Timeshia measured the length of her driveway to be 95 feet. She wants to build a model that is 0.01 times as long as the actual length of the driveway.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Of.
Advertisements

7.RP.3b Day 4 first day Objective: I can find simple interest.
Unit Price and Related Measurement Conversions
Simple Interest. is money added onto the original amount saved (earned) or borrowed (charged). Simple Interest.
BASEBALL You and several of your friends decide to go to a Cardinal baseball game. If tickets cost $23 a piece and parking is $10, write and equation that.
Quiz Passive Voice. Irregular Verbs The first round.
Dixon and his dog weigh 112 pounds. Dixon weighs 91 pounds. Write and solve an addition equation to the dog’s weight. 1.
Number of hours Money Earned h A babysitter earns $5 per hour babysitting. What expression would represent the babysitter working h hours? 5h.
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
Unit 3 Long Division Review. Miss Rosner made 48 cookies for Alyssa’s birthday. She put an equal number of cookies in 8 plastic bins so Alyssa could carry.
#4 Piecewise Functions.
Creating Piecewise Functions from Real World Scenarios – Day 3
+ Business proposal for CaseIt!. + What goods and services will I provide? I am providing people with personalized smart phone covers. Customers send.
Slide 1 Copyright © 2015, 2011, 2008 Pearson Education, Inc. Percent and Problem Solving: Interest Section7.6.
Salary deductions. Review What is salary or wage? When do you get a salary or wage? What is ‘paid by the hour’? How do you figure out how much money you.
Using Numerical and Algebraic Expressions and Equations Return to table of contents.
Writing equations to represent mathematical situations.
Win-ner, adv. and adj. With temporal regard to someone or something connected to a female.
Pre-AlgebraAlgebra College Algebra GeometryTrigonmetry.
June Problem of the Day Common Core Standards Math Examples 2013.
Multi-Step Equation Word Problems
Cut-outs for Candy! Four types of problems: A: Naked problems that are already in y=mx+b form. (6) B: Naked problems that need to be put in y=mx+b form.
Practice Test : Percents. Learning Target I will complete a practice test to identify my strengths and weaknesses for my PERCENTS test.
5 Minute Check Find the price to the nearest cent. Complete on the back of your homework. 1. $60; with a 60% discount 2. $40; with 7% tax 3. $199; with.
Math 6 Computation and Estimation. Information On an SOL, this material is tested without the use of a calculator.
 UNDERSTANDING AND READING WORD PROBLEMS Do Now’s for Lessons 1-8.
Created by Patrick Dierschke 2000 Scroll to next slide to modify the game board This is a template for you to use in your classroom. These notes will.
SOLVING PROBLEMS ANGELICA GOMEZ 3rd grade COLEGIO BILINGÜE DIANA OESE.
Spending and Saving Workshop. Income: The money a person earns from a job or other places. Spending: The amount of income a person uses to buy goods or.
How Much Are You Really Making? NEXT This presentation will help you to: understand the difference between gross and net pay accurately calculate gross.
Simple Economics. Do you like to earn money, save money or spend money? If you said that you like spending money, then you are contributing to our country’s.
Teacher Notes This method does not have students memorize the rule “reverse signs when multiply or divide by a negative”. We are starting with reading.
Unit 2 Practice Test Expressions and Equations. Get Ready Grab a white board, marker, and eraser Take out a clean sheet of paper and number it #1-20 (This.
Warm Up Exercise Solve each equation, if possible. (1) w = -8w + w (2) 2(y – 6) = 9c + 2 (3) 18x – 5 = 3(6x – 2) (4) 8x – 3 = 7x + 2 (5) 3(x – 4)
Jeopardy Topic 1Topic Q 1Q 6Q 11Q 16Q 21 Q 2Q 7Q 12Q 17Q 22 Q 3Q 8Q 13Q 18Q 23 Q 4Q 9Q 14Q 19Q 24 Q 5Q 10Q 15Q 20Q 25.
20% of 50 is what number? THE 3 TYPES OF BASIC PERCENT PROBLEMS.20( )50=x 10 = x Number is 10 x = number 30% of 90 is what number? x = number.30( )90=x.
+ WORD PROBLEMS. + Warm Up 9/3 Solve: – 6k = 6(1 + 3k) 2. -5(1 – 5x) + 5(-8x – 2) = -4x – 8x.
Standard Sixty-eight percent of Valley Creek School students attend this year’s homecoming dance. There are 675 students. How many attend the dance?
I can make reasonable estimates to a situation using whole numbers and fractions. Rachel A. Darnell.
Unit 5: Taking Care of Business Theme 10: Money Matters
Mrs. Madison made 48 cupcakes for Emma’s birthday. She put an equal number of cupcakes in 8 plastic bins so Emma could carry them to school. Write an equation.
Word Problems September 3, 2014
Notes Ungroup, then double-click to edit text B reaking down Equations....What does it mean? Step 1: Read the equation Step 2: Underline key words Step.
A Chair For My Mother *Robust Vocabulary* Created By: Mrs. Rodriguez June 2009.
Math-8 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: function tables Why: To identify the “function rule” from a table, and explore the independent v. dependent.
Unit 1 Exam Review. Writing and Solving Equations You sign up for a cell phone plan that charges a flat fee for calling and a rate per text message. This.
WARM-UP #21 #21A. Put the following prime factorization in exponential form. 2 x 2 x 2 x 5 x 5 x 7 x 7 x 7 #21B. What is the prime factorization of 80?
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
Benchmark Review A teacher wants to put her students in groups. There are 36 students in the class. Which could not be the number of students in the groups?
Activity 2 Sharing Information Safely The Story of Amy & Emily.
WOW!!! We’re Making GREAT Progress!!. Evaluate the expression 2 3 –
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Bellwork: Mr. Smith went out to eat yesterday. His receipt shows that he bought two drinks for $2.50 each. An appetizer for $5.50, an entree for $11.75.
Week #27 Reach for the Stars 8 th grade math. Reach for the Stars Monday The Childress family went on a camping trip. They paid $28.00 for a 2-night stay.
WOW!!! We’re Making GREAT Progress!!. Evaluate the expression 4 2 –
Word Problems.
Weekly Sight Words List 1. the I to a is my.
Lesson 8.8 Systems of Linear Equations Essential Question: How do you solve a system of linear equations by graphing?
2 step equations word problems
I have $150. I bought a ballpen for $25. How much money is left to me? total amount = = ballpen ? 150 – 25 = 125 Word Problems Example 1 $125 money.
CA 2 Review. 1. Chris has rows of circles on his poster board. Look at the picture of the circles on the poster board below. Chris uses a table to record.
Jeopardy Estimation Fractions Volume Area and Perimeter Conversion s Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500.
PASSIVE VOICE The Quiz.
EOC Review Word Problems.
Chapter 1 Review Game Ms. LaPorte Algebra Honors.
6.3 Systems with a Vengeance!! Alg Con. 1. One number is 6 less than five times another. Their difference is 22. Find the numbers. Answer : One number.
 Independent Variable ◦ the value being manipulated or changed  Dependent Variable ◦ Depends on x. ◦ It’s the result of the independent variable being.
Sometimes Teachers Change. I go to school at ________________________. There are many people that help me learn at school. They are my teachers. Sometimes.
10.2 A Electronic Utilities
Sprint Relays Mid-unit 3 review.
Presentation transcript:

Timeshia measured the length of her driveway to be 95 feet. She wants to build a model that is 0.01 times as long as the actual length of the driveway. How long will Timeshia’s model be?

My cell phone company allows me to send 275 text messages for free each month. I am charged $0.15 for each additional message. If I sent 385 messages last month, how much money will I have to pay for my text messages?

Mrs. Henry planted peas in 0.5 of her garden. Of these peas, 0.3 were sweet peas. What part of the garden is sweet peas?

Kristian bought 5 bottles of orange soda at Walmart. Each bottle cost $1.28. How much money did Kristian spend on the orange soda?

Last week, 165 students played Mrs. Blewett’s candy guessing game before school. Each guess cost $0.50. What was the total amount collected from the guessing game?

Mrs. Foster bought gas yesterday for $3.27 a gallon. She put 15.7 gallons of gas in her Jeep. How much money did Mrs. Foster spend on gas?

Sissy wants to make a model of her neighborhood for a social studies project. The length of Sissy’s street is 11,486 feet. Sissy’s model is going to be times the size of the actual street. How long will Sissy’s model be?

Mrs. Sharp is ordering 100 t-shirts for the Chorus students. If each t-shirt costs $6.75, how much will it cost for all 100 t- shirts?

Kody earns $7.50 each week for doing his chores. He earns 10 times as much each month for cleaning how his horses’ stalls. How much money does Kody earn for cleaning the horses’ stalls?

Type of Photo Processing Price for each Photo CD$11.99 Small Picture $3.67 Medium Picture $6.50 Large Picture $13.55 Isabella is going to buy 2 small pictures, 2 medium pictures and one large picture. How much will she spend?