PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Proportional Relationships
Advertisements

7.RP.2a Day 1 Objective: I can determine if two quantities are proportional.
Proportional and Nonproportional Relationships
Proportional Relationships. Weight (ounces) Cost ($) Example 1: A new self-serve frozen yogurt store opened this summer that sells its.
Today, we will graph the information from the tables of values that we worked with yesterday in class. Our objective is to use a graph to identify if a.
From the Graph Slope & a Point 2 PointsMisc Word Problems.
POD Do the following numbers represent a proportional relationship?
Ratio, Rates, & Proportions
C HAPTER 4 EQ: How do I determine a proportional relationship?
The Constant of Proportionality (a.k.a: the unit rate)
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
5 Minute Check Complete in your notes mi/h = ? ft/min 2. 16cm/min = ? m/h mi/h = ? ft/s 4. 26cm/s = ? m/min You can use your calculator for.
Identifying and Representing Proportional Relationships
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
Constant rate of change. InputOutput Put the output # Input # The constant rate of change is ½.
Proportions. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportion. 200 Miles 4 Hours 50 Miles 1 Hour = An equation stating that two.
Proportional Relationships
Splash Screen. Over Lesson 6–3 5-Minute Check 1 Using the points in the table, graph the line. Determine whether the set of numbers in each table is proportional.
Bell Work – August 12 A History teacher asked her students how many hours of sleep they had the night before a test. The data below shows the number of.
LESSON 4: Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships in Tables (again) Dr. Basta1 Example: Which Team Will Win the Race? You have decided.
Topic 1 Ratios and Proportional Relationships. Lesson Rates A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate.
Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. –To have a constant ratio means two quantities.
5 Minute Check Complete in your notes. MegaMart collects a sakes tax equal to 1/16 of the retail price of each purchase. The tax is sent to the government.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 2 cups of chocolate chips for every 6 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Warm Up. Lesson 10: Interpreting Graphs of Proportional Relationships I can represent proportional relationships by equations. I can explain what a point.
Do Now Use the information in the table to determine whether the rule works for the given input-output pair. Write “Yes” if the rule works for the input-output.
Proportional and Nonproportional Relationships. A teacher is planning a year-end pizza party for her students. Ace Pizza offers free delivery and charges.
S ECTION 1.4 P ROPORTIONAL AND NONPROPORTIONAL RELATIONSHIPS EQ: How do I determine a proportional relationship?
Lesson Beats in 2 minutes = ? ---- Number of beats in 1 minute Number of beats in 1 minute -- minutes--
Graphing proportional
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
THIS IS With Host... Your Addition / Subtraction Equations Multiplication / Division Equations Solving Two Step Equations Writing.
5 Minute Check. Simplify Minute Check.
LESSON How can you use tables, graphs, and equations to represent proportional situations? Representing Proportional Relationships.
2.2 Constant Rates of Change
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
1 Math Order of Operations Day 2. 2 What Are You Learning? I CAN evaluate word problems using the order of operations.
Lesson 1-4  I can use ratio tables to represent and solve problems.
Proportions From Tables. Hours WorkedPay You have been hired by your neighbor to babysit their children Friday night. You are paid.
Constant of Proportionality. A direct variation is represented by a ratio or equation : or k ≠ 0 Direct Variation – constant ratio EX1) Determine if the.
5 Minute Check Complete on the back of your homework. 1. Alana biked 45 miles in 3 hours. How many miles did she bike in 1 hour? 2. The Reyes family bought.
Proportional and Nonproportional Situations
Bellwork: There are 18 bulls and 45 cows on a ranch
POD 4 Do the following numbers represent a proportional relationship?
Lesson 13.3 – Graphing Proportional Relationships
Proportional Relationships
4.1 representing linear nonproportional relationships
Chapter 1.9 Direct Variation.
1.4 Proportional and Non proportional Relationships
Bellringer Textbook pg. 51 (9-12). Bellringer Textbook pg. 51 (9-12)
Proportional Relationships and Tables Ex: 1a
Proportional and Nonproportional Relationships
RP Part 1 SBAC Review.
Lesson 4.3 Graphing Proportional Relationships
Constant Rate of change
Proportional Relationships
Bell-work 9/29/16 Triangle XYZ has vertices X(2, 2), Y(10, 4), and Z(8, 10). Find the vertices of triangle X’Y’Z’ after a dilation with a scale factor.
Division ratio simplified one (1) __ hour.
Proportional Relationships
Main Idea and New Vocabulary
Equivalent Ratios Practice
5.5 Proportional and Nonproportional relationships
Agenda Ticket in the Door Review of ticket in the Door
Interpreting Graphs of Proportional Relationships
Presentation transcript:

PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.

PO D Melissa scored 48 points over the last four games. How many points per game does she score? Day 2

1-4 Proportional and Nonproportional Relationships Two quantities are proportional if they have a constant ratio or unit rate. For relationships in which this ratio is not constant, the two quantities are nonproportional.

Example: Costs of order Pizzas ordered = 8181 === = All of the ratios above are equivalent ratios because they all have the same value. $8 per pizza=

Exam ple: Below is a chart of the amount of money Andrew earns for mowing lawns. Is the amount of money he earns proportional to the number of hours he spends mowing? Explain. Earnings ($) Time (h)1234 Yes it is proportional. All of the ratios can be simplified to $18 per hour $18 Per hour $18 Per hour $18 Per hour $18 Per hour

Exam ple: Uptown tickets charges $7 per baseball game ticket plus a $3 processing fee per order. Is the cost of an order proportional to the number of tickets ordered? Explain. Cost ($) Tickets ordered1234 No it is not proportional. Each of the ratios simplifies to a different value $10 Per ticket $8.5 per ticket $8 per ticket $7.75 per ticket

Exam ple: You can use the recipe shown to make fruit punch. Is the amount of sugar used proportional to the amount of mix used? Explain. Cups of sugar½11½2 Envelopes of mix 1234 Yes it is proportional. Each of the ratios simplifies to the same value 0.5 cups Per envelope 0.5 cups Per envelope 0.5 cups Per envelope 0.5 cups Per envelope

Exam ple: The tables shown represent the number of pages Martin and Gabriel read over time. Which situation represents a proportional relationships between the time spent reading and the number of pages read? Explain. Pages Martin read 246 Time51015 All of the ratios between Martin’s quantities are 2/5. So Martin’s reading rate represents a proportional relationship Pages Gabriel read 347 Time51015

Exam ple: The cost to rent a lane at a bowling alley is $9 per hour plus $4 for shoe rental. Fill in the table that shows the total cost for one bowler for each hour. Is the total cost proportional to the hours bowled? # of hours1234 Total Cost$$$$ No, the ratios are not the same $13 Per hour $11 Per hour $10.34 Per hour $10 Per hour

Exam ple: Which situation represents a proportional relationship between the time spent typing and the number of words typed? Explain. Words Cole typed Time (s) Cole’s typing rate represents a proportional relationship because all of the ratios simplify to 2/3 Words Graham typed Time (s)306090