Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
WHEN SHOULD WE BUY Do you need that item now…or can you wait?
Advertisements

Healthy Eating on a Budget
Week 16, Day Three HW # p # odd Warm up
Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £ gms honey butter 87p 300gms.
Course Ratios and Rates 7-1 Ratios and Rates Course 1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day.
Its simple! All you have to do is:  Convert each price to a price per kilogram. [Or price per litre if the item is a liquid.]  Then choose the cheapest.
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Packaging wastes have increased over the past few years. Chances are they will go right on increasing. One reason for this is there are more people. Also,
Point System Percentage Meal Intake: Adding Up the Points Review Date 8/08 G-0746 Presentation created by Kathleen Mershon, RD, Clinical Nutrition Manager,
SOL 7.4, 8.3a Use measures expressed as rates (e.g., speed, density) and measures expressed as products (e.g., person- days) to solve problems; check the.
Buying Dairy Adults Need Dairy, Too! Make the Right Choice.
To make yummy fruit punch, use 2 cups of grape juice for every 3 cups of apple juice. If you already have 12 cups of apple juice, how many cups of grape.
BIG Chocolate Cake Stoichiometry
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
What Make Americans to Buy Big Quantities of Food? Listening/Speaking 4 Mariko Hatta.
Unit Price Mrs. Kuznia Math 8 Day 7. What is Unit Price?  Unit price is the cost of one unit of measure of an item.  Unit price is often used in a grocery.
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Name brand vs. Store brand Name brand- mass produced, marketed, and distributed nationwide by a large company Name brand- mass produced, marketed, and.
Basic Math Skills Lesson 10: Sales Tax p
Grocery Shopping Tips Grocery List Making a list helps save time and money. Put your list in some type or organized manner to save time. Add items.
By: Rachel King. Individual will have a peanut butter sandwich, 1.5 bananas and 10 carrots.
01/18/ Unit Rates Warm Up A shopping cart contains 35 cans of soda, 16 oranges, 17 carrots, and 29 cookies. Write ratios for each of the following.
Total Purchase Price pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright ©
Meal Planning and Shopping Food $ense Nutrition Education.
Stretching your food dollar! BUDGETING. How can you make your money go further? Stretching your food dollar can mean using GOOD STRATEGIES at home and.
Review. 1) 45% of 355 is what? Translate: Change the percent to a decimal What does “of” mean? What does “is” mean? What does “what” mean? Do the math.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.3 Unit Conversion Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. 1 lb versus 16 oz.
Kiosk Proposals Hot dog o Self-op Kilwin’s o Branded Bento Boxes o Healthful options.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Warm Up Write the following amounts of money Write the following amounts of money Two dollars and thirty five cents Two dollars and thirty five cents $3.25.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
CLASS DISCUSSION Which food store do you or your family shop in for groceries (i.e. Stop and Shop, A&P, Hannafords?) Who does the shopping in your family?
Unit Rate and Unit Cost Honors Math – Grade 6. Problem of the Day The price list at the right shows the sale prices for DVDs in three different video.
Grocery Activity. Purpose To teach students to add, subtract, multiply and divide with real numbers.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
What is the best price? By: Rose Moya. What is the price for the unit rate of the cost of strawberries ? The price for strawberries is 2/$4.00. if you.
Green lunch Think how much rubbish will go into the bin? How to pack your “green” lunch box? Goals of green lunches? Healthy green lunch.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.4 Menu Planning Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. What’s for dinner?
Unit Cost lesson.  How much do you know about prices at the grocery store? (20 min)  Price is Right Grocery Game Price is Right Grocery Game  Practice.
Lesson # 11 Comparing Prices To save money when we shop… We need to compare prices ! !
Eating Alone and Loving It The University of Georgia Cooperative Extension Service.
Solving Inequalities in Business. Profit  Cost - How much you spend.  Revenue - How much money you take in.  To make a profit, Revenue > Cost.
Eating at home is (almost) always cheaper than restaurants Consider food costs + drinks, tip, travel cost Time-travel, order, waiting for food, waiting.
FINANCIAL MATHEMATICS
7.1 Ratios and Rates I can write ratios and rates and find unit rates.
Unit Price 6 th Grade Math 6.RP.2 I can find the unit rates of items to determine which is the better buy.
5-1 Least Common Multiple Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Count and noncount nouns. A lot of/ Many/ Much A lot of, many, much mean: “a large quantity of something.”
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.3 Home Loans BUYING A HOUSE A home can be a castle, a refuge from outside influences. Prepare for.
7-1 Ratios and Rates I CAN use a table to write a ratio. I CAN write equivalent ratios. I CAN determine what a better deal is by finding unit prices/rates.
 Shopping for bargains by comparing the prices of similar items or brands or comparing the prices at different stores.  To get a bargain, or get the.
12.2 Solid Waste Options for the Future Mrs. Trimble Mrs. Perryman Mrs. Roth.
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
CONSUMERISM. FOOD LABELS Components of a Food Label Nutritional Facts Ingredient List (largest to smallest, determined by weight) Daily % Values Serving.
Grade 8 Mathematics FLBP Lesson 10 Grocery Saving Strategies Financial Literacy Budget Project.
The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
FOOD.
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
WEEKLY MENU PLAN B L D B L D B L D B L D GROCERY LIST THURSDAY
Limiting Reactant Sandwich 2 pcs bread 1 slice meat 1 slice cheese
6.1 Graphing Linear Inequalities in Two Variables (Cont’d)
Dismas Fellowship Meeting
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Unit 2: Buying Food.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Opening Problems 7% of $350 Find the slope of 5x – 7y = 9
Our learning targets: “I can…” make money choices that get me to my goals. make a spending plan that allows for saving. find thrifty ways to spend my money.
Presentation transcript:

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices when the products’ sizes are not the same.

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Lesson Objective Students will learn how to calculate the unit price of individual items.

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost Food can be bought in small packages (like a pack of 8 hotdogs at Calbertson’s) or in big packages (like a box of 100 hotdogs at Bostco), and several sizes in between. But how do you know which one is the best price? You calculate the unit price.

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost You find the unit price by dividing the total cost of the item by the number of units in the item. Example: Calbertson’s has a pack of 8 hotdogs on sale for $1.50. How does that compare to Bostco’s 100 hotdogs for $13.50? Let’s take a look…

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost Step 1 8$ 1.50 Example: Calbertson’s has a pack of 8 hotdogs on sale for $1.50. How does that compare to Bostco’s 100 hotdogs for $13.50?

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost Example: Calbertson’s has a pack of 8 hotdogs on sale for $1.50. How does that compare to Bostco’s 100 hotdogs for $13.50? Step 1$ $ 1.50

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost Example: Calbertson’s has a pack of 8 hotdogs on sale for $1.50. How does that compare to Bostco’s 100 hotdogs for $13.50? Step 1$ $ 1.50 Step 2 100$ 13.50

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost Example: Calbertson’s has a pack of 8 hotdogs on sale for $1.50. How does that compare to Bostco’s 100 hotdogs for $13.50? Step 1$ $ 1.50 Step 2$ $ 13.50

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Calculating Unit Cost Step 1$ $ 1.50 Step 2$ $ Compare Unit Costs: Which store sales the cheaper hotdog? Bostco’s hotdogs are cheaper. To buy 100 hotdogs at Calbertson’s would have cost you $ By doing the math you saved $5.25. Way to go!

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Practice Food ItemPriceAmount How many servings Cost Per Serving Milk $ 2.79gallon16 Hotdog $ 1.50package of 88 Hotdog Buns $ 1.19package of 88 Mayonaise $ 4.35Jar32 Ketchup $ 0.99Bottle32 Mustard $ 1.39Bottle32 Relish $ 1.50Jar20 Salad Mix $ 1.59lb8 Soda $ liter8 Brownie Mix $ 1.29package (serve 8)8 Eggs $ 1.75dozen12 Potato Chips $ 2.50bag10

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Practice Food ItemPriceAmount How many servings Cost Per Serving Milk $ 2.79gallon16$0.17 Hotdog $ 1.50package of 88$0.19 Hotdog Buns $ 1.19package of 88$0.15 Mayonaise $ 4.35Jar32$0.14 Ketchup $ 0.99Bottle32$0.03 Mustard $ 1.39Bottle32$0.04 Relish $ 1.50Jar20$0.08 Salad Mix $ 1.59lb8$0.20 Soda $ liter8$0.15 Brownie Mix $ 1.29package (serve 8)8$0.16 Eggs $ 1.75dozen12$0.15 Potato Chips $ 2.50bag10$0.25

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Review: 1.What is a unit price? 2.How do you calculate a unit price?

Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Review: 1.What is a unit price? 2.How do you calculate a unit price? The price of a single item. Divide the total cost of the item by the number of units in the item.