Proportional Relationships

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

EXAMPLE 1 Writing Equivalent Fractions. EXAMPLE 1 Writing Equivalent Fractions Write two fractions that are equivalent to. Writing Equivalent Fractions.
Identifying and Representing Proportional Relationships
02 – 4a Unit Rates PA Grade 7, Math Anchor M07.A-R Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas, and.
Lesson 1-2 Example Example 2 Find the unit rate for selling 400 tickets in 5 days. Use the unit rate to find the number of tickets sold in 4 days.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Equivalent Ratios and Rates
Bell Work: Simplify (-12) – (-3)
Using Cross Products Lesson 6-4. Cross Products When you have a proportion (two equal ratios), then you have equivalent cross products. Find the cross.
Unit Three Ratios and Proportional Relationships Why do we learn vocabulary in math??
Solving Proportional Equations Thursday, October 15, 2015 We are learning to…use proportional reasoning to solve problem situations.
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
* A ratio is a comparison of two quantities by division. Ratios like 1 out of 2 can be written as 1:2, ½, or 1 to 2. * When ratios compare a number to.
Conversion Factor Method of Analysis. Conversion Factor Method a.k.a. Dimensional Analysis.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
1 Math Solving Proportions. 2 Vocabulary ► Proportion—an equation that shows that two ratios are equivalent. ► Cross Product—the product of the numerator.
Proportional Reasoning Today you will learn to: test if ratios can form a proportion. use cross products. M7.A.2.2.3: Use proportions to determine if two.
Proportions Objectives: 1) solve equations with variables in numerators 2) Solve equations with variables in denominators.
Topic 1 Ratios and Proportional Relationships. Lesson Rates A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate.
Percents and Fractions. Vocabulary A percent is a ratio that compares a number to 100. It means “per 100.” 49 out of 100 is 49%.
Direct Variation. Objectives At the end of this presentation, the students should be able to: Know what is direct variation; Be familiarize with the formulas.
Holt CA Course Solving Proportions NS1.3 Use proportions to solve problems (e.g., determine the value of N if =, find the length of a side of a polygon.
4-4 Solving Proportions Learn to solve proportions by using cross products.
Solving Proportions. 2 ways to solve proportions 1. Equivalent fractions (Old) Cross Products (New)
Understanding Proportions. What we know…. Ratios are useful ways to compare two quantities. To compare the number of shaded circles to the number of total.
Fractions, Decimals, and Percents SWBAT model percents; write percents as equivalent ratios and to write ratios as equivalent percents; write percents.
Unit 1 Ratios and Unit Rates Unit 1 Ratios and Unit Rates.
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
Monday October 18,2010 Review for Benchmark Assessment on Rates, Ratios and Proportions.
Solving Proportions 4-3. Vocabulary Cross product- for two ratios, the product of the numerator in one ratio and the denominator in the other.
Cross Products and Proportions
EXAMPLE 5 Simplify a rational model 46 – 2.2x C = 100 – 18x + 2.2x 2 where x is the number of years since Rewrite the model so that it has only whole.
Ratios and Proportional Relationships Unit Rates and Complex Fractions Proportional ? ConstantofProportionality Proportions by Equations Multistep Ratio.
  A ratio is a way to compare two quantities that are measured in the same units by using division  45 : 100 Ratio.
Proportions Lesson 6-3. A proportion is an equation stating that two ratios are equivalent. Determine if the quantities in each pair of rates are proportional.
Proportional and Non-proportional Relationships. An equation stating that two ratios are equivalent is called a proportional. 200 Miles 4 Hours 50 Miles.
4.7 PROPORTIONAL RELATIONSHIPS I CAN IDENTIFY PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND FIND CONSTANTS OF PROPORTIONALITY BY USING PROPORTIONS.
Learning Target: I can find the unit rate and the constant of proportionality from a graph, table, and equation. Homework: Complete notes on p.11 for the.
Chapter 9 Lesson 9-1: Understanding Percents
Module 7 Test Review. Understanding Ratios Ratios can be written in three ways –Using the word “to” 18 to 13 –As a fraction –Using a colon : 18:13 Write.
Constant of Proportionality. A direct variation is represented by a ratio or equation : or k ≠ 0 Direct Variation – constant ratio EX1) Determine if the.
Pre-Algebra 7-1 Ratios and Proportions Warm Up Write each fraction in lowest terms. Pre-Algebra 7-1 Ratios and Proportions
Algebra 1 Foundations, pg 136  Students will be able to solve and apply proportions.
Ratios, Rates, and Proportions. Ratios Ratios are used to make comparisons. Ratios can be written in three different ways: ◦ Using the word “to” ◦ As.
2.2 Constant Rates of Change
Ratios & Proportional Relationships. Ratios Comparison of two numbers by division. Ratios can compare parts of a whole or compare one part to the whole.
Solving a Proportion by “Cross” Multiplying
Warm-up October 24, 2016 Complete Monday’s Weekly Basics problems
Converting units within a measurement system 6.4(H)
Find the common denominator. Make equivalent fractions.
DIRECT VARIATIONS.
Constant of Proportionality
Do Now If Sara can jog 2/3 of a mile in 1/3 of an hour, how many miles can she jog in one hour?
Proportions and Percent Equations
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Constant Rates of Change
Section 5.3A Solving Proportions Section 5.3A Solving Proportions
Equivalent ratios.
Warm-up October 26, 2017 Factor: 66B + 12A – 14
Objective: Understand what proportions are, setting the up and solving
Ratios involving complex fractions
Which fraction is the same as ?
Proportions Chapter 5 Section 5.3.
Bell Work: Compare each fraction using <, =, or >
Algebra 1 Section 3.2.
Understanding Proportions
Math Review #1 Jeopardy Adding and Subtracting Integers
Objective: Learn to use a table to find equivalent ratios and rates.
Solving Proportions Identify and use ratios to compare quantities; understand that comparing quantities using ratios is not the same as comparing.
Using Cross Products Chapter 3.
Presentation transcript:

Proportional Relationships Rate: a ratio that compares two quantities measured in different units Unit Rate: a rate in which the second quantity in the comparison is one unit Constant: a value that does not change Constant of Proportionality: a constant ratio of two variables related proportionally. Complex Fraction: a fraction that has a fraction in its numerator, denominator or both

Proportional Relationships Rate of Change: a rate that describes how one quantity changes in relation to another quantity Proportional Relationship: between two quantities is one in which the rate of change is constant, or one in which the ratio of one quantity to the other is constant. Proportion: a statement that two rates or ratios are equivalent, for example: 6mi/2hr = 3mi/1hr OR 2/4 = 1/2

Proportional Relationships If there is a proportional relationship between x and y, you can describe that relationship using the equation y=kx. The variable k is called the constant of proportionality, and it represents the constant rate of change or constant ratio between x and y. The value of k is represented by the equation k = y/x

RATES Common Rate Comparisons: mi/hr, ft/sec,…………..distance/time UNIT RATE: finding the rate for 1 unit of (time/denominator) measurement.

RATES – Exit Ticket The information for two pay-as-you-go cell phone companies is given. ON CALL: 3.5 hrs @ $10 TALK TIME: ½ hr @ $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company Which company offers the best deal? Explain. Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour? Is the rate in part c a better deal than On Call or Talk Time? Explain.

RATES – Exit Ticket (answers) The information for two pay-as-you-go cell phone companies is given. ON CALL: 3.5 hrs @ $10 (÷ by 3.5 == $2.8571/hr) TALK TIME: ½ hr @ $1.25 (x by 2 == $2.50/hr) What is the unit rate in dollars per hour for each company ON CALL: $2.86, TALK TIME: $2.50 Which company offers the best deal? Explain. TALK TIME – cost less per hour unit rate Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour? multiply the rate by 60 (60 min = 1hr). This unit rate per hour will be $3.00/hr Is the rate in Part C a better deal than On Call or Talk Time? Explain. The rate in Part C is not a better deal than On Call or Talk Time because it costs more per unit rate/hour

Proportional Relationships Ratios are proportional if they represent the same relationship. One way to see if two ratios are proportional is to write them as fractions and then reduce them. If the reduced fractions are the same, your ratios are proportional.