Learning goal: Define, solve and create rates and unit rates.
* A ratio that compares TWO quantities with different units * Ex: 160 beats every 2 minutes * When a rate has a denominator of 1 * Ex: miles per hour
* Always remember to keep the denominator of 1. * Time on bottom * Money ($) on top * Think about what makes sense
* Ex: 360 miles in 6 hours * Ex: 160 people for 5 classes
* If it costs $2 for 8 juice boxes, what is the unit rate?
* 8 pound bag of dog food for $9.88 OR * 20 pound bag of dog food for $23.44
* Ben can type 153 words in 3 minutes. At this rate, how many words can he type in 10 minutes?
* See Wiki En Fuego website for more help with rates and unit rates: * * Ratios, Rates and Unit rates. * id=217369&title=Ratios__rates__and_unit_rates id=217369&title=Ratios__rates__and_unit_rates