EQ: How do you use standard ratio notation for expressing ratios? (3:5, 3 to 5, 3/5) OBJ: 1.01.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
5-6: Customary System of Measurement. Problem of The Day 1)The height of a person on a scale drawing is 4.5 in. The scale is 1:16. What is the actual.
Advertisements

8-1 Converting Customary Units Learn to convert customary units of measure.
2.6 Ratios, Rates, and Conversions
Chapter 6: Ratio, Proportion and Percent
Ratios & Rates. What is a ratio? A ratio is the comparison between two quantities Have we studied anything that would be considered a ratio? Fractions.
RATIO.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Rules for Converting Units
POD Write your own complex fraction that simplifies to ¼.
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Practice Using the Factor-label Method
Warm Up Multiply. Write answers in simplest form:
Fractions, Percents & Decimals
Convert Unit Rates.
5-3 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
7 th Grade Pre-algebra Chapter 6 Notes. 6.1 Ratios and Rates Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers by division. Rate: a ratio of two measurements.
Dimensional Analysis 1 foot = 12 inches1 mile = 5280 ft 1000 mL = 1 L4 quarts = 1 gal Dimension Analysis makes use of equivalent statements. What are some.
Ratios, Rates and Unit Rates
Transparency 1 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Dimensional Analysis or Unit Analysis
Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.
Do Now 3/28/11 Copy HW in your planner. Copy HW in your planner.  Text p.  Text p. 272, #10-36 evens Be ready to copy POTW #1 for the 4 th marking period.
Over Lesson 6–1 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 tulips to 18 daffodils Express the ratio as a fraction.
RATIOS AND PROPORTIONS
Ratios We are going to Write ratios as fractions (in simplest form)
Splash Screen Lesson 1 Contents Objective #1: Write Ratios as fractions in simplest form Example 1Write Ratios as Fractions Example 2Write Ratios as.
Exploring Rates Objective: 1. Students will compare 2 quantities with different units of measure. 2. Make comparisons to one unit.
What is a ratio? ThinkWriteShare. A ratio is…. n A comparison of two numbers. n It can be written several ways n As a fraction n Using a colon n Using.
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
1. Ratio: A comparison of 2 numbers by division. i.e.a to b a:ba/b 2. Rate: When a ratio is made up of DIFFERENT units. i.e.3in/4ft$2/5 days UNIT RATE:
Fill in the Missing Numbers 1 foot = _____ inches 1 meter = _____ centimeters 1 pound = _______ ounces 1 minute = ______ seconds 1 hour = ________ minutes.
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction Mr. Underwood.
Lesson 6.1 Page 267 Ratios We will write ratios as fractions in simplest form We will simplify ratios involving measurements A Ratio i sa comparison of.
5.7 CONVERTING UNITS LO: CONVERT BETWEEN METRIC AND IMPERIAL UNITS OF MEASURE.
Applications of Proportions. Sec. 1 Ratio and Rates A ratio is a comparison of two quantities by division. You can write a ratio in three different ways.
What is a ratio? ThinkWriteShare. A ratio is…. n A comparison of two numbers. n It can be written several ways n As a fraction n Using a colon n Using.
 A technique for solving problems of conversions.
5.1 Ratios and Rates Essential Question What kind of information do rates and ratios provide?
“Easy” Mental Conversions How many inches in a foot? How many seconds in a minute? How many centimeters in a meter?
Ratio and Proportion Ms. Crusenberry
Using Ratio Reasoning to Convert Measurement Units
5 Chapter Chapter 2 Ratio, Proportion, and Measurement.
Dimensional Analysis Definition
Exploring Rates Objective:
Fill in the Missing Numbers
5.1 Ratios and Rates 9/22/16.
Objective: Determine unit rates
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved.
4.7 Ratios, Proportions, & Converting Units of Measure
Unit 1 notes… Dimensional Analysis
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Apply Properties of Real Numbers
2-6 RATIOS, RATES & CONVERSIONS
Ratios Dittamo Lewis Notes 2012.
7.3: Analyze Units Objective:
Ratios involving complex fractions
Which fraction is the same as ?
Section 3.1 Ratios and Rates
Direct Conversions Dr. Shildneck.
Algebra 1 Section 3.2.
Chapter 3: Solving Equations
Ratio and Proportion.
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Exploring Rates Objective:
Multiplying and Dividing Rational Expressions
Chapter 1 Vocabulary Sections1-1,1-2,1-3
Presentation transcript:

EQ: How do you use standard ratio notation for expressing ratios? (3:5, 3 to 5, 3/5) OBJ: 1.01

A ratio is a comparison of two numbers by division If a gallon of paint contains 2 parts blue paint and 4 parts yellow paint, then the ratio comparing blue paint to yellow paint would be 2 to 4, 2 : 4, 2/4 REMEMBER to simplify when possible 2/4 = ½ 9 goldfish out of 15 fish 9/15  3/5 *This means that for every 5 fish, 3 of them are goldfish Ratio: Express the ratio as a fraction

When writing a ratio involving measurements, both quantities should have the same unit of measurement. 3 feet to 16 inches 3feet convert to inches 36 inches 16 inches  16 inches Simplify 9 inches 4 inches  9 to 4 IMPORTANT Express the ratio as a fraction

A rate is a ratio of two measurements having different kinds of units. 65 miles in 3 hours $16 for 2 pounds When a rate is simplified, so that it has a denominator of 1, it is called a unit rate. An example of a unit rate is $5 per pound, which means $5 per 1 pound Rate: Unit Rate

A package of 20 recordable CDs costs $18, and a package of 30 recordable CDs costs $28. Which package has the lower cost per CD? 18 dollars= 0.9 dollars 20 CDs1 CD for the 20-pack, the unit rate is $0.90 per CD. 28 dollars=0.93 dollars 30 CDs1 CD for the 30-pack, the unit rate is $0.93 per CD So, the package that contains 20 CDs has the lower cost per CD Find and compare unit rates

A grizzly bear can run 30 miles in 1 hour. How many feet is this per second? *You need to convert 30 mi to Xft. 1 hr 1 sec **There are 5,820 feet in 1 mile and 3600 seconds in 1 hour. 30mi. = 30 mi * 5280 ft ÷ 3600 s 1 hr 1 hr 1 mi 1 hr Cancel out and multiply across = 44 ft 1 sec So, 30 miles per hour is equivalent to 44 feet per second Convert Rates