Math Practical Problems for Animators Calculating Material Costs Copyright © Texas Education Agency, 2015. All rights reserved.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
DENSITY.
Advertisements

Algebra Problems… Solutions Algebra Problems… Solutions © 2007 Herbert I. Gross Set 8 By Herbert I. Gross and Richard A. Medeiros next.
Volume of Prisms Monday, May 18, 2015 We are learning to…find the volume of rectangular and triangular prisms.
SURFACE AREA & VOLUME.
Volumes Lesson
The mass of a sample of material can easily be calculated if we are given the density and the volume.
Density Review.
Conversion Factors and Unit Cancellation
Chapter 2 Data Analysis.
Calculating board Feet linear feet square feet
Can You Figure the Amount of Yardage to Buy?. What size is your bed?
Solid Figures: Volume and Surface Area Let’s review some basic solid figures…
Volume of a Rectangular Prism
Volume of Rectangular Prisms
Volume of Rectangular Prisms
Volume of Rectangular Solids
Uses of Powers Lesson
Enough Already! Created for you by Ms. Nhotsoubanh Aim: To review for your quarterly.
Lesson 2-4 Example Solve. PACKAGING A cereal box that is shaped like a rectangular prism has a length of 5 centimeters, a width of 4 centimeters,
Volume of Prisms Lesson 17. Find the area of each figure What do you know about volume? List at least 3 things.
Section 3-5 Finding Real Roots of Polynomial Equations
Math Practical Problems for Animators Setting a Budget Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.
THE NATURE OF MEASUREMENT Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. 9.
Rectangular Prisms and Cylinders
Volume McNeely. What is it? The amount of space occupied by a 3-d figure. How much a 3-d figure will hold.
Whiteboardmaths.com © 2008 All rights reserved
PROPORTIONAL REASONING
Measuring area & volume
THE NATURE OF MEASUREMENT Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. 9.
Chapter 1 Section4 Measurement and Safety. Using SI system A meter-is the basic unit of length in the SI system A meter-is the basic unit of length in.
Volume of Pyramids Lesson 20. Find the volume of each prism
Math More with Formulas 1. 2 Perimeter of a rectangle.
HAWKES LEARNING SYSTEMS Students Matter. Success Counts. Copyright © 2013 by Hawkes Learning Systems/Quant Systems, Inc. All rights reserved. Section 5.5.
Created by: Darlene Morales Period 6.  VOLUME- The measurement of the amount or space inside a plain shape. Units always cubic which is the number of.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. 1.3 Perimeter, Area and Volume.
Today’s Plan: -Warm-up -Volume -Assignment LT: I can calculate the volume of prisms and cylinders. 04/12/11Volume of Prisms and Cylinders Entry Task: What.
THE COST OF MANUFACTURING How much does manufacturing cost?
How to Calculate Area, Perimeter, and Volume By Trayvona Ford
1.3 Converting units  To convert 1,565 pennies to the dollar amount, you divide 1,565 by 100 (since there are 100 pennies in a dollar).  Converting SI.
Task: Jane wants to install new carpet in her living room. The room length is 20ft. and the width is 20 ft. How much carpet will she need to cover the.
Area of Parallelograms
General Exam Tips Think Read the question carefully and try to understand the scenario, then think about the Maths you will need to do. Is it perimeter,
Advanced AV Production Practicum The History of AV Production and Associated Technologies Calculating a Bid Copyright © Texas Education Agency, All.
Find the volume of each pyramid. Round to the nearest tenth.
V = п r 2 h # 1. The volume of a cylinder is 765 in 3. The formula for volume of a cylinder is V = п r 2 h. Find the radius if the height is 4 inches.
Warm-Up #1 11/30 1. Write down these 3 formulas:
T. Trimpe Length T. Trimpe 2008
Check it out! : Volumes of Cylinders, Pyramids, and Cones.
VOLUME What is Volume?  Volume is the measure of the capacity of a container.
Aim: How can the metric system be used to measure cubic volume? Do Now: Write the formula for area. What is the area of a square that has the following.
PASS Tutorial Science Measurements And Use of the formula page ruler.
Math Practical Problems for Animators Figuring Out Aspect Ratios Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.
 Scientific experiments often involve making measurements!!!  A measurement includes both a # that identifies how many units there are and a unit of.
9-5 Volume of Prisms and Cylinders Today’s Goal: Learn to find the volume of prisms and cylinders.
Claim 3 Smarter Balanced Sample Items Grade 5
Volume of Rectangular Prisms
Lesson 4.7 Core Focus on Geometry Volume of Cones.
Lesson 4.7 Core Focus on Geometry Volume of Cones.
Volume Dividing Decimals
Main Idea and New Vocabulary Key Concept: Volume of a Pyramid
Math Practical Problems for Animators Figuring Out Aspect Ratios.
Metric Measurements.
Linear Fun Stacking Cups.
Cubes and cube roots.
Advanced AV Production Practicum
Ratios, Rates and Percents
Volume.
Volume of Rectangular and Triangular Prisms
Density.
Volume of Rectangular Prisms
Presentation transcript:

Math Practical Problems for Animators Calculating Material Costs Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

How does an animator know how much materials to buy? This exercise includes calculating volumes, costs per unit, ratios and comparing prices to get the best deal. Why is figuring out the cost per unit before you start a project important? Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Read the Scenario Your teacher will give you a handout with the scenario on it. This scenario is something everyone in media needs to figure out for every job. Once you have figured out project requirements, you can figure out your volumes, costs per unit, ratios and compare your prices. Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

A Pro Works With Data A pro doesn’t guess – they research, ask around, and gather real data. Jessica (in the scenario) needs to find out the size of the models she is making and then figure out the most cost effective mold material to buy. She can refer to manuals or search on the Internet for more information. Once she does figure out the size, the information is good for the next project, but she must still make sure the data and prices are current. Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

What are the Project Specs? Jessica is creating a mold for her stop-animation puppet. She needs five copies. She has a budget of $12 per copy. What are the unit of measurements she will be working in? (Inches, centimeters, fluid ounces, etc.) Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Problem 1: The Size of the Mold Box Measure the head. What unit of measurement will she use? What is the easiest to use? Does it matter which unit she uses? Add extra on all sides. Why? How much? How does she decide how much? Use professional units (mm, cm, pixels) Formula for the box is Length x Width x Height = Volume of Box Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Problem 2: How Much Material to Buy? How many cubic inches does she need to buy? How do you convert cubic centimeters (if that is what you used to make the box) to inches? Always round up to the nearest full measurement. Why? Should she factor in waste or mistakes? Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Problem 3: Which Material to Buy Which is the more cost effective choice? How do you convert cubic inches to fluid ounces? Cubic inch equals U.S. fluid ounces Once you figure the total amount, always round up to the nearest full measurement. Why? Should she factor in waste or mistakes? Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Problem 3: Which Material to Buy When you have the choice of two sizes of material to buy, you need to figure out the cost per unit to see which is the best buy. The lowest cost per unit is not always with the larger package! You have to figure out which is cheaper EVERY time for EVERY project. Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Problem 4: Cost per Head The total cost of making the mold will be divided by the number of reproductions you are getting out of the mold. Jessica needs five heads, so the cost of the mold material in one reproduction will be multiplied by 5. Will that be possible with her $12 per head budget? Should she allow for mistakes? How many mistakes is it reasonable to assume she’ll make? How can she find that out before she buys the product? Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.

Final Thoughts Cost effectiveness is not always found in the raw numbers. Sometimes it’s better to buy the more expensive option because it simply works better. Cheaper can also mean more mistakes and more waste, which ends up costing money. Use standard industry sizes when starting a new job. Why is this important? An old carpenter’s saying is measure twice and cut once. Why is this applicable to animation? Why is precision important? Copyright © Texas Education Agency, All rights reserved.