Splash Screen Lesson 1 Contents Objective #1: Write Ratios as fractions in simplest form Example 1Write Ratios as Fractions Example 2Write Ratios as.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Chapter 6: Ratio, Proportion and Percent
Advertisements

Preparation for MG1.1 Compare weights, capacities, geometric measures, times, and temperatures within and between measurement systems (e.g., miles per.
4-1 Ratios & Proportions.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Simplifying Fractions using GCF. Factor A number that divides evenly into another number. A number that divides evenly into another number.
Splash Screen.
A ratio is a comparison of two quantities. Ratios can be written in several ways. 7 to 5, 7:5, and name the same ratio Notes 12 inches = 1 foot 3.
Objective:Objective: Students will express ratios and rates as fractions (8-1).
Lesson 6-1 Pages Ratios and Rates. What you will learn! 1. How to write ratios as fractions in simplest form. 2. How to determine unit rates.
Transparency 1 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Convert: fractions to decimals and decimals to fractions.
Simplifying Fractions
Splash Screen. Then/Now You have already learned operations with fractions. (Lessons 3–3 and 3–4) Write ratios as fractions in simplest form. Simplify.
Fractions VI Simplifying Fractions
Over Lesson 5–5 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Solve 6x = 2x – 24. Check your solution. Solve 10  –14 + 4x. Then graph the solution on a number line.
BASIC MATH SKILLS LESSON 3: RENAMING FRACTIONS IN SIMPLEST FORM P. 59.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 9–3) Main Idea and Vocabulary Example 1:Simplest Form Example 2:Simplest Form.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 4–1) Main Idea and Vocabulary Example 1:Write Equivalent Fractions Example 2:Write Equivalent.
Warm Up Find the GCF of these sets 1) 10, 122) 14, 213) 24, 40 Answers: 1) 2 2) 7 3) 8.
Over Lesson 6–1 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 tulips to 18 daffodils Express the ratio as a fraction.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 6–1) Then/Now New Vocabulary Example 1:Find Unit Rates Example 2:Real-World Example: Compare.
Splash Screen. Lesson Menu Objectives Vocabulary Example 1 Quick Quiz.
Find measurements of a room (bedroom) at your house. Make sure your measurements are accurate. Does not need to be to scale. Room needs to have more than.
RATIOS AND PROPORTIONS
Lesson 5-2 Simplifying Fractions Thanks, Marissa, for suggesting to change the font to Gray.
Splash Screen Lesson 4 Contents Objective #1: Express Percents as fractions and vice versa Example 1Percents as Fractions Example 2Fractions as Percents.
Unit Multipliers and Unit Conversion LESSON 50 PAGE 352.
Transparency 1 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Using unit multipliers to convert measures converting mixed unit to single unit measures Lesson 52 power up k page 354.
Then/Now You have already learned operations with fractions. Write ratios as fractions in simplest form. Simplify ratios involving measurements.
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
Ratio and Rates Coordinate Algebra. Ratio A ratio is a comparison of two numbers by division.
In this lesson you are going to learn how to divide fractions by multiplying by the reciprocal.
EQUIVALENT RATIOS.
Simplifying Fractions
Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Students will be able to simplify fractions and ratios (5-4).
Simplest Form of a Fraction
Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Customary Units of Measurement
Bell Ringer I will not answer questions about the Bell Ringer
Multiplying Fractions
Ratios and Rates.
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Stand Quietly.
Ratios, Rates and Percents
Simplifying Fractions
Ratios and Rates.
Ratios and Rates.
Equivalent Forms of Rational Numbers
Ratios and Rates.
MATH 7 Ms. Harrison September 2017
Which fraction is the same as ?
COURSE 3 LESSON 5-1 Ratios and Rates
I CAN write equivalent fractions
Direct Conversions Dr. Shildneck.
Ratios and Rates.
Fractions With Like Denominators
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Ratios and Rates.
Bell Ringer I will not answer questions about the Bell Ringer
Multiplying and Dividing Rational Expressions
Ratios and Rates.
L5-2 Notes: Simplifying Fractions
Splash Screen.
Presentation transcript:

Splash Screen

Lesson 1 Contents Objective #1: Write Ratios as fractions in simplest form Example 1Write Ratios as Fractions Example 2Write Ratios as Fractions Objective #2: Determine unit rates Example 3Find Unit Rate Example 4Convert Rates

Lesson 1 Contents Practice and apply Objective #1: Write Ratios as fractions in simplest form odd, (alt. 17, 21, 23) Objective #2: Determine unit rates odd, 37, 47, (Alt. 29, 33, 47) Maintaining Your Skills 54-64

Example 1-1a Express the ratio 10 roses out of 12 flowers as a fraction in simplest form. Divide the numerator and denominator by the GCF, 2. The ratio of roses to flowers is 5 to 6. This means that for every 6 flowers, 5 of them are roses. Answer: Obj.#1: Write Ratios as fractions

Example 1-2a Express the ratio 21 inches to 2 yards as a fraction in simplest form. Convert 2 yards to inches. Written in simplest form, the ratio is 7 to 24. Answer: Divide the numerator and denominator by the GCF, 3. Obj.#1: Write Ratios as fractions

Example 1-1b Obj.#1: Write Ratios as fractions

Example 1-1b Express the ratio 8 golden retrievers out of 12 dogs as a fraction in simplest form. Answer: Obj.#1: Write Ratios as fractions

Example 1-2b Express the ratio 4 feet to 18 inches as a fraction in simplest form. Answer: Obj.#1: Write Ratios as fractions

Example 1-3a Shopping A 12-oz bottle of cleaner costs $4.50. A 16-oz bottle of cleaner costs $6.56. Which costs less per ounce? Find and compare the unit rates of the bottles. Divide the numerator and denominator by 12 to get a denominator of 1. For the 12-oz bottle, the unit rate is $0.38 per ounce. Obj. #2: Find unit rate

Example 1-3b Divide the numerator and denominator by 16 to get a denominator of 1. For the 16-oz bottle, the unit rate is $0.41 per ounce. Answer: The 12-oz bottle has the lower cost per ounce. Obj. #2: Find unit rate

Example 1-4a Animals A snail moved 30 feet in 2 hours. How many inches per minute did the snail move? You need to convert to. There are 12 inches in 1 foot and 60 minutes in 1 hour. Write 30 feet in 2 hours as.. Obj. #2: Find unit rate

Divide the common factors and units.. Example 1-4b Convert feet to inches and hours to minutes.. The reciprocal of is.. Obj. #2: Find unit rate

Example 1-4c Simplify. Answer:30 feet in 2 hours is equivalent to 3 inches per minute. Obj. #2: Find unit rate

Example 1-3c Obj. #2: Find unit rate

Example 1-3c Shopping A 6-pack of a soft drink costs $1.50. A 12-pack of a soft drink costs $2.76. Which pack costs less per can? Answer: The 12-pack costs less per can. Obj. #2: Find unit rate

Example 1-4d Jogging Dave jogs 2 miles in 22 minutes. How many feet per second is this? Answer:This is 8 feet per second. Obj. #2: Find unit rate

End of Lesson 1