Graphs, Double Line Graphs, Bar Diagrams

Slides:



Advertisements
Similar presentations
A Model for the Trophic Pyramid. Day 1 Food Chains and Food Webs.
Advertisements

5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Explain your reasoning points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
Graphing and Comparing Table Ratios
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Bell Ringer I will not answer questions.
Direct Variation Objective: Students will be able to identify, write and graph direct variation equation.
Warm Up Use a TAPE DIAGRAM to solve the problems below. Show your work! 1. Travis drove 129 miles in 3 hours. How many miles did he drive in 1 hour? 2.
Learn to divide whole numbers and decimals by decimals.
Direct Variation What is it and how do I know when I see it?
Grade 8: Block 3 Day 1: Put the rational #’s in order from least to greatest .3, 4/5 , 1/4 ,0 Change to a lowest term fraction. 2) .6 Estimate each unit.
RATIOS AND RATES.
Direct Variation What is it and how do I know when I see it?
Ratios & Proportions. Ratio (ray-she-yo) A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Hosted by Mrs. Schettler Systems Word Problems Equations & Inequalities.
Ratios and Proportions. What is a Ratio? A ratio is a comparison of two numbers. Ratios can be written in three different ways: a to b a:b Because a ratio.
3-7 Dividing by Decimals Course 1 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day.
Mom, Pop and all the Relatives
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 2 cups of chocolate chips for every 6 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
4.5 Direct Variation What is it and how do I know when I see it?
Ratios and Rates October 11, Vocabulary ratio comparison of two numbers or quantities by division such as boys to girls rate ratio that compares.
Objective : Solving systems of linear equations by graphing System of linear equation two or more linear equations How do I solve linear systems of equations?
October 15, 2013 Bell Ringer: Solve for x: 3x + 4 = 5x – 8 7x – 9 + 2x = 5x + 19 Show All of your work. NO work = NO credit!
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
Math Jeopardy This or That It makes percents to me.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
What is a ratio, rate, and unit rate?
They conduct a small survey among 30 people, asking the question:
Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?
Proportions & Unit Rate 7 th Grade Math. 1. Melanie and Valerie went shopping last week. Melanie bought twice as many shirts as Valerie. If Valerie bought.
Claim 2 Smarter Balanced Sample Items Grade 7
Second Nine Weeks. October 12, 2010 Turn the fraction into a percent
RP Unit 1a: Ratios & Proportional Reasoning. Greatest Common Factor A factor is a number that you multiply by another number to get a product. Example:
When comparing two objects of the same proportion... Proportional Relationships Proportion: a statement that two ratios are equal.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
Lesson 5-2 Slope and Direct Variation. Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Representation of Data Charts. Which is easier to understand? Rebecca gets $25 a week as an allowance. She spends $15 travelling to and from school. She.
My mom’s car gets 45 miles per gallon on the expressway. p. 33 We need two sandwiches for each person at the picnic. I earn $3.50 per hour baby-sitting.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
A ratio is a comparison of two or more quantities in the same category. Example: A ratio of boys to girls or A ratio of apples to oranges A ratio of cars.
Math Jeopardy Gimme one step Less greater Than That’s.
Identifying Proportional and Non- Proportional Relationships in Tables Lesson 3.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Complete in your notes points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Problem of the Day At a concession stand, hamburgers are selling at a rate of 160 hamburgers per hour. The table shows the rate at which wraps are selling.
Ratios and Rates Objective: SWBAT use ratios and rates to solve real-life problems.
Warm UpOct. 15  For numbers 1-3, find the slope of the line that passes through each pair of points 1. (-4, -1) and (-3, -3) 2. (-2, 3) and (8, 3) 3.
x ˂ −5 Write an Inequality 0 −3 ≤ x ≤ 2 47 = b − 126 b = 173.
Proportions 6.2 Solve Proportions Use Proportions to Solve Problems.
Is 30 miles per hour a ratio?. In this lesson you will learn how rates are part of the ratio family by reviewing the qualities of a ratio.
Unit 2 Linear Functions Review – worth 20 points How do you represent and interprect real world situations using linear functions?
Learn Alberta - video (Unit 10) Review Expressions/Equations/Variables.
Proportional and Non- Proportional Relationships using Tables Objective: I will determine proportional and non-proportional relationships using tables.
3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.
6.RP.3 Understand ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams,
Understanding Ratios Proportions We will solve problems using ratios and proportions.
Dividing Decimals by Decimals Divisor Quotient Remember! Dividend Dividing Decimals by Decimals.
Bell Ringers Solve the following two step linear equations. Show your work. 1.
Proportions Ratios / Rates Unit 2.
Ratio and Rate Problems
Ratio & Unit Rate.
Math Jeopardy This or That It makes percents to me Sticky Situations
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Rate and Unit Rate First and foremost, a rate is a ratio!
DOUBLE NUMBER LINE DIAGRAMS For example: 10 meters in 4 seconds
Ratios, Unit Rates, and Proportions
Bell Ringer I will not answer questions.
1. The car used 3 gallons of gas to travel 175 miles.
Presentation transcript:

Graphs, Double Line Graphs, Bar Diagrams More Ratio Tools Graphs, Double Line Graphs, Bar Diagrams

What Will We Accomplish? We will compare ratios after graphing the data on the coordinate plane. We will use a variation of a bar diagram to solve problems. We will use a double number line to solve ratio problems.

Graphing Data on the Coordinate Plane We will combine our knowledge of ratios and graphing to graph ratio information for comparisons. You are going to run a cattle ranch this year! You know that every 6 cows needs 5 acres of land on which to graze. One of your family members, however, wants to raise sheep. Six sheep can graze on just two acres. Let’s fill out the charts that set up ratios between the animal and the land. We will then use colors to graph the different points for the sake of comparison.

Kara’s dog eats 3 lbs of dog food every two weeks. Joe’s dog eats 4 lbs. each 3 weeks. Graph the data. Kara’s Dog Joe’s Dog 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Pounds of Dog Food Week x Pounds y 2 3 4 6 9 8 12 Week x Pounds y 3 4 6 8 9 12 16 After 10 weeks, whose dog has eaten more? How much more? Kara’s dog had eaten 2 more lbs. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Weeks

Two friends save money each week. Marcus saves $10 each week Two friends save money each week. Marcus saves $10 each week. David saves $15. Graph the data and compare the ratios for each boy’s savings. $10 (1,10) $20 (2, 20) $30 (3, 30) $40 (4, 40) $15 (1,15) $30 (2, 30) $45 (3, 45) $60 (4, 60) How much more money than Marcus will David have after 6 weeks?

Double number lines allow you to compare ratios. Two sets of data are arranged above and below a number line. Entering the changing data allows you to compare ratios and make predictions. 270 x 7 = 1890 calories 270 810 Calories Scoops | | | | | | | | 0 1 2 3 4 5 6 7 Set up the number line and enter what we are given. 3 Now let’s find the unit rate. 810 3 = 9 9 10 3 =270 𝑝𝑒𝑟 𝑠𝑐𝑜𝑜𝑝

The Mason family can drive 145 miles on 4 gallons of gas The Mason family can drive 145 miles on 4 gallons of gas. Use a double number line to fine the miles per gallon as well as how many miles they could travel on 6 gallons. 145 ÷ 4= 36 ¼ 36 ¼ (6) 217.5 145 miles gallons | | | | | | | | 0 1 2 3 4 5 6 7

Using Bar Diagrams to Compare Ratios Devon drive 171 miles in 3 hours. Logan drove 177 miles in 3 hours. At these rates, how many more miles can Logan drive in 7 hours than Devon? Devon Logan 171 miles 177 miles 1 hour 1 hour 57 miles 59 miles 2 x 7 = 14 There are two approaches……… 7(59 – 57) = 7(2) = 14  (59 x 7) – (57 x 7) = 413 – 399 = 14

Your Turn Predict the number of blue squares in a quilt with 11 green squares if there are 4 green squares in a quilt with 68 blue squares. Talk about this in your group. Start with what you know! Yes, there are several ways to answer this. You are to create a bar diagram. 68 blue squares 𝑏𝑙𝑢𝑒 𝑔𝑟𝑒𝑒𝑛 = 68 4 = 17 𝑏𝑙𝑢𝑒 1 𝑔𝑟𝑒𝑒𝑛 1 green 1 green 1 green 1 green 17 blue Now we use the 17 per green to answer the question about a quilt with 11 green squares. 11 x 17= 187

Accomplishments? We have solved problems with ratios and rates using graphs, double number lines and bar diagrams. Is saying rate and ratios redundant? I think so.