CBAReview
Number Theory 2-D Measure- ment FractionsAlgebraDecimals $100 $200 $300 $400 $500
Answer Find the GCF for 48 and 64
Back to Jeopardy Back to Jeopardy16
Answer Find the GCF for 200, 450, and 600
Back to Jeopardy Back to Jeopardy50
Answer The A-train leaves every 15 minutes and the B-train leaves every 20 minutes. If they just left at the same time, when is the next time they will leave at the same time again?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 60 minutes or 1 hour
Answer Carla has 30 blue beads, 60 red beads, and 72 white beads. What is the maximum number of friends to whom Carla can give the same number of the same beads and have no beads left over? How many will each get?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 6 friends, each friend will get 5 blue beads, 10 red, and 12 white
Answer (3 3 – 7) ÷ 4 × 5 – 17
Back to Jeopardy Back to Jeopardy203
Answer What is the area of the parallelogram?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 36 square inches
Answer What is the area of the triangle?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 48 square inches
Answer Find the area of the following shape.
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 36 square centimeters
Answer Michael is making a circular garden in his back yard. The diameter will be 49 feet. What is the area of the garden?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy square feet
Answer Find the area of the following shape.
Back to Jeopardy Back to Jeopardy square centimeters
Answer Mary had 6 7 / 8 pizzas for a party. How much pizza was left if Mary and her friends ate 5 2 / 3 pizzas?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 1 5/24 pizzas
Answer Find the sum of 7 ¾ and 9 ½.
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 17 ¼
Answer 9 3 / 4 x 4 2 / 3
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 45 1/2
Answer 7 ¼ ÷ 2 ½
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 2 9/10
Answer 27 ¼ - 5 7/8
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 21 3/8
Answer Simplify 13 + (m )
Back to Jeopardy Back to Jeopardy m
Answer Marion wants to rent a canoe to go out on a lake. The cost is $2.00 plus $1.50 for each hour. Using numbers, symbols, and the variable n, write an expression for how much it would cost to rent the canoe for n hours.
Back to Jeopardy Back to Jeopardy $ $1.50n (or any equivalent expression)
Answer Simplify 3(4 + 2y)
Back to Jeopardy Back to Jeopardy y
Answer Mike made the input-output chart below: What equation is true for all values in the chart?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 4x - 3 = y (or any equivalent equation)
Answer Simplify (2x – 3) - 2
Back to Jeopardy Back to Jeopardy10x
Answer
Back to Jeopardy Back to Jeopardy
Answer How much change should you get if you bought two $1.99 items and paid with a ten-dollar bill?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy $6.02
Answer Find the product of and 2.4.
Back to Jeopardy Back to Jeopardy
Answer Calculate divided by 0.05.
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 50.5
Answer Which is the better buy? A 12 oz. jar of peanut butter for $2.94 or a 16 oz. jar for $3.36?
Back to Jeopardy Back to Jeopardy The 16-ounce jar.