Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

Do Now Nancy earns $180 in 20 hours. What is her unit rate of her earnings? William can pack 60 toys in 4 hours. What is his unit rate with which he packs.
Ratios and Proportional Relationships Test Review
What are we going to do? What does calculate mean? Calculate means __________. CFU Students, you already know that the relationship between quantities.
Consumer Math Mastery Test A
Topics 7 & 8 Review For CFA Unit 4.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Explain your reasoning points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
DIMENSIONAL ANALYSIS. WARM-UP Four more than three times a number is one less than four times the number. What is the number?
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
Estimation Strategies
Ratios Rates and Unit Rate
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
Bell Ringer I will not answer questions.
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
Computation & Estimation
ZAP. Which car can drive the farthest per gallon? CAR EQUATION miles using 10 gallons miles using 16 gallons mile using 31 gallons.
Copyright ©, Long Beach Unified School District. All rights reserved. - Grade 7 MAP 2 D Ratios and Proportions.
3.8 Rates, Ratios and Percents -We will use rates and ratios to model and solve real life world problems. -We will use percents to model and solve real.
Unit Rates Lesson 6.2.
Math Rates.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Write and Solve Proportions
Jeopardy Word Problems Order of Operations Translating Verbal Phrases Evaluating Variable Expressions Powers
Problem Solving with Decimals 10 Challenges. (WHITE) John went to Lowes and purchased one orange juice and one apple juice for a total of $5.64. He has.
Goal: Use direct variation to solve word problems Eligible Content: A / A
5 Minute Check 1. Find the difference of 5 and What is x 0.05? 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?
Expressions & Equations Carousel Welcome to Math 6.
Rate Problems. Unit Rates A rate compares two quantities with different units. A unit rate is a rate in which the second number is miles in 8 hours.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
October 15, 2013 Bell Ringer: Solve for x: 3x + 4 = 5x – 8 7x – 9 + 2x = 5x + 19 Show All of your work. NO work = NO credit!
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
Goal: Use a verbal model to write an algebraic equation to solve a real-life problem. Eligible Content: A / A
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
Rates & Unit Rates. What is a rate? A rate is a ratio that is used to compare measurements with different units. What is a unit rate? A Unit Rate - is.
Examples: 1)If 3 tickets to a concert cost $45, how much would it cost for 10 people to go to the concert? 2)A certain car drove 210 miles on 5 gallons.
Percent.
Made by Ethan and Sophia Decimal Uses. You can find decimals at the gas station when you are pumping gas. The decimals are used for the price and how.
RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329. RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide.
When comparing two objects of the same proportion... Proportional Relationships Proportion: a statement that two ratios are equal.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
Unit 5: Rates Task Cards. Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours.
Literal Equations and Dimensional Analysis
A delivery truck is carrying 70 wii stations in individual boxes. Each box weighs between 16 and 27 pounds. Which of the following is a reasonable estimate.
2. Four gallons of gasoline cost $ What is the price per gallon?
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Average and Rate Problems with Multiple Steps LESSON 55POWER UP JPAGE 386.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Complete in your notes points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Ratios and Rates Objective: SWBAT use ratios and rates to solve real-life problems.
Practice with Division. Solve. Write any remainders as a fraction. 526 ÷ 8.
WARMUPS OCTOBER 27-31, MONDAY, OCTOBER 27, 2014 Use a proportion to solve for N in these similar figures. Be Careful Be a Thinker! 1. 2.
x ˂ −5 Write an Inequality 0 −3 ≤ x ≤ 2 47 = b − 126 b = 173.
Chapter 4 Notes Dimensional Analysis. In Chemistry and every-day life you will often need to express a measurement using a different unit than the one.
3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.
Rates are a special kind of ratio comparing two numbers with different units. Rates are used by people every day: o Miles drives 45 miles per hour. o.
Unit Rates Lesson 6-2.
Proportions An equation that states that two ratio are equal is called a proportion. These are proportions:
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates Lesson 6-2.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Objective SWBAT solve equations for the speed, distance, and time objects move.
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Bell Ringer I will not answer questions.
Objective SWBAT solve equations for the speed, distance, and time objects move.
Unit Rates.
Solving Ratio Problems using Double Number Lines
Presentation transcript:

Unit Rates

October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?

Unit Rates The word “Unit” means 1

Unit Rates Examples of Unit Rates: **Miles PER hour **Words PER minute **Dollars PER hour **Miles PER gallon

Unit Rates What does it mean you hear someone say… “That car was going 65 miles per hour ”

Unit Rates What does it mean you hear someone say… “She can type 38 words per minute on the computer”

Unit Rates To find a “UNIT RATE” you need to find… 1 or per hour 1 or per minute 1 or per second 1 or per gallon

Unit Rates Jason drove his car186 miles in 3 hours. How many miles did Jason drive per hour? **Set it up like a RATIO

Unit Rates 8 pounds of hamburger meat costs $6.00? How much does the meat cost per pound? **Set it up like a RATIO

Unit Rates Tabitha made $ after working 30 hours. How much money does Tabitha math per hour? **Set it up like a RATIO

Unit Rates Lisa’s puppy gained 6 pounds in 5 months. What is her puppy’s rate of weight gain? **Set it up like a RATIO

Unit Rates Tara read 9 pages in her book in 15 minutes. How many pages did Tara read per minute? **Set it up like a RATIO

Unit Rates Jennifer drove miles using 9 gallons of gas. How many miles per gallon does her car get? **Set it up like a RATIO

Unit Rates Who runs at a faster rate? DanielKelsey Daniel ran 21.6 miles in 3 hours. Kelsey ran 27.2 miles in 4 hours.

Unit Rates Who makes more money per hour? MatthewLouise Matthew made $51.00 after working 6 hours. Louise made $75.15 after working 9 hours.

Unit Rates Which car gets the most miles per gallon? Car ACar B Car A drove miles using 9 gallons of gas. Car B drove miles using 16 gallons of gas.

Unit Rates “Ticket Out” 1.Brady drove 342 miles in 6 hours. How many miles did Brady drive per hour? 2.Chelsea worked for 22 hours and earned $ How much does Chelsea earn per hour?