RP Unit 1a: Ratios & Proportional Reasoning. Greatest Common Factor A factor is a number that you multiply by another number to get a product. Example:

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Integers less than 0 are (positive, negative) integers.
Advertisements

8-1 Converting Customary Units Learn to convert customary units of measure.
7.RP - Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. 1. Compute unit rates associated with ratios of.
4.5 Graphing Linear Equations
X y (x,y) x - coordinate y - coordinate. How are coordinates helpful?
Learn to locate and graph points on the coordinate plane.
Warm-up 1.) Write 25% as a fraction in lowest terms and as a decimal. 2.) Make an input-output table for the function , use the values -2, -1, 0, 1, 2,
Vocabulary coordinate plane axes x-axis
YOU CAN locate and graph points on the coordinate plane.
The Coordinate Plane. A coordinate plane is formed when two number lines intersect. The coordinate plane is used to locate points. The two number lines.
Objective 1 Interpret graphs. Slide Linear Equations in Two Variables; The Rectangular Coordinate System.
Rates, Ratios, and Proportions
MJ MATH 1 : 02 RATIOS AND RATE REASONING : Module Two Test Review.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Objective The student will be able to: graph ordered pairs on a coordinate plane.
Final Exam Review: Part II (Chapters 9+) 5 th Grade Regular Math.
Ratio and Rates. Writing Ratios Return to Table of Contents.
How do you graph on the coordinate plane?. Free Template from 2 Coordinate Plane x-axis- y-axis- Origin- Quadrants- Horizontal Axis.
Lesson 1.8 Coordinate Plane How do you identify and plot points on a graph?
7 th Grade Pre-algebra Chapter 6 Notes. 6.1 Ratios and Rates Vocabulary Ratio: a comparison of two numbers by division. Rate: a ratio of two measurements.
RATIOS AND RATES.
5 Minute Check Use rainbow factors, factor trees or multiples lists method to find the following. GCF 1. 45, , , 378 LCM 4. 12, 15.
Do Now Write down 4 things that you know about a COORDINATE GRID.
Ratio Tables Lesson 6-2.
Lesson 1-6 and 1-7 Ordered Pairs and Scatter Plots.
Graphing With Coordinates
Graph Proportional Relationships. x y –2 2 2 –4 4 4 –1 –3 – –3 –5 –1 Origin x-axis y-axis back.
Objective: Plot points and lines on a coordinate plane. Standards Addressed: G: Represent relationships with tables or graphs in the coordinate plane.
Ratios & Rates of Change Chapter 11, Section 2, 3, 4.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Problem of the Day Express $2/lb in cents / ounce.
Chapter 1-6: Ordered Pairs and Relations Coordinate system: used to locate points also call the Coordinate plane Origin: is a (0,0) and is the point at.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
Coordinate System Graphing and Ordering Pairs. Coordinate Plane X - Axis Y - Axis Origin Quadrant 1 Quadrant 4Quadrant 3 Quadrant 2.
6.RP - Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. 1. Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a.
Ordered Pairs Graphing on the Coordinate Plane. Vocabulary coordinate plane axes x-axis y-axis origin Coordinates (ordered pair) x-coordinate y-coordinate.
Chapter 3 Section 1. Objectives 1 Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc. Linear Equations in Two Variables; The Rectangular Coordinate System.
Coordinate Plane Notes.
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
Proportions & Unit Rate 7 th Grade Math. 1. Melanie and Valerie went shopping last week. Melanie bought twice as many shirts as Valerie. If Valerie bought.
Math. A Coordinate Plane is a plane consisting of a set of two lines intersecting (crossing) each other at right angles. The horizontal line is the X-axis.
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
To make chocolate chip cookies, use 4 cups of flour for every 3 cups of chocolate chips. If Charlie uses 12 cups of flour, how many cups of chocolate chips.
5-1 The Coordinate Plane Introduction. Coordinate Graph.
CPM Chapter 3 Vocabulary. absolute value The distance of a number from zero on a number line.
Vocabulary Variables & Patterns Number Properties and Algebraic Equations.
Math Words to Know LESSON GOAL: I can recognize key math terms and be able to use them in real world situations.
THE COORDINATE PLANE VOCABULARY Intersect – to cross or divide something Coordinate Plane – what is formed by the intersection of 2 number lines.
Module 1: Standards.  Explain the concept of a ratio  Use ratio language to describe a relationship between two quantities Example: The ratio of girls.
Ordered Pairs Objective:Find how to graph ordered pairs.
7.RP.2 Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. Recognize and represent proportional relationships.
Rates and Proportional Reasoning Today you will learn to: determine unit rates and unit prices. M07.A-R Use proportional relationships to solve multi-step.
5. 2 Proportions 5. 2 Extension: Graphing Proportional Relationships 5
GCF (greatest common factor) & LCM (least common multiple)
Chapter 1 Notes Packet Ratios and Rates.
Chapter 3 Ratios and Rates
Weighted Averages.
Ricki Porter Dictionary from A-Z room107 5th grade
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Unit 5. Day 7..
Ratio Tables Lesson 6-2.
Equivalent Ratios TeacherTwins©2015.
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!
Unit 4 The Unit Organizer Betchan, Gonzales, Strauss Proportionality
Unit 3: Ratios and Proportions
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Additive Relationship
Equivalent Ratios.
Presentation transcript:

RP Unit 1a: Ratios & Proportional Reasoning

Greatest Common Factor A factor is a number that you multiply by another number to get a product. Example: 3 and 12 are factors of 36 Find the GCF of 32 and List the factors of both numbers 32: : Find the common factors 32: : Select the greatest common factor... 4

Least Common Multiple A multiple is a product of two factors. Example: 45 is a multiple of 5 Find the LCM of 6 and 8 1. List the first five multiples of both numbers 6: : Find the least common multiple of the two numbers 6: : If you haven’t found a common multiple, continue to find multiples of each number until you find one.

Ratio

We can use ratios to divide something into equal groups. George wants to divide his 42 baseball cards into two groups so that the ratio is 3 to Use a bar diagram to show a ratio of 3 to Divide the total by the number of equal sections to find out how many units are in each section 42 ÷ 7 = 6 Each section is equal to 6 units.

Ratio 3. Since each unit is equal to 6, our ratio is 18 to

Rates A rate is a ratio that compares two quantities with different kinds of units. Example: miles per hour, price per pound, beats per minute per means “for every” I biked15 miles per hour means for every hour I biked, I traveled 15 miles.

Unit Rates A unit rate is a rate where the second unit is 1. Example: miles per hour means mile per 1 hour 12 gallons of water ran out of the faucet in 3 minutes. Write this rate as a unit rate. ÷ 3 12 gallons = ? gallons 3 minutes 1 minute ÷ 3 The water came out of the faucet at a rate of 4 gallons per minute.

Unit Prices A unit price is the cost per unit. Example: $3.99 per pound means each pound costs $ pounds of chicken cost $18. What is the price per pound? ÷ 6 $18 = ? price 6 lb1 lb ÷ 6 Each pound of chicken costs $3.

Use Unit Rates to Make Comparisons Jim ran 21 laps of a track in 7 minutes. Ben ran 36 laps of the same track in 9 minutes. Which boy ran at a faster rate? ÷ 7 ÷ 9 Jim’s rate 21 laps= ? lapsBen’s rate 36 laps= ? laps 7 min 1 min 9 min 1 min ÷ 7 ÷ 9 Jim ran 3 laps in 1 minute. Ben rate 4 laps in 1 minute. Ben ran at a faster rate.

Ratio Tables A ratio table has columns filled with pairs of numbers that have the same ratio. A coed soccer team has a ratio of 4 boys for every 1 girl. If there are 16 boys on the team, how many players are girls? # of boys # of girls1234 x 3 x 4 x 2

Ratio Tables You may need to scale back in order to scale forward in a ratio table. To make strawberry jam you need 8 cups of sugar for every 14 cups of strawberries. How many cups of sugar would you need with 21 cups of strawberries? There is no whole number by which you can multiply 8 to get 12. # of boys # of girls14721 x 3 ÷ 2

Ratios on the Coordinate Plane Coordinate plane – a plane where a horizontal number (x-axis) intersects with a vertical number line (y-axis) at their zero points. The point of intersection is called the origin. Ordered pair – a pair of numbers used to locate a point on the coordinate plane. The ordered pair is written as (x-coordinate, y-coordinate). The ordered pair for point A is (3, 5). x-coordinate - the first number in an ordered pair y-coordinate - the second number in an ordered pair

Ratios on the Coordinate Plane How many cups of chocolate chips do Sarah and Tyreak need to make 1 batch of cookies? How many cups do they need to make 2 batches? 3 batches?

Ratios on the Coordinate Plane Make a ratio table to show the ratio of the number of batches to cups of chocolate chips. # of batchesCups of chips

Ratios on the Coordinate Plane Graph the table. # of batches, x Cups of chips, y Ordered pairs, (x, y) 00(0, 0) 12(1, 2) 24(2, 4) 36(3, 6) 48(4, 8) 510(5, 10) 612(6, 12) Describe the pattern. The graph shows that 2 cups of chocolate chips are needed for each batch of cookies.

Equivalent Ratios Two ways to determine if ratios or rates are equivalent are to use unit rates or multiply or divide one ratio to try to equal the other. Find Unit Rates – find the unit rate of each ratio. If the unit rates are equal, the rates are equivalent. 20 cans = 5 cans36 cans = 6 cans $4 $1$6 $1 Since 5 cans for $1 is not the same unit rate as 6 cans for $1, the rates are not equal.

Equivalent Ratios Two ways to determine if ratios or rates are equivalent are to use unit rates or multiply or divide one ratio to try to equal the other. Multiply or divide – if you can multiply (or divide) both terms of a ratio by the same number to equal the other ratio, the ratios are equal. Is 6 goals from 13 shots on goal equivalent to 12 goals from 23 shots on goal? x 2 6 goals ? 12 goals 13 attempts =23 attempts x 2 6 x 2 = 12 but 13 x 2 ≠ 23 so the ratios are not equivalent.

Double Number Lines We can use double number lines to solve ratio or rate problems. 3 lbs of chicken costs $9. How much does 4 lbs of chicken cost at the same rate? Step 1: Find the unit rate ÷ 3 Step 2: Multiply by the price for 1 lb x 4