5 Minute Check At CMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35% of the students like.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Q1 T3 REVIEW 1 ( ) Transform Fractions, Decimals, & Percents
Advertisements

Ratios and Proportional Relationships Test Review
Ken baked a tray of brownies in a rectangular pan for a party. After the party, 1/3 of the brownies had not been eaten. Ken gave 2/3 of the remaining brownies.
5 Minute Check Use the rainbow factor or the factor tree method to find the following. GCF 1. 45, , , 378 LCM 4. 12, 15.
Flashcards.
5 Minute Check At CMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35% of the students like.
Volume and Surface Area Review
MATH JEOPARDY (Multiplying and Dividing Decimals) Multiplying Decimals
5 Minute Check Write an inequality for each sentence. Complete on the back of your homework or in your notes. 1. You cannot spend more than $ More.
Welcome to Pre-Algebra Jeopardy
5 Minute Check. Solve and show work on the back on your homework. 3. d + 4 = 36.
Chapter 2 Review.
5 Minute Check Solve and show work on the back on your homework. 1. 5d = = 6e g = = 0.9c.
GCFLCM Distribut ive Property Order of Operatio ns Wild Card
X ÷ 1 Geometry 2 Measure Fractions 5 Surprise 6 $100 $200 $300 $400 $500.
Possible exam questions for the chapter 10 exam. A.1175 in 2 B.1000 in 2 C.65 in 2 D.130 in
Review For Test #3. PEMDAS Writing Equations ProportionsLCM/GCFEstimation
5 Minute Check Simplify
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved.
Use the data in the table to complete the line plot
4 th Six Weeks Benchmark Review SOLs 6.6a & 6.23.
5 Minute Check Complete in your notes · · ÷ ÷ 2 3.
Chapter 15 Test- Answer Key Add and Subtract Decimals
GT – 1st Semester Exam Review. Question 1 Evaluate:
5 Minute Check Find the price to the nearest cent. Complete on the back of your homework. 1. $60; with a 60% discount 2. $40; with 7% tax 3. $199; with.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
Jeopardy $100 Dividing Fractions Decimal Operations GCF/LCM and Order of Operations Positive and Negative Numbers Graphing $200 $300 $400 $500 $400 $300.
Ms. Seretan P. 6 Resource Lab Algebra 1 Diagnostic.
5 Minute Check Which is larger? or or or or
Greatest Common Factor Least Common Multiple
Ratios and Proportions
5 Minute Check Complete on the back of your homework (9 + 2) x ² ÷ ÷ 2 x 3².
5 Minute Check Use rainbow factors, factor trees or multiples lists method to find the following. GCF 1. 45, , , 378 LCM 4. 12, 15.
Math More with Formulas 1. 2 Perimeter of a rectangle.
5 Minute Check Find. Complete in your notes · · · ( ) · 2 3.
UNIT 8 CFA REVIEW. Mrs. Witt buys new cupcake tins for $7.38. If she pays for them with a $20 bill, how much change will she get back? $12.62.
5 Minute Check 1. A recipe makes 5 ½ dozen cookies. Mike needs to make 3 3/4 times this amount. How many dozen cookies will he make? 2. Renee spent 1/8.
Problem Solving with Decimals 10 Challenges. (WHITE) John went to Lowes and purchased one orange juice and one apple juice for a total of $5.64. He has.
Week 18 DCA Review Grade 8. The two rectangles shown below are similar. Find the length of segment EF. F E H G A B C D Perimeter = 78 in 24 in 8 in.
5 Minute Check InIn your  .
5 Minute Check Complete in your notebook. Find each sum Find the difference –
Find measurements of a room (bedroom) at your house. Make sure your measurements are accurate. Does not need to be to scale. Room needs to have more than.
This Weeks Agenda Monday – Test Review Tuesday – Test 2 Wednesday – Test Review, Organize Notebooks Thursday and Friday – Similar Figures.
5 Minute Check Simplify. Complete in your notes.
CBA # 4 Review Take out a sheet of paper with your name, date and class period!
Math Review Angel used base-ten blocks to represent the number of baseball cards in his collection. How many baseball cards are in Angel's collection?
Announcements 3/5 Homework – Decimals Test Corrections due Friday New late policy for 6 th grade: -1 day late = -10 -after 1 day late = 50%
5 Minute Check Complete on the back of your homework (9 + 2) · ² ÷ ÷ 2 · 3².
5 Minute Check Find the following. Complete in your notes. GCF 1. 45, , 30 LCM 3. 8, , 15.
1.Solve 29=15x (Improper fraction) 2. Solve 15. 7= -9/11 + x (Mixed fraction) 3. Evaluate, then solve when y = x-3y= Solve - 4x + x =
5 Minute Check. Convert. Complete on the back of your homework mi = _____ ft.
5 Minute Check Complete in your notes kilometers in 8 hours as a unit rate. 2. $60 for 12 months as a unit rate. 3. You have 40 cards you want.
5 Minute Check Find each quotient ÷ ÷ ÷ ÷ 79.
5 Minute Check. Tuesday, Dec 15 Chapter 4 Review.
5 Minute Check Complete in your notes. At WMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35%
5 Minute Check Which is larger? or or or or 7 9.
5 Minute Check. 8 x 3 5 Minute Check 2 x 5.
Monday Top half Evaluate (1.2 – 8) A B.2.6 C.6.6 D.14.6 Evaluate. 3.6 – 2.5(4.8 ÷ ) A.27.6 B.10.6 C D EE.3.
This is JEOPARDY. JEOPARDY! Problem Solving Money Order of Operations Place ValueMeasurementMultiplication FINAL JEOPARDY.
Using Ratio Reasoning to Convert Measurement Units
Using Ratio Reasoning to Convert Measurement Units
The game of never ending madness!
54.47 seconds, seconds, and seconds.
Homework: Study for Unit 3 Test Friday *
Math Review 5.
A. 24 minutes B. 42 minutes C. 52 minutes D. 35 minutes
Place the following numbers on a number line.
Trial and Improvement 100 cm2 Example
Unit 5 Measurement Review
Presentation transcript:

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35% of the students like basketball, how many students like basketball? 3. If 45% of the students are girls, how many students are boys? 4. If 30% of the students ride the bus, how many students do not ride the bus?

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football?

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 20% of 360 is.20 · 360 = 72, or 20 ? 100 = 360

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 2. If 35% of the students like basketball, how many students like basketball?

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 2. If 35% of the students like basketball, how many students like basketball? 35% of 360 is.35 · 360 = ? 100 = 360

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 3. If 45% of the students are girls, how many students are boys?

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 3. If 45% of the students are girls, how many students are boys? 55% of 360 is.55 · 360 = ? 100 = 360

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 4. If 30% of the students ride the bus, how many students do not ride the bus?

5 Minute Check At CMS there are 360 students. 4. If 30% of the students ride the bus, how many students do not ride the bus? 70% of 360 is.70 · 360 = ? 100 = 360

Tuesday, Dec 9 Chapter 6.3 Review

Chapter 6.3 Review

A = 8 x 8 A = 64 cm²

Chapter 6.3 Review 2. Marlene purchased 20 stamps at the post office for $8.40. What is the cost of one stamp?

Chapter 6.3 Review 2. Marlene purchased 20 stamps at the post office for $8.40. What is the cost of one stamp? One Stamp = $8.40 ÷ 20 = $.42

Chapter 6.3 Review 3. SHORT RESPONSE Manuel bought supplies for making party favors. The table shows the cost of each supply. If Manuel made 12 party favors, how much did it cost to make each party favor?

Chapter 6.3 Review 3. SHORT RESPONSE Manuel bought supplies for making party favors. The table shows the cost of each supply. If Manuel made 12 party favors, how much did it cost to make each party favor? $2.oo $5.75 $ $4.82 $18.96 $18.96 ÷ 12 = $1.58

Chapter 6.3 Review 4. Shellie spent $10.56 on oranges that cost $0.88 per orange. How many oranges did she purchase?

Chapter 6.3 Review 4. Shellie spent $10.56 on oranges that cost $0.88 per orange. How many oranges did she purchase? $10.56 ÷ $.88 = 12

Chapter 6.3 Review 5. The average weight of a bass in a neighborhood lake is 5.1 pounds. Norman and his friend caught 4 bass. Assuming the bass were all average weight, what was the total weight in pounds of the fish they caught?

Chapter 6.3 Review 5. The average weight of a bass in a neighborhood lake is 5.1 pounds. Norman and his friend caught 4 bass. Assuming the bass were all average weight, what was the total weight in pounds of the fish they caught? 5.1 lbs x 4 = 20.4 lbs

Chapter 6.3 Review 6. A store has two different packs of baseball cards. Pack A is 6 cards for $5.10 and pack B is 14 cards for $12. Which is the better deal?

Chapter 6.3 Review 6. A store has two different packs of baseball cards. Pack A is 6 cards for $5.10 and pack B is 14 cards for $12. Which is the better deal? Pack A is a better deal ) )

Chapter 6.3 Review

96.9 = 9.5 · l · l 9.5 = = l

Chapter 6.3 Review 8. Find the area in square meters of a rectangle with a length of 2.1 meters and a height of 0.8 meter.

Chapter 6.3 Review 8. Find the area in square meters of a rectangle with a length of 2.1 meters and a height of 0.8 meter. 2.1 m · 0.8m = 1.68m²

Chapter 6.3 Review 10. SHORT RESPONSE Rita bought 5.7 pounds of bananas and 2.8 pounds of apples. Write a multiplication expression and find the total cost for the fruit. Round to the nearest cent.

Chapter 6.3 Review 10. SHORT RESPONSE Rita bought 5.7 pounds of bananas and 2.8 pounds of apples. Write a multiplication expression and find the total cost for the fruit. Round to the nearest cent. 5.7 x $ x $1.99 = $ $5.572 = $ $5.57 $8.93

Chapter 6.3 Review 12. Ignacio cut the board shown into 4.5 inch pieces. How many pieces can he cut?

Chapter 6.3 Review 12. Ignacio cut the board shown into 4.5 inch pieces. How many pieces can he cut? 40.5 in ÷ 4.5 in = 9

Chapter 6.3 Review 13. The table below shows times from the Men’s 4 × 100 meter Medley. The four swimmers each swam 100 meters. Suppose each swimmer swam the same amount of time. How long did each United States swimmer swim in the race?

Chapter 6.3 Review 13. The table below shows times from the Men’s 4 × 100 meter Medley. The four swimmers each swam 100 meters. Suppose each swimmer swam the same amount of time. How long did each United States swimmer swim in the race? 3 min and sec = sec ÷ 4 = sec

Chapter 6.3 Review

20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review 20ft 60.4ft ft² 16ft 14.3ft 57.2ft

Chapter 6.3 Review Agenda Notes Dec 9 In-Class assignment Raise hand when complete Homework– Homework Practice CH 6.3 Review Due Wednesday, December 10 Semester Exam Thursday, Dec 18