Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Fairy Tale- Problem Solving Little Red Riding Hood walked from her house to Grandmas house which is a total of 20m. She stopped half way to pick some flowers.
Advertisements

Bunch of Pens Task Original Task Extension Ideas Task 1 Task 2 Task 3
Money Problems ! Your parents will never be able to trick you out of your pocket money ever again!!
My Own Word Problems Created by: Ang Wan Teng. Word Problem 1: Mr Chua went to the supermarket to buy some boxes of cookies and some packets of biscuits.
Can you answer the questions and turn the pages?.
THIS IS With Host Your ABCDE.
Sovereign hill First we went to the Gold smelting works we saw a man making Gold when he was melting it. It came out as a hard block of Gold. If anyone.
Jeopardy Random Q $100 Q $100 Q $100 Q $100 Q $100 Q $200 Q $200
Lesson 5-5 Example Solve. CLOTHING Cynthia went school shopping. She spent $ for pants, $58.90 on tops, and $60.24 on shoes. She also purchased.
Using a calculator When using a calculator for money you have to add in a number yourself sometimes. This only happens when the answer to a question should.
Lo- Develop strategies for calculating change from 20p, 50p, £1.
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
MATHEMATICS KEY STAGE ? 200? TEST A LEVELS 3-5 PAGE MARKS TOTAL BORDERLINE CHECK 17 CALCULATOR NOT ALLOWED First Name Last Name School Mark.
Problem solving with money. Expectations I expect.
Subtraction word problems I will be able to solve subtraction word problems.
Vacaville USD March 26, AGENDA Problem Solving Subtraction Facts and Computation –Word Problems –Number Line –Multiple Representation –Multi-Digit.
Writing Two-Step Equations
Name Chapter 3 Test Tips For Taking The Test
Year 6 SATs Booster Maths 1 Word Problems Objectives: Using tables to work out other facts. Solve word problems. Solve simple problems about ratio and.
Mathematical Learning
Solving Systems of Equations using Substitution
Bicycle Budget Problem
Review For Test #3. Place Value Decimals to Fractions Prime/ Composite Equivalent Fractions Rounding
How can rounding help you solve word problems? For example: May’s mom gave her $58 to spend at the mall. She bought a sweater for $23, a shirt for $13.
Jeopardy MultiplyDivideFractionsMoney Geometry Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
 Nora and Mara bought 6 items for $207. One item cost $1. All other prices were different prime numbers (in whole dollars only), and each digit (1-9)
NEXT digit mult. Math Facts Word probs. Mult with $ Mixed review Team One Team Two Team Three Team.
Using the three skills we developed yesterday… Step One: Skim read the text in front of you and work out the surface meaning. Sum it up on the post it.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
S.O.D.A. Start Of Day Activity Morning registration mathematics activity Aligned to the Renewed Framework for Mathematics Stoke-on-Trent Primary Maths.
Using Mathematics to Solve Everyday Problems Lesson 3 & 4 TEKS 6.11A/B.
Year 1 Dan has 4 conkers Sam has 2 conkers How many have they got altogether?
What happens when there is more than one numerical value of x?
Solve the linear system. 1. x – 2y = x + 7y = -29 x + 3y = -10 4x + 3y = Santa went on a shopping spree. At his first stop he spent $7200 and.
N Hi! My name is Stan and today I am going to teach you about economics. Economics is the study of the making, buying, and selling of goods or services.
Examples: 1)If 3 tickets to a concert cost $45, how much would it cost for 10 people to go to the concert? 2)A certain car drove 210 miles on 5 gallons.
MARK-UPS AND SELLING PRICE A Student’s Guide to basic financial mathematics and when to use it.
Let’s Practice our standards from Benchmark 2 Objective: I can use various strategies in math to problem solve.
Practice with Unit Rates. What is a unit rate? A unit rate tells the price of one item.
Two-Step Equation Word Problems
Problem of the Week! Winton went shopping for school clothes. He bought 2 pairs of jeans that cost $29 each. He also bought a shirt for $18 and a pair.
Problem 1 After depositing $50 into his savings account, Mario now has $324 in total savings. Write and solve an equation to calculate how much Mario had.
Car model A cost $22,000 to purchase and $.12 per mile to maintain. Car model B costs $24,500 to purchase and $.10 per mile to maintain. How many miles.
Jeopardy Showing Coin Amounts Guess the Amount How Many in a DollarWord Problems Miscellaneous Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300.
6.3 Students will be able to use estimates to solve percent problems. Warm Up 1.What is 23% of 24? 2.What number is 85% of 103? 3.What percent of 23 is.
© 2009 Mathematics Department Hougang Primary School.
Lesson 3: How to Write Equations Content Standards and Objectives 6.EE.7 (CCSS.6.EE.B.7) Solve real world and mathematical problems by writing and solving.
Novelty Sweet Gift Bags By The Mini Money Makers (Louis, James, Catherine and Jack)
Solving Addition & Subtraction Equations Honors Math – Grade 7.
What is the Bar Model ? Could it be useful in our school?
Exploring Order in Mathematics. Add Mentally = 10.
Maths in Key Stage One. Solid knowledge of the basics Number bonds to 10, 20 and = 20 Subtraction facts from 10, 20 and – 40 = 60.
Review Game Show Fraction and %’s Finding Percents.
7.EE.3 Solve real-life and mathematical problems using numerical and algebraic expressions and equations. Solve multi-step real-life and mathematical problems.
Starter  Discuss what you found out for your homework task Beauchamps High School.
Primary Longman Express
Implementation 1.Review the mathematical concept. 2.Review the problem solving steps. 3.READ: Children read the part that is asking them to find something.
Main Idea and Supporting Details
EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1
Shopping Spree Mark Manzo.
Test Booklet- begin on page 4 Answer Booklet- pages 5-9 questions 1-26
Year 2 Spring Term Week 10 Lesson 2
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Year 2 Mental Maths Test 5 Week 10
Year 2 Mental Maths Test 5 Week 10
Model Calculations Jess − 25 = 55 = 37 Liam ? 18
Assessment Objective Five
MEGA MATHS! Name:____________________ Date:______________ FAST FIVE!
HISTORY OF THE EARTH ANSWER SHEET
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Presentation transcript:

Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan could spend all his money. Make sure you show your working out on the answer sheet EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1 Each of the children had a £ 1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it!. Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50 p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. NRICH Sweet Shop LO: Use mathematical reasoning to find unknown values

Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan could spend all his money. Make sure you show your working out on the answer sheet EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1 Each of the children had a £ 1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it!. Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50 p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. NRICH Sweet Shop LO: Use mathematical reasoning to find unknown values

Sweet Shop LO: Use mathematical reasoning to find unknown values Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50 p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. Each of the children had a £ 1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it! Johnny bought a choco bar, a mini egg and a chew. She spent 61 p. Kenny bought a choco bar, a mini egg and a lollypop. He had 46 p change from his £ 1. Leah bought 3 lollypops. They cost 84 p. Manny bought a mini egg, a lollypop and a chew. She had 20 p change from her £ 1. NRICH Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan could spend all his money. Make sure you show your working out on the answer sheet EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1

Support questions: How much does 1 lollypop cost? Show your working out. How much money did Kenny Spend? Show your working out. Would it be a good idea to see what Kenny bought? Why? Can you compare what Kenny bought to what Johnny bought? How? How could you work out how much a chew cost? Show your working out. Can you use the information you have found so far to work out the cost of a mini egg? Support questions: How much does 1 lollypop cost? Show your working out. How much money did Kenny Spend? Show your working out. Would it be a good idea to see what Kenny bought? Why? Can you compare what Kenny bought to what Johnny bought? How? How could you work out how much a chew cost? Show your working out. Can you use the information you have found so far to work out the cost of a mini egg?

Name___________ Date___________ Name___________ Date___________

Sweet Shop Stage: 3 Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50 p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. Each of the children had a £ 1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it! Judy bought a choco bar, a mini egg and a chew. She spent 61 p. Kenny bought a choco bar, a mini egg and a lollypop. He had 46 p change from his £ 1. Kenny spent 54p and Chews are 7p more than lolly Liam bought 3 lollypops. They cost 84 p. One lollipop is 28p, so chews are 35p Mandy bought a mini egg, a lollypop and a chew. She had 20 p change from her £ 1. Mandy spent 80p, 80p –28p - 35p = 17p ( price of mini eggs) lolly So if Judy bought a choco bar, a mini egg (17p) and a chew (35p). She spent 61 p. Choco bar must be 61p – 17p – 35p = 9p Answers

The cartoon strip was created on