Mrs. English Fox Creek Jr. High BCESD.  What is an equation?  How are equations useful in solving real- world problems?  How do you solve an algebraic.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
The perimeter of a rectangle can be found using the expression 2b + 2h where b represents the base of the rectangle and h represents the height of the.
Advertisements

§ 1.5 Problem Solving and Using Formulas.
MEASUREMENT 3.3. Measure each line segment. Should you use inches, or feet, or yards? Maybe you want to use centimeters, or meters. Think about which.
6.EE.B.6 Use variables to represent numbers and write expressions when solving real world or mathematical problems; understanding that a variable can represent.
1 Lesson Applications of Equations Applications of Equations.
Translating Between Words and Expressions Return to table of contents.
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
Equations in the Real World
SERENA TRINKWALDER CURRICULUM CONNECTION COMMON CORE STATE STANDARDS - MATH.
Using Numerical and Algebraic Expressions and Equations Return to table of contents.
Test Review Pay attention. What is the difference between area and perimeter? PERIMETER- – Distance AROUND the edge of a figure – Measures in regular.
Example 1-1a Use the Distributive Property to write as an equivalent expression. Then evaluate the expression. Answer: 52 Multiply. Add.
Solving Equations with Variables on Both Sides
Solving Linear Equation Word problems
JEOPARDY 5 th Grade Math Review. Jeopardy Directions: Place the students in groups of four. Decide which group will go first and have that group pick.
MATHCOUNTS Countdown Round.
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt ExpressionsEquationsRatiosUnit.
Splash Screen. Then/Now You have already found values of algebraic expressions by substituting values for the variables. (Lesson 1–2) Solve problems involving.
Section 3.6 Writing Equations for Story Problems.
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
Ratios and Proportions
Warm-up – Separate piece of paper…turning in today!
Splash Screen Contents Lesson 9-1Properties Lesson 9-2Solving Addition Equations Lesson 9-3Solving Subtraction Equations Lesson 9-4Solving Multiplication.
Review of 2-1 to 2-5 Evaluating algebraic expressions Solve equations with variables on both sides, parenthesis, absolute value.
1.4 Solving Equations ●A variable is a letter which represents an unknown number. Any letter can be used as a variable. ●An algebraic expression contains.
Solving Algebraic Equations. How do I Solve Algebraic Equations? 1.What ever you add, subtract, multiply or divide to one side of the equation, you have.
§ 1.5 Problem Solving and Using Formulas. Blitzer, Algebra for College Students, 6e – Slide #2 Section 1.5 Solving Word Problems Strategy for Solving.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Chapter 4) Then/Now New Vocabulary Key Concept: Perimeter Example 1: Find the Perimeter Example 2:
Mrs. Madison used to work at Macys Department Store. While she was there, she had to unpack boxes that contained 175 tubes of lipstick and put them away.
Holt CA Course Solving Equations with Variables on Both Sides Preview of Algebra Students solve multistep problems, including word problems,
Basic Measurement.
Jeopardy Writing Equations Solving Equations Word Problems Combining Like Terms Translating Math Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300.
Unit 4 Patterns in addition & multiplication Unit 5 geometry.
Poster Problems - No Matter How You Slice It Slide #1 download media for this slide at
One step equations Add Subtract Multiply Divide  When we solve an equation, our goal is to isolate our variable by using our inverse operations.  What.
Warm-Up By Jacob B A guy came up to me and offered me a chocolate bar for the price of the product of a number and seven, increased by nine, then decreased.
Two-Step Equation Word Problems
4.2B Word Problems - Solving Linear System by Substitution.
Additional Example 1: Using Inverse Operations to Group Terms with Variables Group the terms with variables on one side of the equal sign, and simplify.
Expressions and Equations
Algebra Core Review Day 8. Unit 17: Radicals How do you simplify radicals? When you add or subtract radicals they must be _______! How do you multiply.
Perimeter is the distance around an object. If you started at one point and went all the way around until you got to where you started, the perimeter.
Warm Up. Creating Equations Essential Question: How do you create an algebraic equation from a word problem?
Sammy Student Mrs. Hasenei 1 st Period.  Perimeter is the distance around the outside edges of an object.  Can be measured in feet, inches, miles, centimeters,
Solving Simple Inequalities
If McDonald’s sells Big Macs for $1.59 each, how many could you buy with a $10.00 bill? Write a letter to a friend to tell how you figured this out. Math.
Confidential2 1) 81 > b -90 b < 171 2) s -12 > 8 s > 20 3) n - 3 ≤ 8 n ≤ 11 4) j – 7 ≥ 5 j ≥ 12 5) f - 83 < - 56 f < 27 Warm up.
Bell Ringer 2. Systems of Equations 4 A system of equations is a collection of two or more equations with a same set of unknowns A system of linear equations.
Using a Guess and Check Table to Solve a Problem Algebraically.
Name: ________________________________ Period: _____________ Date: ________________ Algebra IA First Six Weeks Assessment Review Sheet Simplify
12-3 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Solve. 1. 6n + 8 – 4n = –4w + 16 – 4w = – t – 17 – 13t = = 2(x + 7) +
4-4 Two-Step Equations Standard : PFA Indicator: P4 Create visual representations of equation-solving processes that model the use of inverse operations.
 Step 1: Choose the operation  Step 2: Round the numbers to the smallest numbers highest place value  Step 3: Solve the problem using the estimated.
Warm-Up Solve the following systems of equations using the method of your choice x – 9y = y = -3x x + y = 20 4x + 9y = 23 5x – 4y.
Lesson 5.7 How to solve two step linear equations. Guidelines: Use the methods previously learned for isolating the variable when solving addition, subtraction,
3-11 MORE EQUATIONS !. HOW TO SOLVE  In some problems, we have things we do not know.  When this happens we let a letter represent the unknown (Let.
Warm Up 8/6/14 Write each sentence as an expression: 1.Multiply n by 4, and then add 3 to your answer. 2.Add 3 to n, and then multiply your answer by 4.
Objective - To solve multi-step variable equations including word problems. Chapter 2-2September 24, 2008 Solving Multi-Step Equations.
1.4 Solving Equations.
Compare and Contrast equations and expressions using vocabulary
Perimeter Formula.
Solving One Step Equations with Multiplication
Reading & Writing Expressions
Compare and Contrast equations and expressions using vocabulary
1.4 Solving Equations I’ve taught you how to solve equations the “simonized” way but here’s another way of doing the same thing!
Goal: The learner will find area and perimeter.
Solving Equations.
Vocabulary Algebraic expression Equation Variable
Using Equations to Solve Word Problems
Presentation transcript:

Mrs. English Fox Creek Jr. High BCESD

 What is an equation?  How are equations useful in solving real- world problems?  How do you solve an algebraic equation?  What is a variable? How do you isolate the variable to solve an equation?

 We can solve real-world problems using both arithmetic and algebra.  If we use the arithmetic method, we would use only numbers.  If we use the algebra method, we would use numbers and variables (letters)  Either way, we will end up with the same answer.

 The sum of two different sides of the rectangle is 17 inches. What is the perimeter of the rectangle?

 I know that perimeter means the distance around something, so I need to find out how far it is around the whole rectangle

 The sum of two different sides of the rectangle is 17 inches. What is the perimeter of the rectangle?  I know that perimeter means the distance around something, so I need to find out how far it is around the whole rectangle This side and this side add up for a total of 17 inches

 The sum of two different sides of the rectangle is 17 inches. What is the perimeter of the rectangle?  I know that perimeter means the distance around something, so I need to find out how far it is around the whole rectangle This side and this side add up for a total of 17 inches To find the perimeter, I need to find the distance around the other half of the rectangle.

 The sum of two different sides of the rectangle is 17 inches. What is the perimeter of the rectangle?  I know that perimeter means the distance around something, so I need to find out how far it is around the whole rectangle This side and this side add up for a total of 17 inches To find the perimeter, I need to find the distance around the other half of the rectangle. 17 x 2 = ? Or 1/2(x) = 17

 The sum of two different sides of the rectangle is 17 inches. What is the perimeter of the rectangle?  I know that perimeter means the distance around something, so I need to find out how far it is around the whole rectangle This side and this sideadd up for a total of 17 inches To find the perimeter, I need to find the distance around the other half of the rectangle. 17 x 2 = ? Or 1/2(x) = x 2 = 34 x 2 x 2 x = 34

 The sum of two different sides of a rectangle is 24 centimeters. What is the perimeter of the rectangle?

 A corn field is 500 feet wide. If you know the perimeter is 1600 feet, what is the corn field’s length?

Using arithmeticUsing algebra = (500)=2x 600 / 2 = =2x 600 = 2x 300 = x

 A soybean field is 420 feet wide. If you know the field has a perimeter of 1600 feet, what is the field’s length?

 Your dog gave birth to 6 puppies. You want to keep them all, but you were told you had to sell all but 1 of them. If you earned $325, how much did each puppy cost?

 How many puppies did you sell?

 Your dog gave birth to 6 puppies. You want to keep them all, but you were told you had to sell all but 1 of them. If you earned $325, how much did each puppy cost?  How many puppies did you sell? 5

 Your dog gave birth to 6 puppies. You want to keep them all, but you were told you had to sell all but 1 of them. If you earned $325, how much did each puppy cost?  How many puppies did you sell? 5 Using arithmeticUsing algebra $325 / 5 = 5x = $325

 Your dog gave birth to 6 puppies. You want to keep them all, but you were told you had to sell all but 1 of them. If you earned $325, how much did each puppy cost?  How many puppies did you sell? 5 Using arithmeticUsing algebra $325 / 5 = $655x = $325 5 x = $65

 Your dog gave birth to 6 puppies. You want to keep them all, but you were told you had to sell all but 1 of them. If you earned $325, how much did each puppy cost?  How many puppies did you sell? 5 Using arithmeticUsing algebra $325 / 5 = $655x = $325OR (6-1)x = $ x = $325x = $65

 Your dog gave birth to seven puppies. Your mom told you to sell all but one. If you earned $480, how much did you sell each puppy for?

 Your dad just got his paycheck and decides to pay for you and your three friends to go bowling. It costs $6.00 per person to get in. Bowling shoes cost $2.50 per person to rent. After bowling for awhile, your dad buys a soda for each person. How much does the soda cost if your dad spent a total of $42.00 at the bowling alley?

 How many people went bowling?

 Your dad just got his paycheck and decides to pay for you and your three friends to go bowling. It costs $6.00 per person to get in. Bowling shoes cost $2.50 per person to rent. After bowling for awhile, your dad buys a soda for each person. How much does the soda cost if your dad spent a total of $42.00 at the bowling alley?  How many people went bowling? 4

 Your dad just got his paycheck and decides to pay for you and your three friends to go bowling. It costs $6.00 per person to get in. Bowling shoes cost $2.50 per person to rent. After bowling for awhile, your dad buys a soda for each person. How much does the soda cost if your dad spent a total of $42.00 at the bowling alley?  How many people went bowling? 4  We need to multiply everything by 4.

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda $42 – $24 – $10 = soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda $42 – $24 – $10 = soda $8= soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers $8/4 = $2 Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda $42 – $24 – $10 = soda $8= soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers $8/4 = $2 Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00 $24 + $10 + 4s = $42.00

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda $42 – $24 – $10 = soda $8= soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers $8/4 = $2 Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00 $24 + $10 + 4s = $42.00 $34 + 4s = $42.00

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda $42 – $24 – $10 = soda $8= soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers $8/4 = $2 Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00 $24 + $10 + 4s = $42.00 $34 + 4s = $ $34

Arithmetic $42 – 4($6) – 4($2.50)= soda $42 – $24 – $10 = soda $8= soda Then divide the cost of soda by 4 bowlers $8/4 = $2 Algebra 4($6) + 4($2.50) + 4(s) = $42.00 $24 + $10 + 4s = $42.00 $34 + 4s = $ $34 4s = $8s = $2

 Your mom just got her paycheck and takes you and four friends to play mini golf. It costs $4.50 per person to play, and another $1.50 per person to rent a putter. After a round of mini golf, your mom also buys you each a personal pizza. If she spent $45 altogether, how much did each pizza cost?

 Harry is making spaghetti. He went to the store and spent $ He bought 4 cans of spaghetti sauce for $2.25 each, 2 boxes of whole wheat pasta for $3.00 each, a block of parmesan cheese for $6.00, and 4 pounds of ground beef. How much did each pound of ground beef cost?

 4($2.25) + 2($3.00) + 1($6.00) + 4(b) = $38.00

 Harry is making spaghetti. He went to the store and spent $ He bought 4 cans of spaghetti sauce for $2.25 each, 2 boxes of whole wheat pasta for $3.00 each, a block of parmesan cheese for $6.00, and 4 pounds of ground beef. How much did each pound of ground beef cost?  4($2.25) + 2($3.00) + 1($6.00) + 4(b) = $38.00  $9 + $6 + $6 + 4b = $38.00

 Harry is making spaghetti. He went to the store and spent $ He bought 4 cans of spaghetti sauce for $2.25 each, 2 boxes of whole wheat pasta for $3.00 each, a block of parmesan cheese for $6.00, and 4 pounds of ground beef. How much did each pound of ground beef cost?  4($2.25) + 2($3.00) + 1($6.00) + 4(b) = $38.00  $9 + $6 + $6 + 4b = $38.00  $21 + 4b = $38.00

 Harry is making spaghetti. He went to the store and spent $ He bought 4 cans of spaghetti sauce for $2.25 each, 2 boxes of whole wheat pasta for $3.00 each, a block of parmesan cheese for $6.00, and 4 pounds of ground beef. How much did each pound of ground beef cost?  4($2.25) + 2($3.00) + 1($6.00) + 4(b) = $38.00  $9 + $6 + $6 + 4b = $38.00  $21 + 4b = $ $21 -$21

 Harry is making spaghetti. He went to the store and spent $ He bought 4 cans of spaghetti sauce for $2.25 each, 2 boxes of whole wheat pasta for $3.00 each, a block of parmesan cheese for $6.00, and 4 pounds of ground beef. How much did each pound of ground beef cost?  4($2.25) + 2($3.00) + 1($6.00) + 4(b) = $38.00  $9 + $6 + $6 + 4b = $38.00  $21 + 4b = $ $21 -$21 4b = $17

 Harry is making spaghetti. He went to the store and spent $ He bought 4 cans of spaghetti sauce for $2.25 each, 2 boxes of whole wheat pasta for $3.00 each, a block of parmesan cheese for $6.00, and 4 pounds of ground beef. How much did each pound of ground beef cost?  4($2.25) + 2($3.00) + 1($6.00) + 4(b) = $38.00  $9 + $6 + $6 + 4b = $38.00  $21 + 4b = $ $21 -$21 4b = $17 4b/4 = $17/4 b = $4.25

 Moe is making chicken tacos. He spent $15.75 at the store. He purchased 3 tomatoes for $0.75 each, a bag of cheese for $2.50, 2 onions for $0.50 each, two packages of tortillas for $2.50 each, and 2 pounds of chicken. How much did each pound of chicken cost?

 What is an equation?  Equations are two values that are equal  How are equations useful in solving real- world problems?  Equations can be translated from real-word problems  How do you solve an algebraic equation?  Equations can be solved by isolating the variable  What is a variable? How do you isolate the variable to solve an equation?  A variable is a letter that represents an unknown value. We isolate the variable by performing inverse operations.