Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Wednesday, March 12 Equivalent Ratios. Objective: To understand how to prove fractions are equivalent.
Advertisements

Ratios and Rates Lesson
Warm-up: On page. Write each ratio in simplest form.
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Ratios Rates and Unit Rate
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Rates Ratios and Unit Rates
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
4.1 D - Unit Rates Lesson 4-1 D Mrs. Wilson.
Chapter 5 Ratios, Rates, Proportions
Unit Rate and proportional reasoning
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
3.8 Rates, Ratios and Percents -We will use rates and ratios to model and solve real life world problems. -We will use percents to model and solve real.
Mixed BagUnit RatesProportionsRatios $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100.
+ Ratios & Rates PS 8 -1, 8-2, Solve single-step word problems involving ratios 8-2 Solve single-step word problems involving rates 8-4 Solve/Verify.
Rules, Tables and Graphs: Part 1. Lesson Objectives I can use table data to create LINE GRAPHS. I can represent functions with tables, graphs and formulas.
Unit Rates Lesson 6.2.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Unit 3 Quiz Review. Write each ratio as a fraction in simplest form 7 to out of : students, 16 are girls.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above simplified ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys.
4-2 Rates. A rate is a type of ratio, but we are comparing 2 completely different items. Like distance and speed, cars to houses or veggies to meat. Ex:
Ratio Sponge Page 48 Find the following ratios THREE WAYS: 1)Pizza to coke 2) Pizza to total 3) Cupcakes AND coke bottles to pizza 4) Total to cupcakes.
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
SITUATIONS INVOLVING UNIT RATE WHAT UNIT RATES CAN YOU USE/FIND?
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
Rates and Unit Rates Wanna do some math today?? Of course I do!! Math is the BEST subject ever!!!!
Rates Ratios and Unit Rates You will need two different colored highlighters.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Warm Up 1) 2). Essential Question: How do you convert between units of measure and find unit rate? Students will write a summary of the steps to convert.
Review 4-1 Ratios and Proportions. Find the Unit Rate $50 for 8 h.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Unit Rates & Prices  A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units.  A unit rate is a rate whose denominator is 1. To change.
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
A ratio is a comparison of two or more quantities in the same category. Example: A ratio of boys to girls or A ratio of apples to oranges A ratio of cars.
Unit Rates Lesson 6-2.
Foundations of Chemical Computations
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
*Rate*Unit Rate*Complex Fractions*
Objective: Determine unit rates
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates.
Unit Rates Lesson 6-2.
Ratios, Rates, & Unit Rates
Ratio Sponge Page 43 Find the following ratios THREE WAYS:
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Using Proportions with Percent
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Ratios and Rates.
Unit Rates and Proportional Reasoning
Section 3.1 Ratios and Rates
Unit Rates and Proportional Reasoning
Inquiry Lab Work with your groups for this assignment NO questions to teacher (we will take notes on this topic) Page 195-Read Example Page Complete.
Direct Conversions Dr. Shildneck.
6-1: Ratios and Rates.
Chapter 3: Solving Equations
Ratio and Proportion.
Chapter 7-1 Ratios and Rates
What is a “ratio”? How do you write a ratio?
Equivalent Ratios and Rates
Warm Up 1) 2) 1) 3/10 2) 18/7.
Unit Rates.
Presentation transcript:

Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.

* A ratio that compares TWO quantities with different units * Ex: 160 beats every 2 minutes * When a rate has a denominator of 1 * Ex: miles per hour

* Always remember to keep the denominator of 1. * Time on bottom * Money ($) on top * Think about what makes sense

* Ex: 360 miles in 6 hours * Ex: 160 people for 5 classes

* If it costs $2 for 8 juice boxes, what is the unit rate?

* 8 pound bag of dog food for $9.88 OR * 20 pound bag of dog food for $23.44

* Ben can type 153 words in 3 minutes. At this rate, how many words can he type in 10 minutes?

* See Wiki En Fuego website for more help with rates and unit rates: * * Ratios, Rates and Unit rates. * id=217369&title=Ratios__rates__and_unit_rates id=217369&title=Ratios__rates__and_unit_rates