RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329. RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
1.1 Variables in Algebra Ex. 2) Average speed is given by the following formula Average speed = Distance = d Time t Find the average speed in mph of a.
Advertisements

You WANT me to make a paper airplane??? A lesson in calculating the speed of an object.
Section 5.2 Normal Distributions: Finding Probabilities.
Consumer Math Mastery Test A
#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled.
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division.
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Six students brought money for the school field trip to Flagler’s Museum. Their teacher plotted the smallest and largest amounts of money brought by the.
OBJECTIVES 5-7 DRIVING DATA
With your host, Dr. James Olsen 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10.
Buying a Car “Which car is the best buy?” When buying a car there are some variables to consider regarding the price. These variables include: Cost of.
Introduction to Distance-Rate-Time Applications Example 1: Jan drives south out of Denver and averages 65mph. How far is she from Denver after 3 hours.
4.1 D - Unit Rates Lesson 4-1 D Mrs. Wilson.
Learning to Drive A Marketing Machine Ted Mitchell.
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
... and away we go! Math 7 – 18 Week Exam Review.
Bell Ringer The odometer on Jordan’s car read 23,273 miles when he left on a trip and 23,650 miles when he returned. Jordan drove his car 6.5 hours on.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit Rates Lesson 6.2.
T = 5 x = 9 x = 6/5 Solve ANSWER How long would it take you To travel 2 miles going 60mph?. 2 minutes.
Weighted Averages. An average is a direct measurement of the sum of the measurements divided by the number of things being measured. A weighted average.
Rate: a ratio that compares two different kinds of numbers, such as miles per hour (mph) or dollars per pound Unit Rate: compares the price of an item.
Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1 Rates (Unit) Grade 6.
Rate Problems. Unit Rates A rate compares two quantities with different units. A unit rate is a rate in which the second number is miles in 8 hours.
Math Pacing Solving Equations and Formulas. Some equations such as the one on the previous slide contain more than one variable. At times, you will.
Solving Algebraic Equations Equation: = 5 Solving Algebraic Equations Equation: = = 2 2 = 2.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L2.3 The Cost of Gas I get paid weekly, but pay bills monthly. How can I be sure I am not going to run.
The MPG Illusion. Fuel Efficiency Ace drives a car that averages 10 mpg and is considering trading it in on a new car that averages 12 mpg. Buddy drives.
Unit rate RatioUnit RateAbbreviationName Number of miles/ 1 hour miles per hour mi/h or mphspeed Number of miles/1 gallon miles per gallon mi/gal or mpg.
Rates & Unit Rates. What is a rate? A rate is a ratio that is used to compare measurements with different units. What is a unit rate? A Unit Rate - is.
Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?
Michigan Road Trip. Round Trip AB 0 50 Your trip starts at point A, and you drive to point B. That is considered “one way”. You have to drive back from.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
Copyright 2013, 2010, 2007, Pearson, Education, Inc. Section 1.2 Estimation.
Unit 5: Rates Task Cards. Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
POD #1 By: Alexis Rapach. Question  An employee of a delivery company drives 480 miles at 60 miles per hour in a vehicle that averages 20 miles per gallon.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
RATIO WORD PROBLEMS RATE WORD PROBLEMS LESSON 53 & 54POWER UP KPAGE 375 & 380.
Slide 1 Tell us where you will be going. Describe the place you will be going. Tell us why you want to go there. Add a picture of the place you will be.
Bell Work: Olivya is 6 feet 2 inches tall. How many inches tall is Olivya?
AGENDA WARM-UP LESSON 21 HW CORRECTIONS LESSON 22/23 HW QUESTIONS? LESSONS 24 AND 25 EXIT CARD.
Average and Rate Problems with Multiple Steps LESSON 55POWER UP JPAGE 386.
Force and Motion Unit Vocabulary Week 1. S8P3a Determine the relationship between velocity and acceleration.
Practice with Division. Solve. Write any remainders as a fraction. 526 ÷ 8.
DISTANCE = RATE*TIME D = rt D = r(t) D = r x t.
Counting Method When working out time difference we will use the Counting Method. This method will always work. Example :Find the time difference between.
3-3 Dividing Decimals Do Now Multiply   (-19.21)  (–2.1)
Speed, Velocity, and Acceleration. Motion What is Motion? Motion is a change in position. Example:
Learn to divide decimals.
Unit Rates Lesson 6-2.
Objective: Determine unit rates
Ratios and Rates Chapter 7.
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates Lesson 6-2.
Write, interpret, and use the distance formula.
D S T CAREFUL! ! 2hr 15 minutes to decimal is
30 miles in 1 hour 30 mph 30 miles per hour
Do Now Multiply   (-19.21)  (–2.1)
COURSE 3 LESSON 4-6 Formulas
Thursday Warm Up Your car averages 34 miles per gallon of gas on the highway. If gas costs $2.79 per gallon, how much does it cost in dollars per mile.
Which graph makes sense?
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Starter Questions Convert the following to minutes :-
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Splash Screen.
Problem Solving Strategies and Models
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329

RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide

DISTANCE FORMULA

Jason drove 150 miles from Syracuse, NY to Buffalo, NY at an average rate of 60 mph. How long did it take him to make the trip?

MILES PER GALLON On Jason’s 150 mile trip, his car used 6 gallons of gas. His car averaged how many miles per gallon?

UNIT PRICE: PRICE PER UNIT

WAGE Nicole makes minimum wage, $7.25 per hour, working at Dairy Queen. How much will she make if she works 28 hours for the week?