ALGEBRA READINESS LESSON 6-4 Warm Up Lesson 6-4 Warm-Up.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Advertisements

Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes 1.
Multiplication Properties of Exponents 7-3
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
Ratios, Rates, and Unit Rates 4-1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
A solution of a system of two equations in two variables is an ordered pair of numbers that makes both equations true. A solution to two equations (1,
5-3 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
Ch. 7 Learning Goal: Ratios & Proportions
HW # 58 - Ready to Go On p. 242 # 1-20 all Warm up Week 17, Day One Find each unit rate. 1. jump rope 192 times in 6 minutes 2. four pounds of bananas.
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
5-4 Dimensional Analysis Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
7-3 Analyze Units Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
In the formula d = rt, d is isolated
Course Dimensional Analysis Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts.
Linear Measurement. The U.S. system of measurement uses the inch, foot, yard, and mile to measure length. U.S. Units of Length 12 inches (in.) = 1 foot.
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units
Lesson 2-5 Warm-Up.
Dimensional Analysis. Vocabulary Unit conversion factor- a fraction in which the numerator and denominator represent the same quantity in different units.
ALGEBRA READINESS LESSON 8-6 Warm Up Lesson 8-6 Warm-Up.
3-4 Graphing Functions Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
ALGEBRA READINESS LESSON 6-3 Warm Up Lesson 6-3 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-3 Warm Up Lesson 6-3 Warm-Up.
Example 3: Finding Values Using Graphs
KAYAKING EXAMPLE 4 Write and solve a linear system During a kayaking trip, a kayaker travels 12 miles upstream (against the current) and 12 miles downstream.
4-3 Solving Multiplication Equations Standard : PFA Indicator: P9 (same as 4-2)
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
4-4 Graphing Functions Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Algebra 1 UNIT 2 Formulas and Functions
Pre-Algebra Solve the circumference formula C = 2 r for r. Transforming Formulas Lesson 7-7 C = 2 r Use the Division Property of Equality. C2C2 2 r 2 =
Solving equations that involve formulas.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Finding Perimeter and Area
7-3 Analyze Units Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Multiplication Properties of Exponents 7-3
2-5 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Multiplication Properties of Exponents 7-3
Multiplication Properties of Exponents 7-3
Interpreting Terms And Evaluating Function.
7-3 Analyze Units Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
2-5 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Multiplication Properties of Exponents 7-3
Multiplication Properties of Exponents 7-3
1-6 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Rates, Ratios, and Proportions
1-6 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Rates, Ratios, and Proportions
Solving One-Step Equations
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
COURSE 3 LESSON 4-6 Formulas
Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
1-6 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Main Idea and New Vocabulary Example 1: Convert Rates
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
2-5 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
1-6 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Direct Variation 4-5 Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
2-5 Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
 .
Rates, Ratios, and Proportions
Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Warm Up Solve each equation x = –2 2. 8m = 43.
Solving for a Variable Warm Up Lesson Presentation Lesson Quiz
Warm Up Solve each equation x = –2 2. 8m = –7
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

ALGEBRA READINESS LESSON 6-4 Warm Up Lesson 6-4 Warm-Up

ALGEBRA READINESS LESSON 6-4 Warm Up Lesson 6-4 Warm-Up

ALGEBRA READINESS “Application of Rates” (6-5) How do you find the total distance if you are given time traveled at two or more speeds? ” work? By dimensional analysis, the product of time and speed (rate) is total distance traveled, or d = rt. Proof: hours = = = miles Sometimes, you have to two or more times and rates in a problem. In these cases, you will need to find the distances at each rate and add them together. Example: It takes you 1.25 hours at 7 mi./hr. to bike from your house to the lake. Then, it takes you 1 hour to bike to the store at 9 mi./hr. What is the total distance traveled from your home to the store? Find the distance for each part of the trip. miles hour hours 1 miles hour miles 1 You bike a total of mi.

ALGEBRA READINESS A bus is driven from the center of a city to its first stop. The trip takes 0.25 h at 15 mi/h. The bus then continues on the highway to a park-and-ride station. The trip takes 0.50 h at a speed of 56 mi/h. What is the total distance traveled by the bus? distance to stop = rate to stop time to stop mi h = h = 3.75 mi distance to station = rate to station time to station mi h = h = 28 mi The bus travels a total of miles. total distance = 3.75 mi + 28 mi Add the two distances. = mi Simplify. Applications of Rates LESSON 6-4 Additional Examples

ALGEBRA READINESS How do you find the average speed? s” work? Since d = rt, where d = distance, r = rate (speed), and t = time: average rate (speed) = distance / time Proof: If we divide both sides of d = rt by t to isolate r: = r or r = (Example: ) Example: A car travels 35 mi./hr. for 1 hour. It then travels 50 mi./hr. for 1.5 hours. What is the cars average speed over the total distance? d td t d td t t tt t miles hours “Application of Rates” (6-5)

ALGEBRA READINESS A speed skater travels 8 m/s for 30 s, and then travels 6 m/s for 18 s. What is the skater’s average speed over the total distance? m s total distance = 8 30 s s = 348 m m s total time = 30 s + 18 s = 48 s average speed = total distance total time Average speed is the total distance divided by the total time. = 348 m 48 s Substitute the values for total time and total distance. = 7.25 m s Simplify. The skater’s average speed is 7.25 m/s. Applications of Rates LESSON 6-4 Additional Examples

ALGEBRA READINESS At a poster store, the shipping cost of a poster varies directly with its width. It costs $12 to ship a poster that has a width of 16 inches. What is the shipping cost of a poster that has a width of 20 inches? $12 16 in. = 0.75 $ in. Find the unit rate = 15 Multiply the width by the unit rate. A 20-inch poster will cost $15 to ship. Check for Reasonableness Use dimensional analysis to check the units: in. = $. The question asked for cost, so the answer is reasonable. $ in Applications of Rates LESSON 6-4 Additional Examples

ALGEBRA READINESS Find each total distance. 55 mi/h for 1.5 hours and 60 mi/h for 0.75 hours 2. 8 meters per second for 2.5 seconds and 6 meters per second for 1.8 seconds The quantities vary directly. Find each missing quantity miles : 2 gallons; ? miles : 5 gallons feet : 2.5 seconds; ? feet : 5.6 seconds miles 30.8 meters Applications of Rates LESSON 6-4 Lesson Quiz