RATIO AND PROPORTION. What is ratio? Ratio is a way of comparing amounts of something. It shows how much bigger one thing is than another. Ratio is a.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Write Proportions. Sue needs 9 cups of flour to make 16 batches of cookies. How much flour does she need if she only wants to make a fourth of her recipe.
Advertisements

Chelsea Ogilvie & Ashley Regan. Method 1: Finding the Amount in One Part Example: At a perfume factory, the workers want to mix rose oil and lily oil.
Multiply Fractions Multiply the numerators. Multiply the denominators. Answer:
4-4 Solving Proportions Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Unit Rates Jeopardy Developed by Julia Copple Lincoln Park Middle School X.
Maths Pop Quiz The quiz will be 4 rounds of 8 questions (if we have time) At the end of each round you will swap your answer sheet with another team, so.
Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)
GCSE Maths (Higher Tier) Inverse Proportion. Direct proportion what does it mean? £ Percentage Both.
Ratios 7 th Grade Math February, 2011  A ___________ is a comparison of two numbers by division.  A ratio must be expressed in __________.  Example.
GCSE MATHS Proportion. Proportion What is it?  Proportion is the idea that things get bigger (or smaller) at the same rate.  WHAT?  What does this.
Transparency 5 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?
Unit Rate and proportional reasoning
7-4 Proportions I CAN write and solve proportions.
2-6 Ratios and Proportions
Unit 3 Quiz Review. Write each ratio as a fraction in simplest form 7 to out of : students, 16 are girls.
POP QUIZ Write these ratios in all three ways (in simplest form). 1. What is the ratio of stars to arrows? 2. What is the ratio of arrows to checkmarks?
Solving Proportions 4-2 Bell work: Find two ratios that are equivalent to each given ratio , ,
4-4 Solving Proportions Vocabulary cross product.
4-2 Rates. A rate is a type of ratio, but we are comparing 2 completely different items. Like distance and speed, cars to houses or veggies to meat. Ex:
Chapter 3: Solving Equations
GRAPHING DATA. 6.EE.9 Use variables to represent two quantities in a real- world problem that change in relationship to one another; write an equation.
Ratio and Proportion Adult Numeracy N1/L1.7 Work out simple ratio and direct proportion Understand simple ratio as the number of parts, e.g. three parts.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
RP Unit 1a: Ratios & Proportional Reasoning. Greatest Common Factor A factor is a number that you multiply by another number to get a product. Example:
Y9 Booster Lesson 4. Objectives – what you should be able to do by the end of the lesson Use a calculator efficiently Use the function keys for powers,
Equivalent Ratios Problem Solving
Unit 5 Part A Quiz Review 6 th : Lesson 1-2 (Ratios) 7 th : Lessons 1-1—1-3.
Are You Smarter Than a 7 th Grader? Are You Smarter Than a ? th Grader? 1,000,000 5th Level Topic 1 5th Level Topic 2 4th Level Topic 3 4th Level Topic.
Rectangle BIKE is similar to rectangle PLAY. (Write the correct answers down!!) 1. Find the scale factor. 2. Find the perimeter of BIKE 3. Find the perimeter.
5 Minute Check Open your book to page 58 and complete, if not complete. You have five minutes. If complete, look through your homework to review for the.
Learn to use a table to find equivalent ratios and rates.
Percent Increase/Decrease. Percent of change = amount of change (difference) original amount (what we started with) Percent of increase = original amount.
4-3 Solving Proportions Do Now Simplify the ratios to determine if they are proportional.
7-2 Ratio and Rate Problems Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
I CAN use a table to find equivalent ratios and rates.
ALG111 INCREASE PERCENT OF CHANGE Percent increase is a measure of percent the something gains in value. From 10 to 15 is an increase. What is the percent.
Chapter 4 Notes Dimensional Analysis. In Chemistry and every-day life you will often need to express a measurement using a different unit than the one.
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Quiz Title Your name goes here. Question 1 Click here for answer Click here for answer Go to question 2 Go to question 2.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Warm Up Find the unit rate miles in 3 hours
2-6 Ratios and Proportions
Geometric and arithmetic sequences
1. If you travel at 10mph for 1 hour, how far do you travel?
Equivalent Ratios Problem Solving
Equivalent Ratios Problem Solving
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
6th: Lesson 1-2 (Ratios) 7th: Lessons 1-1—1-3
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
The quiz will be 4 rounds of 8 questions
Look at the following number:
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
AIM: Can I choose suitable units for measuring?
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Dimensional Analysis: Factor-Label Method
Unit 3 Day 9 Half Test 1.
First we need to draw a place table grid. Then write our number in it
Mr. C’s Math Challenge Lessons
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 2
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Unit Rates and Proportional Reasoning
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 2
Equivalent Ratios and Rates
Unit 5 Quiz Review Lessons 1-1—1-4.
AIM: Can I choose suitable units for measuring?
7-2 Using Tables to Explore Equivalent Ratios and Rates Warm Up
Presentation transcript:

RATIO AND PROPORTION

What is ratio? Ratio is a way of comparing amounts of something. It shows how much bigger one thing is than another. Ratio is a way of comparing amounts of something. It shows how much bigger one thing is than another. 1 nursery nurse for every 3 children 1 nursery nurse for every 3 children We would write this as 1:3 We would write this as 1:3

1 nursery nurse for every 3 children Ratio = 1:3 If another 3 children joined the nursery, we would need another 1 nursery nurse If another 3 children joined the nursery, we would need another 1 nursery nurse We would now have 2 nursery nurses and 6 children. We could write this as 2:6 We would now have 2 nursery nurses and 6 children. We could write this as 2:6 By cancelling the numbers down (dividing both numbers by 2) we end up with the original ratio of 1:3 By cancelling the numbers down (dividing both numbers by 2) we end up with the original ratio of 1:3

Q. In a nursery we need a ratio of 1 nursery nurse for every 3 children. How many nursery nurses do we need for 15 children? Step 1- Write down the ratio 1 : 3 Step 2- Label the numbers Nurses Children 1 : 3 1 : 3

Q. In a nursery we need a ratio of 1 nursery nurse for every 3 children. How many nursery nurses do we need for 15 children? Step 3- Put the 3 rd number Nurses Children in the correct column 1 : 3 in the correct column 1 : Step 4- Divide the 2 numbers which are in the same 15 ÷ 3 = 5 which are in the same 15 ÷ 3 = 5 column column Step 5- Multiply the answer by the number in the other 5 X 1 = 5 the number in the other 5 X 1 = 5 column column ANS = 5 nursery nurses

Q. A nursery uses 3 pints of milk for 7 bowls of cereal. How many bowls of cereal will they get from 12 pints of milk? Step 1- Step 1- 3 : 7 3 : 7 Step 2 -Step 2 - Milk Cereal 3 : 7 Step 3 -Step Step 4 -Step ÷ 3 = 4 12 ÷ 3 = 4 Step 5 -Step X 7 = 28 bowls of cereal

Q. A nursery uses 3 pints of milk for 7 bowls of cereal How many bowls of cereal will you get from: How many bowls of cereal will you get from: 1) 6 pints of milk 2) 18 pints of milk 3) 33 pints of milk 4) 90 pints of milk

Quiz Time

Next Quit Next If for any reason you want to exit from the test, click the Quit button Use the Next button to move forward when you have selected the correct answer

Next Quit Next Player 1

Next Quit Next A factory makes 5 bicycles per hour. How many bicycles can they make in 2 hours?

Next Quit Next A taxi goes 10 miles in 20 minutes. How far does it travel in 60 minutes? 20 miles 60 miles 30 miles 40 miles

Next Quit Next Sue can do 20 math questions in 5 minutes. How long will it take Sue to do 100 questions? 20 minutes 35 minutes 25 minutes 30 minutes

Next Quit Next Player 2

Next Quit Next Four packs of sweets cost £2.00. How many packet of sweets can you buy with £10.00? 15 packets 25 packets 30 packets 20 packets

Next Quit Next The city bus goes 15 miles in 30 minutes. How far does it go in 120 minutes? 50 miles 45 miles 60 miles 55 miles

Next Quit Next If 12 roses makes 1 bunch of flowers, how many bunches of flowers would 60 roses make? 3 bunches 4 bunches 5 bunches 6 bunches

Next Quit Next Player 3

Next Quit Next If one box of chocolates holds 24 chocolates, how many boxes would be needed for 168 chocolates?

Next Quit Next If we need 300 grams of flour to make 12 scones, how many grams of flour would we need to make 72 scones? 2100 grams 1500 grams 2400 grams 1800 grams

Next Quit Next If 5 miles are approximately 8 kilometres, approximately how many miles are 96 kilometres? 65 miles 55 miles 50 miles 60 miles Next

Exit