MATH IN CTE Unit Cost lesson
GAME PLAN (8/12/2010) Objective: Consumer awareness, cost calculations How much do you know about prices at the grocery store? (20 min) Price is Right Grocery Game Practice Game Calculate unit cost game show music Math Concept Overview (15 min) Unit Price Decimal Comparison Inequalities Calculating Unit Price Worksheet (15 min) Practice on your own Are you a Savvy Shopper? (20 min) Internet Activity on your own Review Savvy Shopper Who got the best deals??? Extra Time? http://www.mathsisfun.com/measure/unit-price-game.html
Price iS Right We are going to calculate Unit Price Determine which item is a better value
PRICE IS RIGHT Lucky Charms Popcorn Ranch Dressing Large = $6.29 (64 oz) Small = $2.99 (16 oz) Popcorn PopSecret = 2.00 (3 bags) Safeway Popcorn = 1.89 (3 bags) Ranch Dressing Kens Steakhouse Ranch = $3.99 (16 oz) Wishbone Ranch = $2.00 (16 oz)
Converting FRACTIONS/Rounding Fractions/Decimal Equivalents ¾ = .75 ½ = .50 Need Number Line 1/4 1/2 3/4 1 0.25 0.5 0.75
How to calculate unit price Unit Price is the cost for each unit. Examples: Per ounce Per lb Per item such as a bunch of bananas or bag of candy bars Formula: Price Per Unit = Price of item / # of units
Example Size Price Unit Price 8 oz $1.99 24.875 ¢/oz 12 oz $2.99 Find the unit price of a 32 oz bottle of household cleaner and then decide which is the best purchase based on the unit price per ounce. Size Price Unit Price 8 oz $1.99 24.875 ¢/oz 12 oz $2.99 24.917 ¢/oz 16 oz $3.49 21.813 ¢/oz 32 oz $6.29 Based on unit price alone the 32-oz size is the best buy. 19.656 ¢/oz The unit price for the 32-oz size is given by
> INEQUALITIES Place value 1.125678 1.124987 Compare Decimals 1.125678 1.124987 Compare Decimals 1.125678 1.124987 >