If your parents gave you $10 to spend on music, would you have enough to buy the songs on the following list? LearnZillion Music Math Rocks………………….$1.29.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
If you know the ratio of students to teachers is 3 to 2 and you know there are 12 teachers, is there a way to figure out the number of students?
Advertisements

Is 15 a prime or composite number?
To make yummy fruit punch, use 2 cups of grape juice for every 3 cups of apple juice. If you already have 12 cups of apple juice, how many cups of grape.
1 Lesson Applications of Equations Applications of Equations.
Shape of DATA. How would you describe the shape of this graph?
CCGPS Coordinate Algebra EOCT Review Units 1 and 2.
MillionsThousandsOnes Hundred Millions Ten Millions Millions Hundred Thousands Ten ThousandsThousands Hundreds Tens Ones How does the value of a digit.
How do you solve radical algebraic equations? =9.
Problem Solving: Applications Tutorial 6g Introduction: Before building bridges, skyscrapers, or roller- coasters, engineers and architects make models.
How do you write expressions with exponents to help solve problems? For example, would you rather be paid $4 which doubles daily for four days or accept.
StepThings to remember What to do in the equation Step 1: Step 2: Step 3: Step 4:
Step 4: Step 3: Step 2: Step 1: What to do in the equation Things to rememberStep.
How do you use equivalent fractions to subtract fractions and mixed numbers with unlike denominators?
LearnZillion Notes: --This is your hook. Start with a question to draw the student in. We want that student saying, “huh, how do you do X?” Try to be specific.
How can rounding help you solve word problems? For example: May’s mom gave her $58 to spend at the mall. She bought a sweater for $23, a shirt for $13.
How do you find out how many lollipops Jack and Jill have using an equation with a letter representing Jill’s lollipops? Jack has 28 lollipops. Jill has.
Splash Screen Contents Lesson 9-1Properties Lesson 9-2Solving Addition Equations Lesson 9-3Solving Subtraction Equations Lesson 9-4Solving Multiplication.
How do you calculate the constant rate of change? A 1400 gallon pool is being emptied at a rate of 350 gallons per hour.
Math-7 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: equation word problems
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
1.Solve the following multiplication two-step equations: 2.Solve the following division two-step equations: 3.What about these two equations? You can wait.
Formulate Equations Lesson 6 (3 rd 6 Weeks) TEKS 6.5.
Transparency 5 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
How do you find the product of 23 x 15 using the area model?
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
What happens when there is more than one numerical value of x?
Evaluating Algebraic Expressions 1-9 Solving Two-Step Equations AF4.1 Solve two-step linear equations and inequalities in one variable over the rational.
Key School Home Pond Car Tennis Court.
How do you find the rule in a reducing pattern? For example: Find the Rule. What are the next 4 steps: 50, 40, 31, 23, 16…..
How does drawing a picture help us solve multi-digit multiplication? 368 x 7 =
Why is it so important to find the multiple of the divisor that is closest to the dividend? 7,4573=
Multi-Step Equations August 19th, Bell work x + 7 = 28 Write an equation and solve 24 divided by the number of dogs, d, equals
Unit 4 Quiz Review Chapter 6 Lessons 1-5.
How can two different equations have the same solution?? x+7= 25 has the same solution as the equation x + 14 = 32.
 Objectives: ◦ Today I will be able to:  Apply scientific notation to problem solving.  Calculate multiplication and division problems using scientific.
Algebra Unit 2 Review Real Numbers. Graph, Compare, Name Numbers Add/ SubtractMultiply/ Divide Real-World Situations Squares/ Square Roots
How would you divide 3,180 ÷ 15?. In this lesson you will learn how to divide by using an area model.
How do you identify extraneous solutions in radical equations? = x + 2.
How would you use estimation to find the answer to 2,860 ÷ 13?
How do you check for extraneous solutions? -=. In this lesson you will learn to identify extraneous solutions in rational equations by checking solutions.
One Step Equation To solve one step equations, you have to use the inverse operation to get the variable alone. Example:
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 1–5) Main Idea and Vocabulary Example 1:Evaluate an Algebraic Expression Example 2:Evaluate.
How do you subtract (-5) and how does that relate to distance?
How do you solve story problems with unlike mixed number fractions?
In the mall parking lot, 60% of the cars are blue. If there are 240 blue cars in the parking lot, what is the total number of cars?
What happens if we graph a system of equations and the lines intersect? y = x-1 y = 2x-2.
How do you find the product of 78 x 34 using partial products ? What is a partial product?
Mary is making birdhouses for her yard. The blueprint for one house is below. How many birdhouses can she make with 29 ½ feet of wood? 29 ½ Feet x2 15.
To make yummy fruit punch, use 2 cups of grape juice for every 3 cups of apple juice. If you already have 12 cups of apple juice, how many cups of grape.
How can we find the value of a multiple step numerical expression? For example, what would the value of this numerical expression be? 5 + (3 x 2)- 4 2.
How can we find the value of a number with an exponent? For example, what is the value of 4 3 ?
How can drawing pictures help you solve tough word problems?
How do you write equivalent expressions with variables? For example, how can you write an equivalent expression for 3x 2 + 4x + 3?
Order of Operations Students will read word problems and make algebraic expressions.
Warm-Up Exercises Identify the domain and range of a function EXAMPLE 1 The input-output table shows the cost of various amounts of regular unleaded gas.
How can you convert a variable situation into an equation?
Do Now Take out Worksheets from class yesterday Continue to work on them.
How do you solve a system of quadratic and linear equations? x 2 +4x-8 =y 3x+5=y.
How do you expand linear expressions that involve multiplication, addition, and subtraction? For example, how do you expand 3(4 + 2x)?
How do you expand linear expressions that involve multiplication, addition, and subtraction with fractions? For example, how do you expand (2x + 6)?
LearnZillion Notes: --This is your hook. Start with a question to draw the student in. We want that student saying, “huh, how do you do X?” Try to be specific.
1 Thinking Do you enjoy math? Why or why not? 2 Thinking/Web Search Look at this online multiplication table. Use it to determine how many medium.
Zim had 19 marbles. He gave 6 marbles to his friend Lilly. How many do I have left?
134 = = 3 R R 1 4=x In this lesson, you will learn how to report remainders as fractions … by drawing a diagram of the division problem.
Is the answer to 3 x (-2) positive or negative? How do you know?
Intro to Math… Lesson 1. 4 Fundamental Operations Of Math Example: adding + subtracting - multiplying x dividing ÷
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Math-7 NOTES What are Two-Step Equations??
Order of Operations  + - X.
Presentation transcript:

If your parents gave you $10 to spend on music, would you have enough to buy the songs on the following list? LearnZillion Music Math Rocks………………….$1.29 Mmmm Math……………….$0.69 Numbers…………….……….$0.99 Adding Annie……………..$0.99 Multiplying Mike………….$0.69 Dynamite Division………$1.29 Serious Subtraction….$1.29 Times Table Tim……………$1.29 Monster Math……………….$0.99 Mathematic Rap………….$1.29 Linear Love Song……..$1.29

In this lesson you will learn to use addition and multiplication to solve real-world problems with rational numbers by analyzing the situation described in the problem.

Let’s Review

A Common Mistake 2 $12.25 each OR 10 $12.25 each

Core Lesson $2.25$5.75$0.75 Movie Ticket Admit One Carl and his three friends went to the movies. They each bought a ticket, soda, and candy. What was the combined total for the movie trip?

Core Lesson $2.25$5.75$0.75 Movie Ticket Admit One Carl + three friends 4    = $35.00

Core Lesson $2.25$5.75$0.75 Movie Ticket Admit One Carl + three friends 4( ) 4(8.75) = $35.00

Core Lesson LearnZillion Music Math Rocks………………….$1.29 Mmmm Math……………….$0.69 Numbers…………….……….$0.99 Adding Annie……………..$0.99 Multiplying Mike………….$0.69 Dynamite Division………$1.29 Serious Subtraction….$1.29 Times Table Tim……………$1.29 Monster Math……………….$0.99 Mathematic Rap………….$1.29 Linear Love Song……..$1.29 $1.29 $0.99 $0.69 $10 to spend 10 – [(5  1.29) + (3  0.99) + (2  0.69)] 10 – [ ] 10 – = -0.80

In this lesson you have learned to use addition and multiplication to solve real-world problems with rational numbers by analyzing the situation described in the problem.

Guided Practice You have $15 to spend on music. Will you have enough to buy 7 songs for $1.29, 6 songs for $0.99, and 4 songs for $0.69?

Extension Activities Plan a trip to the movies with your friends. Find the cost of tickets and various concessions. Plan the total cost of the trip before going. Enjoy the movie

Extension Activities Look on iTunes at music that you would like to purchase. Pretend you have $15 to spend. Create a playlist of songs you would purchase. How much did you spend? How much is left over?

Quick Quiz Lily bought three pairs of jeans for $29.95, and two shirts for $ What is her total bill? Misty and her sister went to the movies. Each ticket cost $5.50. They both bought a soda for $2.95, and split a large popcorn for $5.00. How much was the total cost for the trip to the movies?