Grade 6 Module 1 Lesson 18. Mathematical Modeling Exercises (1) At Fun Burger, the Burger Master can make hamburgers at a rate of 4 burgers/minute. In.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Grade 6 Module 1 Lesson 16. Example 1: Introduction to Rates and Unit Rates Diet cola was on sale last week; it cost $10 for every 4 packs of diet cola.
Advertisements

Word Problem Solving Dulce Sepulveda 5 th Grade Mathematics.
Confidential1 Hello, Laura. This is Mrs. Bisanz. I will be your teacher today! OUR LESSON: Review of Integers.
Simplify. Show each step the way we have practiced in class.
5 Minute Check Find. Complete in your notebook. 1. Michelle read 55.6 pages of her book on Monday and Tuesday. If she read the same numbers of pages each.
With your host, Dr. James Olsen 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10.
Bell Work: Simplify: (1) (10) -2. Answer: 100 LESSON 64: USING A UNIT MULTIPLIER TO CONVERT A RATE.
Write the percent formula. percent x whole = part Exercise.
$1 Million $500,000 $250,000 $125,000 $64,000 $32,000 $16,000 $8,000 $4,000 $2,000 $1,000 $500 $300 $200 $100 Welcome.
SOLVING FUTURE PROBLEMS Today we need your help to solve some future problems 1. Read the statements carefully. Fill the ratios in reduced form: Lucia.
PSSA Math Review Lesson 32 Choosing a Graph. Standard E E Choose and/or explain the correct representation graph for a set of data.
Algebra Problems… Algebra Problems… © 2007 Herbert I. Gross Set 1 By Herb I. Gross and Richard A. Medeiros next.
Grade 6 Module 1 Lesson 17 From Rates to Ratios.
JE’PARDY! Math AdditionDivision Multiplication Subtraction $100$300$500 $300$100 $300$500 $300$100 ?
Grudge-Ball Rules Your team will be given a problem to solve.
Pre-AlgebraAlgebra College Algebra GeometryTrigonmetry.
Interpreting Graphs and Tables
Unit Rate and proportional reasoning
Is less than: < is less than or equal to:  is at most:  is no more than:  is greater than: > is greater than or equal to:  is at least:  is no less.
From Ratios to Rates
3-8 HW: Pg # 11-29o, 32-35, 39-42, 50-58e.
Estimate with Percents
g = PO D g = × 21 = × g = 12g 12g = 882 ÷12.
Lesson Topic: Finding a Rate by Dividing Two Quantities
CRCT Review. At a concession stand, a hamburger is 25 cents more than twice the cost of a hotdog. If h represents the cost of a hamburger and d represents.
Interpreting Graphs 5-2. You can use a graph to show the relationship between speed and time, time and distance, or speed and distance.
Writing Two-Step Equations. Equation – a mathematical sentence containing variables, numbers and operation symbols Two-step equation – an equation with.
Speed, Distance, Time Calculations. You Need: Colored PencilsScience Notebook Science Folder Everything else goes into the back. Start a new page in your.
Holt CA Course Interpreting Graphs AF1.5 Represent quantitative relationships graphically and interpret the meaning of a specific part of a graph.
April Abrams. Journalism has been around from the first printing press. America's first newspaper, Publick Occurrences, was published in Boston in 1690.
Mr. C’s Math Challenge Lessons Lesson 131 Can you figure this? Mr. Hart’s electric bill was $ in January, $ in February, and $75.42.
A package of tennis balls contains 3 tennis balls. The number of tennis balls and the number of packages are in a proportional linear relationship. This.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 4 (over Chapter 2) Find –6 – (–12). A.18 B. 12 C. 6 D. –6 Find –5(11). A.–55 B. –16 C. 16 D.55 The temperature.
Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Lesson 3.5 Solving Inequalities Using Multiplication or Division Skill Check Skill Check.
5-1 Ratios & Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Travel graphs Friday, 06 November 2015 Starter: June 05 Q1.
Unit 3, Lesson 2: Rates.
CBA # 4 Review Take out a sheet of paper with your name, date and class period!
Do Now (5 min) CODE YELLOW Goals for the Day:  Do Now  Define slope  Determine slope from graphs (interpreting)  Graph line given point and slope.
Brice wants to know which ratio is equivalent to 1:4? A.5:16 B.4:20 C.3:12 D.2:4.
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?
Course Interpreting Graphs 4-3 Interpreting Graphs Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329. RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide.
Unit 5: Rates Task Cards. Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours.
Warm-Up Oct. 1 3(x + 4) (4y)2 (z + 5)2 w + 6 2
Multiply Decimals. Find The Pattern – Set One Use a calculator to find the answer to these examples. Look for patterns to see if you can discover where.
Algebra 3 Lesson 1.6 Objective: SSBAT write equations that model real life data. Standards: M11.A.2.2.1, M11.D and M11.D
A delivery truck is carrying 70 wii stations in individual boxes. Each box weighs between 16 and 27 pounds. Which of the following is a reasonable estimate.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
EXPLORATORY EXPLORATORY MATH ENGLISH LOCKER LUNCH SCIENCE SOCIAL STUDIES October 16, 2014 Day C.
Career and College Vocabulary Need To Know. Postsecondary Education 1. This is any education that a student pursues after high school. Post means after;
1 Lesson Understanding Problems. 2 Lesson Understanding Problems California Standards: Algebra and Functions 4.1 Solve two-step linear equations.
Average and Rate Problems with Multiple Steps LESSON 55POWER UP JPAGE 386.
Algebra 3 Lesson 1.6 Objective: SSBAT write equations that model real life data. Standards: M11.A.2.2.1, M11.D and M11.D
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 3–9) Main Idea and Vocabulary Example 1:Divide Multiples of 10 Example 2:Divide Multiples of.
Warm up 1. Convert 5,400 inches to miles. (1 mi = 5280 ft) 2. Convert 16 weeks to seconds 3. Convert 36 cm per second to miles per hour. (1 in = 2.54 cm)
Grade 8 Math Word Problem Practice Farris PreAlgebra 2016.
Kevin reads two books every week. Joanna reads seven books a month. Carlo reads 113 books a year. Jenny reads ¼ of a book each day. How many books does.
AGENDA LESSON 62 CORRECTIONS KAHOOT REVIEW GAME LESSON 63 QUESTIONS?? LESSON 64 WORK TIME.
Algebra 1 EOC Summer School Lesson 9: Interpret the effects of changing slope and y-intercept.
Lesson 4 – Represent Proportional Relationships with Equations
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Elementary School Teacher
Splash Screen.
Distance=Rate x Time.
Starter Questions Convert the following to minutes :-
Additional Example 1A: Matching Situations to Tables
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
PUZZLERS FOR College Algebra
Presentation transcript:

Grade 6 Module 1 Lesson 18

Mathematical Modeling Exercises (1) At Fun Burger, the Burger Master can make hamburgers at a rate of 4 burgers/minute. In order to address the heavy volume of customers, he needs to continue at this rate for 30 minutes. If he continues to make hamburgers at this pace, how many hamburgers will the Burger Master make in 30 minutes?

Mathematical Modeling Exercises (1) At Fun Burger, the Burger Master can make hamburgers at a rate of 4 burgers/minute. In order to address the heavy volume of customers, he needs to continue at this rate for 30 minutes. If he continues to make hamburgers at this pace, how many hamburgers will the Burger Master make in 30 minutes?

Mathematical Modeling Exercises (1) At Fun Burger, the Burger Master can make hamburgers at a rate of 4 burgers/minute. In order to address the heavy volume of customers, he needs to continue at this rate for 30 minutes. If he continues to make hamburgers at this pace, how many hamburgers will the Burger Master make in 30 minutes?

Mathematical Modeling Exercises (1) At Fun Burger, the Burger Master can make hamburgers at a rate of 4 burgers/minute. In order to address the heavy volume of customers, he needs to continue at this rate for 30 minutes. If he continues to make hamburgers at this pace, how many hamburgers will the Burger Master make in 30 minutes?

Mathematical Modeling Exercises (1) 4 burgers/minute x 30 minutes = ___ burgers

Mathematical Modeling Exercises (1) 4 burgers/minute x 30 minutes = ___ burgers

Mathematical Modeling Exercises (1) 4 burgers/minute x 30 minutes = 120 burgers If the Burger Master can make four burgers in one minute, he can make 120 burgers in 30 minutes.

Mathematical Modeling Exercises (2) Chandra is an editor at the New York Gazette. Her job is to read over each article before it is printed in the newspaper. If Chandra can read 10 words/second, how many words can she read in 60 seconds?

Mathematical Modeling Exercises (2) Chandra is an editor at the New York Gazette. Her job is to read over each article before it is printed in the newspaper. If Chandra can read 10 words/second, how many words can she read in 60 seconds?

Mathematical Modeling Exercises (2) Chandra is an editor at the New York Gazette. Her job is to read over each article before it is printed in the newspaper. If Chandra can read 10 words/second, how many words can she read in 60 seconds?

Mathematical Modeling Exercises (2) 10 words/1 second x 60 seconds = ___ words

Mathematical Modeling Exercises (2) 10 words/1 second x 60 seconds = ___ words

Mathematical Modeling Exercises (2) 10 words/1 second x 60 seconds = 600 words If Chandra can read 10 words in 1 second, then she can read 600 words in 60 seconds.

Station One Helena works for a publishing firm. She is considered an average typist and can type 52 words/minute. If she continues at this rate, how many minutes would it take Helena to type 104 words?

Station One Helena works for a publishing firm. She is considered an average typist and can type 52 words/minute. If she continues at this rate, how many minutes would it take Helena to type 104 words?

Station One Helena works for a publishing firm. She is considered an average typist and can type 52 words/minute. If she continues at this rate, how many minutes would it take Helena to type 104 words?

Station One 52 words/minute x ___ minutes = 104 words

Station One 52 words/minute x ___ minutes = 104 words

Station One 52 words/minute x 2 minutes = 104 words If Helena types at a constant rate of 52 words/minute, she can type 104 words in 2 minutes.

Station Two Jaxon test-drives cars for a car company. Part of his job is to test the cruise control on a testing course. On his last test drive, Jaxon set the cruise control at 48 miles/hour and drove for 2 hours. How many miles did Jaxon drive?

Station Two Jaxon test-drives cars for a car company. Part of his job is to test the cruise control on a testing course. On his last test drive, Jaxon set the cruise control at 48 miles/hour and drove for 2 hours. How many miles did Jaxon drive?

Station Two Jaxon test-drives cars for a car company. Part of his job is to test the cruise control on a testing course. On his last test drive, Jaxon set the cruise control at 48 miles/hour and drove for 2 hours. How many miles did Jaxon drive?

Station Two Jaxon test-drives cars for a car company. Part of his job is to test the cruise control on a testing course. On his last test drive, Jaxon set the cruise control at 48 miles/hour and drove for 2 hours. How many miles did Jaxon drive?

Station Two 48 miles/hour x 2 hours = ___ miles

Station Two 48 miles/hour x 2 hours = ___ miles

Station Two 48 miles/hour x 2 hours = 96 miles If Jaxon drives at a constant rate of 48 miles/hour, he can drive 96 miles in 2 hours.

Station Three To train for an upcoming marathon, Alvin runs 9 miles a day. If Alvin runs 9 miles every day for 30 days, how many total miles will he run?

Station Three To train for an upcoming marathon, Alvin runs 9 miles a day. If Alvin runs 9 miles every day for 30 days, how many total miles will he run?

Station Three To train for an upcoming marathon, Alvin runs 9 miles a day. If Alvin runs 9 miles every day for 30 days, how many total miles will he run?

Station Three To train for an upcoming marathon, Alvin runs 9 miles a day. If Alvin runs 9 miles every day for 30 days, how many total miles will he run?

Station Three 9 miles/day x 30 days = ___ miles

Station Three 9 miles/day x 30 days = ___ miles

Station Three 9 miles/day x 30 days = 270 miles If Alvin runs 9 miles every day for 30 days, he would run a total of 270 miles.

Station Four A library just hired Brittany to write reviews on different books. The job requires Brittany to read 3 books/week. If Brittany reads a total of 36 books, how many weeks will she work?

Station Four A library just hired Brittany to write reviews on different books. The job requires Brittany to read 3 books/week. If Brittany reads a total of 36 books, how many weeks will she work?

Station Four A library just hired Brittany to write reviews on different books. The job requires Brittany to read 3 books/week. If Brittany reads a total of 36 books, how many weeks will she work?

Station Four A library just hired Brittany to write reviews on different books. The job requires Brittany to read 3 books/week. If Brittany reads a total of 36 books, how many weeks will she work?

Station Four 3 books/week x ___ weeks = 36 books

Station Four 3 books/week x ___ weeks = 36 books

Station Four 3 books/week x 12 weeks = 36 books If Brittany is required to read 3 books/week, she would have to work 12 weeks in order to read 36 books.

Station Five Notebooks are on sale for 4 notebooks/dollar. Mrs. Day wants to buy notebooks for her students but only has $12 to spend. How many notebooks can Mrs. Day buy?

Station Five Notebooks are on sale for 4 notebooks/dollar. Mrs. Day wants to buy notebooks for her students but only has $12 to spend. How many notebooks can Mrs. Day buy?

Station Five Notebooks are on sale for 4 notebooks/dollar. Mrs. Day wants to buy notebooks for her students but only has $12 to spend. How many notebooks can Mrs. Day buy?

Station Five Notebooks are on sale for 4 notebooks/dollar. Mrs. Day wants to buy notebooks for her students but only has $12 to spend. How many notebooks can Mrs. Day buy?

Station Five 4 notebooks/dollar x 12 dollars = ___ notebooks

Station Five 4 notebooks/dollar x 12 dollars = ___ notebooks

Station Five 4 notebooks/dollar x 12 dollars = 48 notebooks If notebooks are on sale 4 notebooks/dollar, then Mrs. Day can buy 48 notebooks for $12.

Station Six Kevin hopes to earn a college basketball scholarship. To improve his shooting skills, Kevin shoots 50 baskets/day. If Kevin shoots 50 baskets every day for 60 days, how many shots would Kevin take?

Station Six Kevin hopes to earn a college basketball scholarship. To improve his shooting skills, Kevin shoots 50 baskets/day. If Kevin shoots 50 baskets every day for 60 days, how many shots would Kevin take?

Station Six Kevin hopes to earn a college basketball scholarship. To improve his shooting skills, Kevin shoots 50 baskets/day. If Kevin shoots 50 baskets every day for 60 days, how many shots would Kevin take?

Station Six Kevin hopes to earn a college basketball scholarship. To improve his shooting skills, Kevin shoots 50 baskets/day. If Kevin shoots 50 baskets every day for 60 days, how many shots would Kevin take?

Station Six 50 baskets/day x 60 days = ___ baskets

Station Six 50 baskets/day x 60 days = ___ baskets

Station Six 50 baskets/day x 60 days = 3000 baskets If Kevin continues to shoot 50 baskets/day for 60 days, he would shoot a total of 3,000 baskets.

Lesson Summary We can convert measurement units using rates. The information can be used to further interpret the problem. Here is an example: 5 gal/min  10 min =

Lesson Summary We can convert measurement units using rates. The information can be used to further interpret the problem. Here is an example: 5 gal/min  10 min =

Lesson Summary We can convert measurement units using rates. The information can be used to further interpret the problem. Here is an example: 5 gal/min  10 min = 50 gal.