Sherman School sold magazine subscriptions to raise money. Anna sold more than Katie and Greg. Belinda sold more than Anna. Who sold the MOST subscriptions? a. Anna b. Katie c. Greg d. Belinda 2. Jenna’s class is leaving on a field trip at 8:30 a.m. The cost is $3.59 for each student. How much will it cost for 27 students to go on the trip?
Equations and Variables What is an equation?
Equations and Variables What is an equation? 2+3=5, 3x8+10=34, a+b=c, 2xd+e=3f
Equations and Variables What is an equation? 2+3=5, 3x8+10=34, a+b=c, 2xd+e=3f What is a variable?
Equations and Variables What is an equation? 2+3=5, 3x8+10=34, a+b=c, 2xd+e=3f What is a variable? A value that varies or changes.
Variables For example: What numbers can you substitute for ‘a’ to get 10 below? 2 x a = 10
Variables For example: What numbers can you substitute for ‘g’ to get 10 below? 6 + g = 10
Equations
Barcelona, Spain 30 C Santiago, Chile 23 C Moscow, Russia -5 C Toronto, Canada 0 C
Equations When you multiply variables, you do not need to write the ‘x’ sign
Equations When you multiply variables, you do not need to write the ‘x’ sign For example: 3 x w is the same as 3w
Equations
Variables and Equations Variables can be inserted into equations in place of values that change.
Variables and Equations Variables can be inserted into equations in place of values that change. For example: Suppose you work at American Pie and you make $10.00 an hour.
Variables and Equations Variables can be inserted into equations in place of values that change. For example: Suppose you work at American Pie and you make $10.00 an hour. The amount you earn is $10.00 times the number of hours you work.
Variables and Equations The amount you earn is $10.00 times the number of hours you work.
Variables and Equations The amount you earn is $10.00 times the number of hours you work. Total earned = $10 x hours worked
Variables and Equations The amount you earn is $10.00 times the number of hours you work. Total earned = $10 x hours worked t = 10 x h
Variables and Equations The amount you earn is $10.00 times the number of hours you work. Total earned = $10 x hours worked t = 10 x h t = 10h
Your turn
RLIfsA&feature=fvsr RLIfsA&feature=fvsr
Six Flags Suppose you and a group of friends want to go to Six Flags for a field trip.
Six Flags You decide to write a letter to the school asking for help in covering the cost.
Six Flags It costs $40.00 for one person, but you are not sure how many people will show up. Write an equation to represent how much it would cost for you and your friends to go to Six Flags.
What strategies did you use for creating an equation?
Can you think of anything else that uses an equation?
Worksheet time
p. 51 parts C, D, E (use the wkst from class)
Homework: p. 56 #2
3.1b 1. Ellen started with a full tank of gas and drove 309 miles before she stopped for gas. She filled the tank with 10.5 gallons of gas that cost $1.36 per gallon. How much did she pay for gas? a. $13.50 b. $14.28 c. $32.45 d. $ The soccer team went out for pizza after the game. They ordered pizzas for $12 each and soft drinks for $1.25 each. What other information is needed to find the total amount the team spent? a. The number of pizzas and drinks bought b. The number of players on the team c. The number of drinks they ordered d. The number of coupons they had
Patterns 1, 5, 9, 13, 17, ____ 2, 4, 8, 16, 32, ____ $1.25, $2.50, $3.75, $5.00, _____
A12345 B
$5 footlongs purchased Total Cost
Suppose you want to install a rectangular pool in your backyard.
The width of the space you have plotted out is 15 feet The length should be between 20 and 25 feet
Create a table that displays the different possible areas of the pool.
P. 57 #8
Homework P. 56 # 4, 7
A road crew can lay 2 ½ miles of new road surface each day. What other information is needed to find the number of days it will take to finish the highway? a. The number of people in the crew b. What the weather is like c. The number of hours per day they worked d. The number of miles of highway that remain to be completed 2. Four friends went out to eat. One ate ham, one ate turkey, one ate beef, and the fourth ate chicken. Dawn ate turkey, Scott never eats ham, Faith ate beef. What did Jack eat? a. Ham b. Turkey c. Beef d. Chicken
YQJc748&feature=fvwrel YQJc748&feature=fvwrel
After contacting Six Flags, they offered you a special group price.
The normal price is $40 per person
The group rate price is $200 per group plus $10 per person
Create a table of values and a graph that compares the total prices The group rate price is $200 per group plus $10 per person
Which pricing option is the better deal for 5 people?
Which pricing option is the better deal for 10 people?
Which pricing option is the better deal for 20 people?
P.53 C
Homework p.56 #5, 8
3.2b 1. Four children were running a race. Sam finished before Adam, but after Teri, Mary finished after Sam, but before Adam. Who won the race? a. Sam b. Adam c. Teri d. Mary 2. Sam is playing a game with 8 number tiles marked 0, 22, 4, 6, 8, 10, 12 and 14. If he draws one tile, what is the probability that the number will be LESS than 10? a. 3/8 b. 1/2 c. 5/8 d. 7/8
P. 53 B
P odds (create a table for each)
Homework p , 12, 14 (make a table for each)