You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit Rates.
Advertisements

Velocity-time graph’s
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Consumer Math Mastery Test A
#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled.
OBJECTIVES 5-7 DRIVING DATA
The dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18.
Ratios Rates and Unit Rate
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
4.1 D - Unit Rates Lesson 4-1 D Mrs. Wilson.
 Lesson Objective: NCSCOS 4.01 – Students will know how to solve problems using direct variation.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Negative 10 Miles per Hour? Velocity and Speed.
Interpreting Graphs 5-2. You can use a graph to show the relationship between speed and time, time and distance, or speed and distance.
Unit Rates Lesson 6.2.
T = 5 x = 9 x = 6/5 Solve ANSWER How long would it take you To travel 2 miles going 60mph?. 2 minutes.
Math Rates.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Rate: a ratio that compares two different kinds of numbers, such as miles per hour (mph) or dollars per pound Unit Rate: compares the price of an item.
Solving Multiplication Equations Using the Multiplicative Inverse
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Proportions 7 th Grade Math November, Proportions with Pandas..\videos\Proportions with Pandas.asf.
2.8 Modeling Using Variation Pg. 364 #2-10 (evens), (evens) Objectives –Solve direct variation problems. –Solve inverse variation problems. –Solve.
5 Minute Check 1. Find the difference of 5 and What is x 0.05? 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?
Rate Problems. Unit Rates A rate compares two quantities with different units. A unit rate is a rate in which the second number is miles in 8 hours.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
Unit Rates and Unit Cost SWBAT write rates; write unit rates; use unit cost to determine the better or best buy; compare rates.
Representing Proportional Relationships with Equations.
7th Grade Math TCAP REVIEW.
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division. One out of five pairs of shoes are flip fops. - Can be written 1 to 5, 1:5, or - No.
What is a ratio, rate, and unit rate?
Michigan Road Trip. Round Trip AB 0 50 Your trip starts at point A, and you drive to point B. That is considered “one way”. You have to drive back from.
TICK TOCK, TICK TOCK, TICK TOCK DO NOW: WHAT ARE THE TWO MEANINGS OF THE WORD “TIME” IN PHYSICS?
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Slide 1 Tell us where you will be going. Describe the place you will be going. Tell us why you want to go there. Add a picture of the place you will be.
Collision Course An Investigation Collision Course Two cars are on a collision course, heading straight at each other. One car is traveling at 50 miles.
INTRO TO DISTANCE, DISPLACEMENT, SPEED, VELOCITY QUIZ REVIEW.
A BOAT TRAVELS 180 MILES IN 4.2 HOURS (WITH A CONSTANT SPEED). HOW FAR CAN IT TRAVEL IN 2.3 HOURS (WITH THE SAME SPEED)? 2KG.
Speed How many measurements for speed can you think of?
Algebra 1 Section 1.1 Evaluate algebraic expressions
1. If you travel at 10mph for 1 hour, how far do you travel?
Forces and Motion
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
How far did the following travel :-
Rates.
Unit Rates Lesson 6-2.
Lesson 4 – Represent Proportional Relationships with Equations
5-4: Dimensional Analysis
Solve ANSWER x = 9 ANSWER t =
30 miles in 1 hour 30 mph 30 miles per hour
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Apply Properties of Real Numbers
Unit 5. Day 14..
A car travels a distance of 665miles at
Starter Questions Convert the following to decimal time :-
Speed.
Unitary method.
Unit 5. Day 15..
Speed, Distance and Time
Starter Questions Convert the following to minutes :-
Finding value of one unit
Jeopardy A C Q $100 Q $100 Q $100 Q $200 Q $200 Q $200 Q $300 Q $300
An object travels 40 miles in 2 hrs. Calculate its speed?
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Presentation transcript:

You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour

You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour ÷ 5 ÷ 5

You pay $88.50 for 6 T-Shirts. Find the Unit Price per T-Shirt

You pay $88.50 for 6 T-Shirts. Find the Unit Price per T-Shirt ÷ 6 ÷ 6

You type 65 words in 2. 5 minutes You type 65 words in 2.5 minutes. Find the Unit Rate in words per minute.

You type 65 words in 2. 5 minutes You type 65 words in 2.5 minutes. Find the Unit Rate in words per minute. ÷ 2.5 ÷ 2.5

Find the Better Buy (Cheapest Per Item) Should you buy 4 pairs of socks that cost $5.04 or 7 pairs of socks that cost $8.54?

Find the Better Buy (Cheapest Per Item) Should you buy 4 pairs of socks that cost $5.04 or 7 pairs of socks that cost $8.54?

Find the Better Buy (Cheapest Per Item) Should you buy 4 pairs of socks that cost $5.04 or 7 pairs of socks that cost $8.54?

Find the Better Buy (Cheapest Per Item) $44 Find the Better Buy (Cheapest Per Item) $44.48 for 16 gallons of gas or $31.57 for 11 gallons of gas?

Find the Better Buy (Cheapest Per Item) $44 Find the Better Buy (Cheapest Per Item) $44.48 for 16 gallons of gas or $31.57 for 11 gallons of gas?

Find the Better Buy (Cheapest Per Item) $44 Find the Better Buy (Cheapest Per Item) $44.48 for 16 gallons of gas or $31.57 for 11 gallons of gas?

A car traveling at a constant speed of 55 miles per hour travels for 6 hours. How far does the car travel.

A car traveling at a constant speed of 55 miles per hour travels for 6 hours. How far does the car travel. x 6 x 6

Lauren typically reads 30 pages per hour Lauren typically reads 30 pages per hour. If her book is 165 pages, how long will it take her to read the book?

Lauren typically reads 30 pages per hour Lauren typically reads 30 pages per hour. If her book is 165 pages, how long will it take her to read the book?

Lauren typically reads 30 pages per hour Lauren typically reads 30 pages per hour. If her book is 165 pages, how long will it take her to read the book?

You can bike 63 miles in 3.5 hours. How far can you bike in 8 hours.

You can bike 63 miles in 3.5 hours. How far can you bike in 8 hours. ÷ 3.5 x 8 ÷ 3.5 x 8

David hikes 2. 25 miles in 0. 5 hours David hikes 2.25 miles in 0.5 hours. How long will it take David to hike a total of 36 miles?

David hikes 2. 25 miles in 0. 5 hours David hikes 2.25 miles in 0.5 hours. How long will it take David to hike a total of 36 miles?

David hikes 2. 25 miles in 0. 5 hours David hikes 2.25 miles in 0.5 hours. How long will it take David to hike a total of 36 miles?

A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes. How many T-Shirts can be made in 1 day?

A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes. How many T-Shirts can be made in 1 day? x 3 x 3

A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes. How many T-Shirts can be made in 1 day? x 3 x 3 60 minutes = 1 hour

A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes. How many T-Shirts can be made in 1 day? x 3 x 24 x 3 x 24

A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes. How many T-Shirts can be made in 1 day? x 3 x 24 x 3 x 24 24 hours = 1 day

A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes A machine makes 5 T-Shirts in 20 minutes. How many T-Shirts can be made in 1 day? x 3 x 24 x 3 x 24 360 T-Shirts per day

Jordan walks 9 miles in 2 hours? How long did Jordan walk in 18 minutes?

Jordan walks 9 miles in 2 hours? How long did Jordan walk in 18 minutes?

Jordan walks 9 miles in 2 hours? How long did Jordan walk in 18 minutes? 2 hours = 120 minutes

Jordan walks 9 miles in 2 hours? How long did Jordan walk in 18 minutes?