do I determine a proportional relationship?
5 Minute Check Complete in your notes mi/h = ? ft/min 2. 16cm/min = ? m/h mi/h = ? ft/s 4. 26cm/s = ? m/min You can use your calculator for.
Identifying and Representing Proportional Relationships
Topic A: Proportional Relationships
Time (hr.) LearnZillion Notes:
5-4 Rates of Change and Slope Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Identify, write, and graph an equation of direct variation.
Constant of Proportionality
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
Proportions. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. 200 Miles 4 Hours 50 Miles 1 Hour = An equation stating that two.
Graph proportional relationships
Proportional Relationships
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Topic 1 Ratios and Proportional Relationships. Lesson Rates A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate.
Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. –To have a constant ratio means two quantities.
Graph Proportional Relationships. x y –2 2 2 –4 4 4 –1 –3 – –3 –5 –1 Origin x-axis y-axis back.
5-4 Direct Variation Warm Up 1. Regina walked 9 miles in 3 hours. How many miles did she walk per hour? 2. To make 3 bowls of trail mix, Sandra needs 15.
S ECTION 1.4 P ROPORTIONAL AND NONPROPORTIONAL RELATIONSHIPS EQ: How do I determine a proportional relationship?
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
PRE-ALGEBRA. Lesson 8-4 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “direct variation”? How do you find the constant, k, of a direct variation given a point on its.
Graphing proportional
How can you show an infinite number of possible answers? Egg salad: $5 per pound 1 pound for $5 3 pounds for $15 20 pounds for $100.
PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.
ALGEBRA READINESS LESSON 8-6 Warm Up Lesson 8-6 Warm-Up.
1.A 2.B 3.C 4.D 5Min 7-3 Triangle XYZ has vertices X(2, 2), Y(10, 4), and Z(8, 10). Find the vertices of triangle XYZ after a dilation with a scale factor.
11-5 Direct Variation Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Direct Variation. A direct variation is… A linear equation The y-intercept must be zero!!!! The graph of a direct variation will ALWAYS go through the.
5 Minute Check. Simplify Minute Check.
Proportional vs. Non-proportional
2.2 Constant Rates of Change
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
5-4 Direct Variation Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
+ Directly Proportional. + Directly proportional: as one amount increases, another amount increases at the same rate. Hence, the straight line when we.
Representing Proportional Relationships 8.EE.5 - GRAPH PROPORTIONAL RELATIONSHIPS, INTERPRETING THE UNIT RATE AS THE SLOPE OF THE GRAPH. COMPARE TWO DIFFERENT.
Is 30 miles per hour a ratio?. In this lesson you will learn how rates are part of the ratio family by reviewing the qualities of a ratio.
Topic A: Proportional Relationships
2.2 Constant Rates of Change
Proportionality using Graphs and Tables
Constant Rate of Change
Lesson 13.3 – Graphing Proportional Relationships
Proportional Relationships
Chapter 1.9 Direct Variation.
Constant of Proportionality
Splash Screen.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Constant of Proportionality
What is it and how do I know when I see it?
Math CC7/8 – April 24 Math Notebook: Things Needed Today (TNT):
Proportional Relationships and Tables Ex: 1a
Lesson 4.3 Graphing Proportional Relationships
Constant Rate of change
Lesson 7.9 Identifying Proportional Relationships
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Proportional Relationships
Bell-work 9/29/16 Triangle XYZ has vertices X(2, 2), Y(10, 4), and Z(8, 10). Find the vertices of triangle X’Y’Z’ after a dilation with a scale factor.
Proportional Relationships (Graphs)
Proportional Relationships
Proportionality using Graphs and Tables
Main Idea and New Vocabulary
Linear Relationships Graphs that have straight lines
x − 7 = 13 m − 9 = −13 m + 4 = −12 Ticket in the Door
Graph Proportional Relationships
x − 7 = 13 m − 9 = −13 m + 4 = −12 Ticket in the Door
Agenda Ticket in the Door Review of ticket in the Door
Presentation transcript:

What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per oz so $0.22 So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 32oz for $7.00 Bell Work

How can you show an infinite number of possible answers? Egg salad: 2 pound for $6 You can display all the possibilities in a proportional relationship by graphing! 1 pound for $5 2 pounds for $6 20 pounds for $100 1 pound for $3 6 pounds for $18

Let’s Review Core Lesson 2 pounds for $6 Weight (lb.) Cost ($)

Let’s Review Core Lesson Weight (lb.) (x) Cost ($) (y) Cost ($) Weight (lb.)

Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. If the ratio is not constant, the two quantities are said to be non-proportional.

Proportional Relationships Will always go through the origin on a graph. (0,0) Graph will always be a straight line. Always write the constant ratio in the form of Reduce or divide to find the constant ratio.

In order to tell if a graph is proportional the line must go through the origin. Tell if the following graphs represent a proportional relationships. Proportional ? _________ Why? Line goes thru the origin Why? Line does not go thru the origin Yes No

Let’s Review Core Lesson Weight (lb.) (x) Cost ($) (y) Cost ($) Weight (lb.) Is the weight of the potato salad proportional to the cost? Yes

Let’s Review Core Lesson Distance (mi.) Time (hr.) Graph the proportional relationship “45 miles in 3 hours.” Time (hr.) (x) Distance (mi.) (y) Is the time proportional to the distance driven?Yes

Let’s Review Guided Practice Graph the proportional relationship “2 pounds of prime rib for $11.” Cost ($) Weight (lb.) (x) Cost ($) (y) Is the weight of the prime rib proportional to the cost?Yes

Let’s Review Guided Practice State in words the proportional relationship shown here. (There are many correct answers!) Distance (ft.) Time (min.) 2 feet per min

Let’s Review Extension Activities Graph “a loss of 2 dollars per day.” Discuss why the graph is in the fourth quadrant. Day ($) Day$

You try: The following chart shows how much money Alex earns for mowing lawns. Is the amount of money he earns proportional to the number of hours that he spends mowing? Earnings ($) Hours (h) Unit Rate ( ) Since the simplified ratios were equal, this was a proportional relationship.

We typically put time (hours) on the x-axis, and the earnings ($) on the y-axis. Set up the graph paper to fit the data in the chart. You try: Let’s graph this proportional relationship from Ex. 1 on an xy-plane. x y Hours worked Earnings ($) Hours (h) Earnings ($) Point (x, y) 114(1, 14) 228(2, 28) 342(3, 42) 456(4, 56) Plot points (x, y) from the table. Connect the points. Describe the graph of this proportional relationship.

The graph of a proportional relationship: is a straight line, AND it passes through the origin, or point (0,0).

Example 2: Ticket Express charges $7 per movie ticket plus a $3 processing fee per order. Is the cost of an order proportional to the number of tickets ordered? Explain. Cost ($) Tickets Ordered1234 Since all of the simplified ratios are not equal, there is NOT a proportional relationship between cost and the number of tickets ordered.

Tickets ordered will be on the x-axis, and the cost ($) will be on the y-axis. x y Tickets ordered Cost ($) Ticke ts Earnings ($) Point (x, y) 110(1, 10) 217(2, 17) 324(3, 24) 431(4, 31) Plot points (x, y) from the table. Connect the points. Describe the graph of this nonproportional relationship. Now, let’s graph this nonproportional relationship from Ex

This graph shows a nonproportional relationship. It is a straight line, but it does not pass through the origin.

Let’s Review Quick Quiz State in words the proportional relationship shown here. (There are many correct answers!) Cost ($) Weight (ounces) You Try 5oz for $2