Unit rate RatioUnit RateAbbreviationName Number of miles/ 1 hour miles per hour mi/h or mphspeed Number of miles/1 gallon miles per gallon mi/gal or mpg.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
$25 50 Miles 2 hours 1Hour Lesson 6-2 Rates
Advertisements

Check It Out! Example 4 The highway mileage m in miles per gallon for a compact car is approximately by m(s) = –0.025s s – 30, where s is the speed.
Problem of the Day October 13, 2014 The table below shows a portion of the planned budget for the Jones family. Their monthly income is $6,500. What is.
The percentage of U.S. households that own a VCR rose steadily since their introduction in the late 1970s. At right is a table showing the percentage of.
2.6 Ratios, Rates, and Conversions
OBJECTIVES 5-7 DRIVING DATA
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Bell Ringer I will not answer questions.
Solve Proportions.
Bell Work: Simplify 3 – 2.94.
EXAMPLE 3 Use a quadratic model Fuel Efficiency
Pre-AlgebraAlgebra College Algebra GeometryTrigonmetry.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Unit Rate and proportional reasoning
HW # 60 - Proportions practice AND Practice 5-6 Reminder: Extra Credit is due TOMORROW! Warm up Week 17, Day Three 1. You drive 136 miles from your house.
Rounding off numbers 10 thousands thousands hundreds 1/ /100
Your family is taking a trip across the USA starting this afternoon. In fact, your family is picking you up right from school and you are going to be.
Math Rates.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Copyright 2013, 2010, 2007, Pearson, Education, Inc. Section 1.2 Estimation.
Quadratic Functions in Standard Form Finding Minimum or Maximum Values.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Write two equal ratios for the following.
Review Test 2.2. Question 1 What is the unit rate of each? What is the better buy? 6 pack of Coke for $ pack of Coke for $ pack of Coke.
Lesson Beats in 2 minutes = ? ---- Number of beats in 1 minute Number of beats in 1 minute -- minutes--
1 Pre-Algebra Rates and Unit Prices. 2 What Are You Learning? I CAN find unit rate and unit price.
Upper and lower bounds starter 28 has been rounded to the nearest whole number. What is the minimum and maximum value?
Leave space How far do you drive in a week? (or, how far do your parents drive you) What kind of gas mileage does your car (your parents car) get? What.
The MPG Illusion. Fuel Efficiency Ace drives a car that averages 10 mpg and is considering trading it in on a new car that averages 12 mpg. Buddy drives.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Rates and Unit Rates Wanna do some math today?? Of course I do!! Math is the BEST subject ever!!!!
Splash Screen.
Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?
RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329. RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide.
Copyright 2013, 2010, 2007, Pearson, Education, Inc. Section 1.2 Estimation.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
Ratios and Proportional Relationships Unit Rates and Complex Fractions ProportionalandNonproportionalRelationships SolvingProportionalRelationships Constantof.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Lessons 6-1 to 6-3. Question #1  Express the ratio as a fraction in simplest form.  24 out of 60 light bulbs.
Section 5.4 Division of Decimals.
Average and Rate Problems with Multiple Steps LESSON 55POWER UP JPAGE 386.
Ratios and Rates Objective: SWBAT use ratios and rates to solve real-life problems.
UNIT RATE 7 th Grade Math. UNIT RATE  To find the Unit Rate, you would find the cost or amount for 1. Or the rate when the denominator is 1.  “How much.
Find the rate of change: Jodi made several deposits to her savings account over the summer as she was working. Her balance increased from $1140 on her.
3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.
SEMESTER 1 FINAL REVIEW B I have created a pile of sheets. Take a sheet. Work on the sheet. You have been taught how to ‘do this sheet.’ At 11:00 we will.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Rounding Decimals.
Fractions and decimals review
Give the coordinate of the vertex of each function.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Chapter 2: Graphing & Geometry
Objective: Determine unit rates
Ratios and Rates Chapter 7.
Sample Question Four members of the Johnson family took a trip from Pittsburgh to Harrisburg, a distance of 221 miles. It took them 4 hours and 15 minutes.
Write, interpret, and use the distance formula.
3-D Shapes and Volumes General Formula for Volume: Volume for “pointy” objects:
Unit Rates and Proportional Reasoning
Chapter 6 Lesson 3 Extra practice- page 279.
Objective - To round decimals to a specified place value.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Steps for Multiplying Decimals
The Distance Formula Use this formula to find the distance between the following two points.
Dividing Decimals by Decimals
Warm Up Problem Solve each problem..
Presentation transcript:

Unit rate RatioUnit RateAbbreviationName Number of miles/ 1 hour miles per hour mi/h or mphspeed Number of miles/1 gallon miles per gallon mi/gal or mpg Gas mileage Number of dollars/1 pound price per pound dollars/lbUnit price Number of dollars/ 1 hour dollars per hour dollars/hHourly wage

Guided and Independent practice Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary tickets in 6 days miles in 8 gallons 3. Alethia ran 24 miles in 3 hours. What was her average speed in miles?

Examples on your own: Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 1. $112 in 8 hours A. 13 per hB. 14 per hC miles in 6 gallons A.25 mil per galB. 26 mil per galC. 2.5 mil per gal