January 5, 2016 Admission to Wild Waves costs $12 plus $1.50 per ride. Ella spent 28.50 while there. As a DecimalAs a FractionChange to a Percent -0.25.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

Unit Rates and Ratios. Rates/ratios Can be written three different ways a to b a:b.
Materials Needed for this Lesson Student packet with Class Notes, Exit Ticket and Problem Set Graph Paper Straight Edge.
SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Ratio Lesson 4-1 and Proportion.
Math Journal 9-29
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Solve for the variable:
Writing and Solving Proportions. Proportions Proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Proportional are two quantities that form.
Problem Solving and Rational Equations MATH 018 Combined Algebra S. Rook.
Write and Solve Proportions
Do Now 1/25/10 Take out HW from Friday. Take out HW from Friday. Text page 245, #16-34 evens, #37 Text page 245, #16-34 evens, #37 Copy HW in your planner.
1 Math Solving Proportions. 2 Vocabulary ► Proportion—an equation that shows that two ratios are equivalent. ► Cross Product—the product of the numerator.
Percents, Fractions, and Decimals Finding a Percent of a Number Lessons 6.6 & 6.7.
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
Ratio, Rate, Proportion, and Percent. Ratio  Comparison of two numbers by division  Can be written three different ways 4 to 9 4 :
Do Now 9/15/10 Take out HW from last night. –Text p. 20, #1-10 all –Text p , #2-42 even Copy HW in your planner. –Text p.31-33, #4-22 even –Chapter.
Do Now 1/4/12 Take out HW from last. Take out HW from last. Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Copy HW in your.
4.1 Ratio and Proportion Ratio – comparison of two numbers by division. –Can be written: a to b a : b where b ≠ 0. If a and b represent quantities measured.
Solve each equation. 1. 3b + 8 = –102. –12 = –3x – 9 3. – + 7 = 144. –x – 13 = 35 c4c4 –6 1 –28 –48 Math on the Mind.
Do Now 1/3/12 Copy HW in your planner. Copy HW in your planner.  Text p.152, #6-24 evens, 27, 31, & 32 Be ready to copy POTW #5 Be ready to copy POTW.
Homework Check 1. As a team, check homework answers. 2.Make changes to homework as needed and LEARN how to find the correct answer by TALKING to your TEAM!
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
Warm-Up 1. Solve the equation: 3.Evaluate when m = 1/5a. 15m + 4 b. 3/m 4.Combine like termsa. 2a – 3(a + 2) + 5a 2. Evaluate the expression: 18 ÷ (6 -
Course Percents, Decimals, and Fractions 6 th Grade Math HOMEWORK Page 424 #1-26 ANSWERS!
Locker. Back to school DO NOW: ① Pass in your H.W. (in class’s tray) ② Pick up a new packet (on top of projector) -Write your NAME on the packet -Write.
Unit Rates Lesson Write the ratio 12 : 18 as a fraction in simplest form 2. The ratio of dogs to cats in a shelter was 4 : 3. a)Explain the meaning.
Math IA Warm Up: 1.Solve. How did you clear the fraction? x = 9x = 27 3Multiply by the denominator 2. Solve. What process do you use to clear fractions.
3.3 Proportions Determine When Two Rates Are Proportional Day 3.
December 16, 2015 Warm-Up:Warm-Up: As a DecimalAs a FractionChange to a Percent
January 11, 2016 As a DecimalAs a FractionChange to a Percent 1.75 Solv e:
Proportional Relationships
EXPLORATORY EXPLORATORY MATH ENGLISH LOCKER LUNCH SCIENCE SOCIAL STUDIES October 16, 2014 Day C.
Proportions Lesson 6-3. A proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Determine if the quantities in each pair of rates are proportional.
Learning Target: I can find the unit rate and the constant of proportionality from a graph, table, and equation. Homework: Complete notes on p.11 for the.
January 7, 2016 Ella has triple the amount of glitter on her hat than Mona has. Mona has 33 ounces of glitter on her hat. As a DecimalAs a FractionChange.
Do Now. Unit 7: Ratios, Rates and Proportions What we will learn and be able to: Compute unit rates involving ratios with a fraction in the denominator.
1-3 Multi-Step Equations Objectives: To solve equations with multiple steps including distributive property.
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Algebra 1 Foundations, pg 136  Students will be able to solve and apply proportions.
Tuesday, May 31, 2016  Pencil  Journal  Scissors.
February 29, 2016 February 29, 2016 Warm-Up:. February 29, 2016 February 29, 2016 New Seats!
Unit Rates Lesson 6-2.
Solving Multistep Equations
Do now In skills review packet #
Take your H.W. and leave on desk. Complete “DO NOW”
Unit Rates Lesson 6-2.
Math Module 1 Ratios and Unit Rates
Day B   AM Advisory 7:55 – 8:00 Social Studies 8:02 – 8:32
Unit Rate Guided Notes Name ________________________ Date __________________ Rate- ____________________________________________________ _____________________________________________________.
Unit 5. Day 14..
Proportions and Measurements
“Day A” September 9, :51 - 8:51 Math 8:53 - 9:53 Science
Social Studies Exploratory Math LUNCH locker English Science
Unit Rates TeacherTwins©2014.
} 2x + 2(x + 2) = 36 2x + 2x + 4 = 36 4x + 4 = x =
Unit 5. Day 10..
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Lesson – Is there a relationship in the data
“Day D” November 10, :51 - 8:51 Exploratory 8:53 - 9:53
Comparing and Scaling Develop students ability to make intelligent comparisons of quantitative information using ratios, fractions, decimals, rates, unit.
Day C 12/5/18   AM Advisory 7:45 – 7:49 Period :51 – 8:21 Science
Ratios, Rates and Percents
Unit 5. Day 7..
Bell Work: Compare each fraction using <, =, or >
Welcome back ~Mrs. Sampson~
PROPORTIONS.
Solve each situation by making a ratio table of values.
Presentation transcript:

January 5, 2016 Admission to Wild Waves costs $12 plus $1.50 per ride. Ella spent while there. As a DecimalAs a FractionChange to a Percent Write the Equation for this situation:

C HECKING HOMEWORK Compare your work with your group. Listen and ask questions. How did you… Oh, can you show me? I didn’t understand… Make adjustments and learn from our mistakes.

1.C 2.B 3.D (okay c but it should be 0.75/1 ) 4.D 5.B Left handed to right handed 6.D 7.B 8.D

Math Lesson: You will be able to write and calculate unit rates by using proportional relationships Life lesson: Be Present- Minded Be Committed to Excellence Be a Positive Force Take Action! Write in Planner: HW: Page 59 Computation B due by Friday Classwork: Unit Rates

Ratio/Rate: A ratio that compares two quantities measured in different units. Example: 233 words in 2 minutes 233 words 2 minutes Unit Rate:/Proportion: A rate that has a denominator of one. Example: 233 words in 2 minutes = words per minute ? 1 minute 233 words 2 minutes =

Practice: Process: Set up the Rate/Proportion Solve An airplane flew 325 miles in 25 minutes. How fast was it flying in miles per minute? 325 mi 25 minutes ? 1 minute = 13 miles per minute 780 miles per hour ? 1 Hour Per hour?

Important! In this unit you are allowed calculators! SO! SETTING up the PROBLEM IS EXTREMELY IMPORTANT!

Write the unit rate: 720 miles 1.5 hours Fly 720 miles in 1.5 hours. 480 miles per hour = ? 1 hour How fast was it flying in miles per hour? Practice #1

Write the unit rate: 1600 miles 20 hours Drive 1,600 miles in 20 hours 80 miles per hour = ? 1 hour How many miles can we drive in one hour? Practice #2

Write the unit rate: 55 cups 11 cakes fifty five cups of flour for 11 cakes 5 cups of flour per cake = ? 1 cake How many cups of flour for 1 cake? Practice #3

Write the unit rate: $ tickets $25.50 for 15 tickets $1.70 per ticket = ? 1 ticket How much for 1 ticket? Practice #4

Team Task Find the Best Deal You will be able to distinguish the similarities and differences between Fractions and Ratios. AND compute Unit Rates.

Communication Prompt Why would you want to know the miles per gallon your car uses when it is driven? Do you think the unit rate changes if you are driving on a freeway or driving on streets? Why or why not? (Copy and reply in journals)

Exit

Homework Page 59 Computation B due Friday You will be able to solve multi-step equations by applying distributive property and combining like terms.