We want to buy a Goldfish! By Jill Andrus and Jamie Buller.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Connie Campbell Can you tell the letter each picture begins with?
Advertisements

Can you tell the letter each picture begins with?
Vocabulary Match-up Click on the vocabulary word that matches the meaning. (not just in the box) A place where people buy and eat meals restaurant host.
Unit 2 What should I do? star. What ’ s wrong with him? What should he do?
x 4 = You were too slow………….. Click below to start again!
Let’s Go Shopping ! Enter the names of your group members below. Tyler.
By: Anthony, Tommy, and Max You should be creative. Why? Because then you would be so boring and not try anything new or have any ideas. If you’re not.
Math can be everywhere! Click on the group of six…
Coin Value Click here to begin Click here to begin.
Identify and state the value of a penny, nickel, dime, quarter Level 1 CLICK HERE TO START LEVEL 1.
The game BARRE CHORDS.  The following game is designed to help you correctly identify the most common Barre Chord shapes that you will encounter  DIRECTIONS:
EXAMPLE 2 Predicting Results Shopping You buy a T-shirt that costs $9.21. You give the clerk $ Estimate your change. Is this estimate high or low?
Six students brought money for the school field trip to Flagler’s Museum. Their teacher plotted the smallest and largest amounts of money brought by the.
How many ten-dollar notes I am learning how many tens there are in numbers less than 1000.
Secret To Success Training Take Your First Step To Success Make Money Online Right Now! Start Your Daily Cash Flows.
Counting Pennies Click here to begin Click here to begin.
Counting Quarters Click here to begin Click here to begin.
Magic Math Click the arrow button to begin. Count by tens. 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 10, 20, 30, 40, 50, 60,
/t/ / I d/ /d/ Try Again Go on /t/ / I d/ /d/
Sentence Problems How to fix those pesky fragment and run on sentences. Click here to begin.
Money Early Childhood Education First Grade By: Kristen Mason Click here to begin!
First Grade Everyday Math Extensions Unit 8 Mental Arithmetic, Money & Fractions.
3nd Grade Mathematics Ms. Coleman
© Copyright _ Bro’s Place 2003 The average person laughs 10 times a day!
Money QCC 10 &11 Names and identifies coins (penny, nickel, dime, and quarter) and dollar bills. Recognizes coins and bills as representing a system of.
Counting Currency For Special Education K-12 Next Slide.
TeamAwesome: Venu, Dave, Chiyo, Drew When to VisitSafety First! Preventing Loving the Tide Pools to Death  High vs. Low Tide  Summer v. Winter  Day.
Path 2 Math T0 Make Learn1ng 3asy 8y: Sean Le1s F0r Ages 10 and Up.
SIGHT WORDS 1D Copyright © 2011 Kelly Mott. some Copyright © 2011 Kelly Mott.
Are you ready for the challenge?. Read each question. Three options will be provided below each question. Click on the correct answer. If you are correct,
U.S CURRENCY By: Danielle Ritter. DIRECTIONS Next Back Home.
A fact is a true statement that can be shown to exist or have happened. But some facts can change. A fact that doesn’t change: Cities are full of buildings.
Click for the next screen. Money Content Standard: Find a combination of coins that equals a given value Click for the next screen.
Money 2 nd Grade Mathematics Miss Marouchoc NEXT.
The Animal Association Quiz Matching animal pictures to their names. next.
Counting Money! Mathematics in First Grade Courtney Rohr Click to Start $ $ $ $ $ $
Baby Butter Otter and the Great Fish Tank. Baby Butter Otter wants to buy a new fish tank for his fish. He needs to find 5 dollars. Can you help him?
Money Counting By: Aleela Bovell 2 nd Grade Math LETS BEGIN!
Propagation For Profit Problem Solving. Plant Pot Prices 30p per pot 5 seeds 10p per pot 2 seeds Seeds are free!!!
The Cash Quiz A Money Counting Game Brought to You by the Students in Mrs. Your Name Your Grade Class. next.
MONEY! Pick the correct coin! Click here to get started!!
Remainders I am learning to solve division problems that have remainders. An amount left over that can’t be shared out evenly.
1 By Mrs. Stephanie Estes. 2 Tyler spent 7 dollars and 4 dimes for school supplies. Write this amount with a dollar sign and decimal point. $7.40.
The 3 R’s Recycling can sometimes be confusing and it can be difficult to know whether you are following all the right rules. Improve your recycling.
Wants and Needs Does this girl want a pet or does she need a pet? Look at the story Go to questions.
Ben Fraser Exit Next slide Our Uniform Obstacle course Our Manager Our Manager Menu Logo Sponsored by Nike.
Home Page 1 Write out the answer on your own paper and raise your hand when you are finished. Factoring Mini-Quiz: 2345.
U SING M ONEY Special Education, 2 nd grade Sydney Reck Click to start!
Because cents make dollars By Mrs. Michelle Francois
Our desktop looks similar to what we see here normally. The pictures on the left are called icons. On the next few slides, we’ll play around with the icons.
Counting Quarters, Dimes, Nickels, and Pennies Click here to begin Click here to begin.
When one number is near a hundred I am learning to solve some addition and subtraction problems by adjusting one number to the nearest hundred. or 301.
Avoiding buying hazardous material. It is difficult to recycle products that contain hazardous waste. Try to find safer alternatives to household cleaners.
An ECONOMY is.. - A system in which people produce, sell, and buy goods and services - System in which people work in order to meet their NEEDS AND WANTS.
You Can Use Money! by Melissa Odar Let’s Start! You can BUY THINGS! Money is an important part of life. Nearly everyone in the world uses some form of.
1st Grade Sight Words. out them then your many.
MILLIONAIRE SCOREBOARD $100 $200 $300 $500 $1,000 $2,000 $4,000 $8,000 $16,000 $32,000 $64,000 $125,000 $250,000 $500,000 $1 MILLION Click the $ for.
What is 10-5? Correct! Click on the picture below to answer another question!
1 Divide large numbers Example 639 ÷ 3 Set out the working like this: 3 2 Then the tens Start with the hundreds 639 ÷ 3 = ÷ 3 = 1 6 ÷ 3 = 2.
Hi, I am your personal bank trainer, Penny Lena. Here at Cohn Bank we bet our last dollar that we can teach you all about the world of money. We are.
Topic 10 and 16 Assessment Study Guide Money and Financial Literacy.
Do you know your vowels????? No Yes These letters are the vowels: And sometimes:
Multiplication and Division. Question One 4x12=?? A.4848 B.2424 C.1818 D.4444.
Section A Unit4 What would you do?. Language goal: Talk about imaginary situations. Structures: Second conditional should for advice.
Look at the amount. Is it an even dollar amount?
CLICK TO START.
CLICK TO START.
Call Now : Click : -
Call Now : Click : -
Call Now : Click : -
Presentation transcript:

We want to buy a Goldfish! By Jill Andrus and Jamie Buller

You want to buy a goldfish. A goldfish costs $3.00 If you have the coins and dollars shown below, do you have enough to buy your fish? YES, I do! NO, I don’t!

You’re Right! You do have enough money to buy your goldfish. Now you need to buy him a new home. A goldfish bowl costs $2.75. If you have the money shown below, can you buy one? YES, I do! NO, I don’t!

Congrats you’re right! Now you want to buy some coral and rocks to put in our new fishbowl. These items cost $1.85. If you have the money shown below, can you buy them? YES! I can NO! I can’t

Oops, you made a mistake. Click on the fish to try again.

Oops, you made a mistake. Click on the fish to try again.