Unit Rates Lesson 4. 1. Write the ratio 12 : 18 as a fraction in simplest form 2. The ratio of dogs to cats in a shelter was 4 : 3. a)Explain the meaning.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Lesson 4-4 Example Example 1 1.Change each decimal to a fraction. Order, 0.5,, and –0.8 from least to greatest. Graph the numbers on a number line.
Advertisements

Ratios and Unit Rates.
Pre-Algebra Glencoe 9.1 A ratio is a comparison of two numbers or measures using division. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
Unit Rates and Ratios. Rates/ratios Can be written three different ways a to b a:b.
DIMENSIONAL ANALYSIS. WARM-UP Four more than three times a number is one less than four times the number. What is the number?
Holt CA Course Rates AF2.2 Demonstrate an understanding that rate is a measure of one quantity per unit value of another quantity. Also covered:
Math 009 Unit 5 Lesson 4. Obj: To determine whether a proportion is true A proportion is a statement of equality between two ratios or between two rates.
Ratios Rates and Unit Rate
Quiz 6A.  A comparison of two numbers by division ◦ Ratio  A comparison of two quantities that have different kinds of units ◦ Rate  A rate in which.
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Holt CA Course Rates. Holt CA Course Rates.
Copyright © 2012 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall. Chapter 5 Ratio, Proportion, and Measurement.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Fractions, Decimals and Percents
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Bell Ringer The odometer on Jordan’s car read 23,273 miles when he left on a trip and 23,650 miles when he returned. Jordan drove his car 6.5 hours on.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Unit Rates Lesson 6.2.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Convert between fractions, decimals and percents.
Convert: fractions to decimals and decimals to fractions.
Chapter 10 L10-6 Notes: Percents to Decimals. Percent to Decimal To write a percent as a decimal, rewrite the percent as a fraction with a denominator.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course Rates.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
Percentages Lesson After completing this lesson, you will be able to say: I can define a percentage as a ratio of a number to 100. I can calculate.
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
Fractions, Decimals, and Percents SWBAT model percents; write percents as equivalent ratios and to write ratios as equivalent percents; write percents.
Converting Decimals to Fractions. 1.Set the decimal as the numerator in a fraction (without a decimal point). 25 NUMERATOR Example: Convert 0.25 pounds.
January 5, 2016 Admission to Wild Waves costs $12 plus $1.50 per ride. Ella spent while there. As a DecimalAs a FractionChange to a Percent
Percents, Fractions, and Decimals 12/7
350z. Rate A ratio used to compare different kinds of measurement Top speed for a 350z is 160 miles per hour.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
DEPENDENT & INDEPENDENT VARIABLES. Dependent Variable Dependent Variable: The dependent variable depends on the other variable for its outcome. It is.
Lesson 6.1 Page 267 Ratios We will write ratios as fractions in simplest form We will simplify ratios involving measurements A Ratio i sa comparison of.
5-4 Dimensional Analysis Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards Lesson Presentation Preview.
Ratios, Rates and Unit Rates. A 24 ounce soda for $6.00 A 16 ounce soda for $4.80 or.
9/15/16 & 9/16/16 A ratio is a comparison of two quantities. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
5 Chapter Chapter 2 Ratio, Proportion, and Measurement.
Convert to a Percent %.
Ratios and Rates.
Lesson Comparing and Ordering Rational Numbers
Percents, Fractions, and Decimals
Ratio & Unit Rate.
Ratio & Unit Rate.
Ratios, Rates and Percents
Percents.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Ratios, Rates, Unit Rates
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra Glencoe 9.1.
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra Glencoe 9.1.
Ratio & Unit Rate Math 7 Ms. Harrison.
Ratios, Rates and Percents
Section 3.1 Ratios and Rates
Ratios, Rates, and Proportions
We will write ratios as fractions in simplest form
6-1: Ratios and Rates.
Fractions, Decimals, Percents
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Equivalent Ratios and Rates
Chapter 9: Lesson 3: Converting Fractions, Decimals, and Percents
Presentation transcript:

Unit Rates Lesson 4

1. Write the ratio 12 : 18 as a fraction in simplest form 2. The ratio of dogs to cats in a shelter was 4 : 3. a)Explain the meaning of this ratio. b)Write the ratio of dogs to total critters in the shelter. 3. Convert to a decimal.

 Rate: ◦ A ratio of two numbers that have different units  $ per Pound  Miles per Gallon  Miles per Hour  Unit Rate: ◦ A rate with a denominator of 1 The Denominator (bottom #) MUST be 1. Duh how can I do that?

Find each unit rate. a. b.  Rewrite the rate so its denominator is miles per hour $4.32 per sandwich

An airplane flew 720 miles in 1.5 hours. How fast was it flying in miles per hour?  Write the rate as miles to hours.  Rewrite the rate so its denominator is 1.  The airplane was flying at a rate of 480 miles per hour.

A grocery store has a special on jumbo cookies. They are selling 16 jumbo cookies for $5.92. Find the price per cookie.  Write the rate as price to cookies.  Find the unit rate.  Each cookie costs $0.37.

Find the unit rate Sue spent $3.30 for 3 ice cream cones. Dan spent $2.50 for 2 ice cream cones. Who spent less per ice cream cone? A = SueB = Dan Hint: use unit rates.

Why would you want to know the miles per gallon your car uses when it is driven? Do you think the unit rate changes if you are driving on a freeway or driving on streets? Why?