Standards: Mathematical Problem Solving and Communication: 2.5.8.A, 2.5.8.B, 2.5.8.C Algebra and Functions 2.8.8.D, 2.8.8.E Objectives:  use rates and.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios A ratio is a comparison of two items that are measured using the same unit of measure. Examples: - Boys to Girls (unit of measure = people) - Hours.
Advertisements

Tuesday, October 19 Fill in planner –Test on Thursday! –Review Day Bell work –On a piece of loose leaf paper, describe a situation from your life which.
SOLVING FUTURE PROBLEMS Today we need your help to solve some future problems 1. Read the statements carefully. Fill the ratios in reduced form: Lucia.
Percents. What is percent? Percent (or per cent) means “per 100” or “out of 100” For example: If you answered 90 out of 100 questions correctly on a test.
Unit Rate and proportional reasoning
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Transforming Formulas Chapter 4.4. What is a formula? A formula shows a relationship between two or more variables. To transform a formula, you rewrite.
Chapter 7 Section 1.  Students will write ratios and solve proportions.
Ratios: a comparison of two numbers using division
Chapter 3 – Solving Linear Equations 3.8 – Rates, Ratios, and Percents.
+ Ratios & Rates PS 8 -1, 8-2, Solve single-step word problems involving ratios 8-2 Solve single-step word problems involving rates 8-4 Solve/Verify.
Equations 1Equations 2 Proportions Percent Change Misc. Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy Jeopardy.
Chapter 2 Unit Question How do we use the basic operations in Algebra?
This project has been funded with support from the European Commission. Mathematical literacy and basic competences in science and technology Module Information.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
PERCENT PROPORTIONS Using Proportions 4-1. Vocabulary Review Ratio: The comparison of two numbers (written in Algebra as a fraction) Proportion: When.
Mathematical literacy and basic competences in science and technology This project has been funded with support from the European Commission. This [publication]
Algebra Geometric Sequences Objectives of this Section Determine if a Sequence Is Geometric Find a Formula for a Geometric Sequence Find the Sum.
1.5 PROBLEM SOLVING USING ALGEBRAIC MODELS Algebra 2.
Ratios & Rates of Change Chapter 11, Section 2, 3, 4.
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
CHAPTER 1 Section 1-5 solving equations with variables on both sides.
Chapter 4 Section 1 Essential Question How can we model relationships between quantities? Common Core State Standards: 8.F.4 Mathematical Practices: 1,
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
6.1.1 RATIOS, PROPORTIONS, AND THE GEOMETRIC MEAN Chapter 6: Similarity.
 Grading Scale  Homework (WebWork & Paper)  Attendance  Lecture and Discussion.
Course 2, Lesson 2-5 Use the determine reasonable answers strategy to solve Exercises 1–4. 1. If the speed limit is 65 miles per hour, what is a reasonable.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
THIS IS With Host... Your Writing the Inequality Solve by Addition/ Subtraction Solve by Multiplication/ Division Multi-Step Is.
Ch. 7 Learning Goal: Ratios & Proportions Learn to find equivalent ratios to create proportions (7-1) Learn to work with rates and ratios (7-2) Learn to.
Friday, December 3 Objective: SWBAT find ratios and rates solve proportions Homework: Practice 4-1 Bell Work (write in simplest form)
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
When comparing two objects of the same proportion... Proportional Relationships Proportion: a statement that two ratios are equal.
SOLVING AND APPLYING PROPORTIONS
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
CHAPTER 8 SECTION 6 NATURAL LOGARITHMS Algebra 2 Notes ~ May 6, 2009.
Course Percents 6 th Grade Math HOMEWORK Page 420 #1-28 ANSWERS!
Chapter 6-1 page 94 in your Workbooks. Ratio = a comparison of two quantities by division. You can write a ratio in different ways Arithmetic ways: 10.
Exploring Data: Rates & Ratios. Objectives: Learn how to use rates to relate quantities measured in different units Learn how to use ratios to relate.
Algebra 1 Section 3.8 Apply rates, proportions and percents to solve problems Cost of beans$1.20$1.54$1.80 Size of can10 oz14 oz20 oz Find the unit rate.
DO NOW The cost of Matt and Natalie’s dinner was $ They want to leave a 20% tip. Which of the following is closest to the amount of the tip they.
3.1 and 3.2 Review Using Proportions and Percent Equations WARM UP Estimate the value of each expression. 1.40% of % of % of %
Chapter 3 – Solving Linear Equations Algebra I A - Meeting 18 Section 3.7 Extension – Find Percent of Change Percent of Change – the ratio of the amount.
Unit Rates Lesson 6-2.
WARM UP Page 9 “Check Skills You’ll Need” # 1 – 12.
Multiplication and Division Properties of Multiplication
CHAPTER 3 SECTION 7.
Do now In skills review packet #
Unit Rates Lesson 6-2.
Ch. 2 Vocabulary 7.) Ratio 8.) Rate 9.) Unit rate 10.) Conversion factor 11.) Unit analysis.
Lesson Day 2 – Teacher Notes
Notes Over 3.6 Solve the equation..
Test Review If a person drives 60 1/8 miles in 1 3/4 hours, compute the unit rate as the complex fraction. Questions to consider How is this fraction related.
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
FUNDAMENTAL ALGEBRA Week 1.
Day C 12/5/18   AM Advisory 7:45 – 7:49 Period :51 – 8:21 Science
Scale factors and similarity
Problems of the Day 1.) 2) y = 18 3) All real Numbers 4) a = – 1
Real Numbers.
Chapter 3: Solving Equations
Grade 6 Patterning and Algebra Unit
Main Idea and New Vocabulary Example 1: Literal Equations
Bell Ringer I will not answer questions.
To Start: 10 Points Solve the Proportions: 2 3
To Start: 10 Points Find the unit price of 40 gallons of gas for $132 $3.30 per gallon There are 64 boys and 72 girls in the 7th grade. Find the ratio.
To Start: 10 Points!!! 66 is what percent of 122? 66=x*122 54% What is 32% of 91? x=.32*91 x=29.1.
Presentation transcript:

Standards: Mathematical Problem Solving and Communication: A, B, C Algebra and Functions D, E Objectives:  use rates and ratios to solve real life problems  use percents to solve and model real life problems Miss Zeuggin September 24 th 2008

Chapter 3 Section 8 Rates/Ratios/Percentages

Introduction s&category_id=316 s&category_id=316

Rates If a and b are two measurable quantities, then the rate of a per b is Example: miles and hours: miles per hour (mph)

Example of Rates You drove 152 miles and it took you 2.5 hours to get there. How many miles per hour where you driving? You spend about $150 dollars a week. About how much per day do you spend?

Using Ratios -comparison of two numbers using division Suppose you got a 37/42 on a test and the teacher told you that the grade going into the grade book was going to be out of 100. How would you solve this? You want to leave a 15% tip on your dinner from TGIFridays that cost you $ How much of a tip do you need to leave?

Percentages 200 people were asked what game system the liked to play the most: What percentage of people like to play Wii? XBOX? PS3? Wii 126 people PS3 22 people XBOX people

Class Work Page 183 #3,7,8,9,11,12,15,16,17

Review for Test JEOPARDY!!!

Homework Page ,9-14,16-20,22,32