Цели урока  Совершенствование навыков устной речи.  Задачи урока  Выполнение устно-речевых упражнений.  Введение новых лексических единиц и их закрепление.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Quiz: Who wants to be a millionaire?. 1. What is the official language in Great Britain ? A. English B. French C. Russian D. Chinese.
Advertisements

Тема урока: «Кольцо Друидов» План урока: 1.Организация урока. 2. Введение в тему. 3.Фонетическая зарядка. 4.Организация деятельностных заданий: а) контроль.
London Quiz What is the largest performing arts centre in Europe, located in the City of London? Name the museum devoted to the history of Britain.
Let’s do sightseeing. London London London is the capital of Great Britain. It is on the river Thames. London is divided into three parts: West End, East.
 Called  Famous  Place of interest  Column  Splendid  Royal  Church  To make one’s way to.
Buckingham Palace The official residence of the Queen Elizabeth II.
London. What is London? London is the capital of England and it’s the biggest city in the United Kingdom. It is in the south of England.
LONDON Разработала: Полина Мария Сергеевна учитель английского языка МАОУ СОШ №5, г.Стрежевой.
London – the capital of Great Britain
«Что ты знаешь о Лондоне?». London How much do you know about London? © Voloshko M.I
England Світлана Овечко, вчитель Скородистицької школи Життєтворчості.
LONDON Tereza Frýbortová, Gymnázium Jiřího Ortena 4 th April, 2015.
Powerpoint Templates Discover London. Powerpoint Templates.
A Trip to London. Цель урока: Развитие языковой компетенции учащихся через обобщение знаний по теме “Лондон и его достопримечательности”.
Автор: Миронова Татьяна Анатольевна, учитель английского языка МОУ гимназии №9 г. Комсомольск-на-Амуре, Хабаровский край.
London is the capital of England, its political and business centre.
Grigorevskaya Aina 4 «A» form.  Most famous of them is Oxford Street. It is London’s main shopping centre. People from all over the world shop in Oxford.
This is Britain урок –викторина 6 класс Учитель: Мардиросян С.А. Учитель: Мардиросян С.А.
London.
The capital of England is London. It has got 5 airports and the biggest airport is Heathrow.
Презентация по теме “LONDON” УМК для 5 класса И. Н. Верещагина, О. В
Интеллектуальный конкурс «Who knows London better?»
IN THE CITY © Светлова Мария Григорьевна школа
English Form 5th Olshina Tatyana School №402. What is London? What can you see and visit in London? Sightseeings of London: 1. The Tower of London. 2.
London – the capital of the United Kingdom a large city with modern and historical sites.
Конкурс знатоков «London». London – the Capital of the UK London is the capital of Great Britain. It’s a very old city. It is two thousand years old.
I’ve done, I’ve done, I’ve done, I’ve done my work today. I’ve done my work today. And now it’s time to play.
 London is the capital of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. It is one of the largest cities in the world and the largest city.
Цели:  Повторить достопримечательности Лондона  Познакомиться с новой лексикой по теме  Повторить конструкции there is / there are.
 Задачи урока:  Учебный аспект: совершенствовать навыки устной речи, чтения и аудирования, активизировать лексический и грамматический материал по теме.
SIGHTS OF LONDON WELL ? Great Britain the United Kingdom England London the Thames River the Tower of London the Tower Bridge the Houses of Parliament.
A bus tour around…. Цели урока: Познавательный аспект: знакомство со столицей Великобритании и её достопримечательностями. Развивающий аспект – развитие.
 London was founded more than two thousand years ago.  Traditionally it is divided into several parts: the City, the West End and the East End. 
Would you like to go to Britain?. ЦЕЛИ: 1. Развитие навыков аудирования по теме. 1. Развитие навыков аудирования по теме. 2. Совершенствование навыков.
Let’s do phonetic drills [n] Britain, London, monument, [t] Capital, tourist, tower, visit [d] Guide, building, Admiral Nelson [s] Street, square, circus.
London and Saint Petersburg Презентация Светловой М.Г. учителя школы №368 г. Санкт-Петербурга.
Famous People. Цели: - повторение и закрепление изученного по теме Famous People. - введение и тренировка новых лексических единиц - развитие навыков.
Урок английского языка Употребление артикля с географическими названиями на примере темы «Москва» Тетерина Ольга Афанасьевна Кировское областное государственное.
Now it’s time to read a poem. Do you live in London? Do you like it here? Do you eat fish and chips? Do you watch TV? Do you drive on the right side?
G REAT B RITAIN. London.. The capital of Great Britain is London. It is situated on the river Thames. The Houses of Parliament is the seat of the British.
London sightseeing tour. We welcome you to London. London is one of the largest cities in the world. About seven million people live here. London is more.
Some facts about London. London is the biggest city in Britain. More than 7 million people live and work there. It is a centre for business and tourism.
The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
London The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
VY_32_INOVACE_235_London Šablona Identifikátor školy:
“Places to Visit in London”
 bebay  numontme  retteha  distamu  liaparmetn  umsemu  legalry  nemaic  aresqu.
NÁZEV ŠKOLY: Základní škola T. G. Masaryka, Bojkovice, okres Uherské Hradiště AUTOR: Mgr. Olga Rybnikářová NÁZEV: Sightseeing in London TÉMATICKÝ CELEK:
London Attractions. Trafalgar Square A Statue of Admiral Nelson.
LONDON. St James's park = 16 Science Museum = 14.
Walking around the city
A Trip to London.
The places to visit in London
Welcome to London Подготовили учителя английского языка
From Sunday February 23rd To Friday February 28th
LONDON!!!.
London.
The topic of our competition is “The Traveling to London”
Урок-игра "The Star Hour".
LONDON.
The Tour of Tour of London.
Around the City LONDON. Around the City LONDON.
London.
WELCOME TO LONDON.
Welcome to London!.
Great Britain. London..
WHAT FEATURES DOES LONDON HAVE?
Презентация к уроку английского языка 11 класс Учебник: New Millennium English Unit 2 “People and Places” Lesson 1 “London” Учитель Залятдинова И.В.
Имя выступающего | название компании
London is the Capital of the UK.
Presentation transcript:

Цели урока  Совершенствование навыков устной речи.  Задачи урока  Выполнение устно-речевых упражнений.  Введение новых лексических единиц и их закрепление.  Развитие и совершенствование навыков учащихся читать про себя.  Повторение грамматического материала»Артикли». 

Этапы урока  Организационный момент.  Проверка домашнего задания. Тест.  Введение новой лексики.  Чтение текста с последующим его обсуждением.  Выполнение заданий к тексту.  Закрепление новой лексики.  Повторение грамматического материала по теме «Артикли».(раздаточный материал)  Кроссворд.(по теме’’Артикли’’).  Домашнее задание.

Historic sites Melting pot Diversity To require Integrated approach Conscious policy To lessen the attraction «lived-in» сity Unite key

 Fill in the gaps  The author thinks that tourism is one of London’s…industries. London’s… for tourists is not only its…,but the fact that it is a modern,»lived-in» сity. At the moment a key question is how to…  These elements. For London to continue to develop its tourist industry will require an … to all sides of life in the city. According to Ken Livingstone, strengthening London as one of the world’s greatest tourist centers is not going to lessen the … of the city for its inhabitants.   unite integrated approach attraction(2)  historic sites key

Do we use THE with the names of these places.  A Names of: B Proper nouns  1 rivers and oceans 1 British Museum  2 churches and 2 London University  cathedrals 3 Globe (theatre)  3 universities 4 National Gallery  4 hotels 5 Nelson’s Column  5 monuments 6 Thames  6 parks and zoos 7 City  7 streets, squares, 8 Heathrow  lanes 9 St Paul’s Cathedral  8 galleries and 10 Tower of London  museums  9 theatres and  cinemas  10 airports  With the Without the

Look at the sights and write the names in the crossword

:  1. What makes London unique today?  2. What are the roots of this “uniqueness’’?  3. Why is it difficult to bring together tradition and a modern multicultural centre?