MATH IN CTE Unit Cost lesson.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Customary Units of Weight. How much does an object weigh? In the customary system, ounces (oz) and pounds (lb) are used to measure weight. Ten pennies.
Advertisements

Teens 2 lesson four shopping wisely. terms you should know Comparison Shopping Brand Name Generic Brand Discount Store Thrift Store Teens 2 – Lesson 4.
What are we going to learn? What does evaluate mean? Evaluate means __________. CFU Students, you already know how to evaluate simple expressions. Now,
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
What are we going to learn? What does evaluate mean? Evaluate means __________. CFU Students, you already know how to evaluate simple expressions. Now,
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Abbreviations and Equivalents Foods and Nutrition Mrs. Halverson 2013.
Unit Price Mrs. Kuznia Math 8 Day 7. What is Unit Price?  Unit price is the cost of one unit of measure of an item.  Unit price is often used in a grocery.
Warm-Up #2 Use the table to write each ratio. 1. tulips to daffodils 2. crocuses to total number of bulbs 3. total bulbs to lilies 20:51 9:17 51:5 Find.
5-2 Rates, and Unit Rates Warm Up Problem of the Day
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Decimal Word Problems. Edwin needs to go shopping to buy new clothes. He buys a total of eight shirts for $ What was the cost of each shirt? I know.
GOALS BUSINESS MATH© Thomson/South-WesternLesson 12.4Slide Markup and Markdown Calculate cost and selling price when markup is based on selling price.
01/18/ Unit Rates Warm Up A shopping cart contains 35 cans of soda, 16 oranges, 17 carrots, and 29 cookies. Write ratios for each of the following.
RATIOS AND RATES.
Divide. Round answers to the nearest tenth Warm Up.
Lesson 6-1 Pages Ratios and Rates. What you will learn! 1. How to write ratios as fractions in simplest form. 2. How to determine unit rates.
Lesson 3-3 Ideas/Vocabulary Round decimals.. Round Decimals Lesson 3-3 Key Concept If the digit is 4 or less, the underlined digit remains the same. If.
Section 6.21 aGive the ratio of two different measures as a rate. bFind unit prices and use them to compare purchases.
GROCERY GURU Strategies for Super Market Shopping.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Warm Up Write the following amounts of money Write the following amounts of money Two dollars and thirty five cents Two dollars and thirty five cents $3.25.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Purpose Page. Tells why the research topic was chosen Tells what topics will be discussed in the rest of the paper.
Unit Rate and Unit Cost Honors Math – Grade 6. Problem of the Day The price list at the right shows the sale prices for DVDs in three different video.
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
Splash Screen. Lesson Menu Objectives Vocabulary Example 1 Quick Quiz.
Unit 13 Unit Rate Objective: Students will distinguish between rate and unit rate.
Unit One obj. solve abs.val.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
Many people like shopping.. What is your favorite store?
7-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Unit Cost lesson.  How much do you know about prices at the grocery store? (20 min)  Price is Right Grocery Game Price is Right Grocery Game  Practice.
By the end of the lesson, you will be able to…
Inflation A rise in the general price level of all the goods and services produced in an economy. LESSON 12 – MANSA MUSA: INFLATION THEN AND NOW FOCUS.
Solving an equation with negative coefficients: EXAMPLE 1 EXAMPLE 2
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
Ratios and Percent cc.6.rp.1 cc.rp.3a Assignment #6
Original Test Question A
Percents, Proportionality and Similarity
A) and B) andC) andD. and Determine which pair of ratios does NOT form a proportion. Method 1: Check the cross products. Cross products of proportions.
Unit Price 6 th Grade Math 6.RP.2 I can find the unit rates of items to determine which is the better buy.
Warm up. Solving Systems Using Inverse Matrices Systems to Matrices A system of equations in standard form (Ax+By=C) can be written in matrix form [A][X]=[B]
Better Buy Game ~From each slide, select the better deal. ~Record each deal and price to add up our total bill when you have completed all selections.
Comic Strip Math Stories. Picture – show question Picture – show data known Picture – show how to figure Picture – show solution A box contains 14 candy.
Problem Solving Block. Ten Minute Math Multiplication/Division 26 X 87= 913 ÷ 7=
My Math Story By Me 1. Suzy and Karen went to the store and purchased a Hershey candy bar for $
Warm Up Write each fraction in lowest terms
Unit Pricing pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
4-2 Unit Rates and Proportional Reasoning. Video Tutor Help Finding a unit rateFinding a unit rate (4-2) Comparing unit ratesComparing unit rates (4-2)
6.1 Sales Tax 6.2 Total Purchase Price Most states charge sales tax on goods sold. Tax is on the selling price of an item. Usually expressed as a percent.
Smart Shopping. WantNeed deciding on the type of item What level of quality do I want (low, medium, or high)? What level of quality do I need (low, medium,
The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?
1.6 The Price Is…Close Using Unit Rates in Real World Applications
1. Tom went to the farmer’s market to buy oranges
Making Real Math Connections: Unit Price Activity
Percent Math 6.
Teens 2 lesson four shopping wisely presentation slides 04/09.
Spreadsheets.
Percent Math 6.
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Ratios, Fractions, and Percents
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Lesson 7-12 Decimal Number Stories
October 30, 2014 Activities.
Discounts and Markups.
Presentation transcript:

MATH IN CTE Unit Cost lesson

GAME PLAN (8/12/2010) Objective: Consumer awareness, cost calculations How much do you know about prices at the grocery store? (20 min) Price is Right Grocery Game Practice Game Calculate unit cost game show music Math Concept Overview (15 min) Unit Price Decimal Comparison Inequalities Calculating Unit Price Worksheet (15 min) Practice on your own Are you a Savvy Shopper? (20 min) Internet Activity on your own Review Savvy Shopper Who got the best deals??? Extra Time? http://www.mathsisfun.com/measure/unit-price-game.html

Price iS Right We are going to calculate Unit Price Determine which item is a better value

PRICE IS RIGHT Lucky Charms Popcorn Ranch Dressing Large = $6.29 (64 oz) Small = $2.99 (16 oz) Popcorn PopSecret = 2.00 (3 bags) Safeway Popcorn = 1.89 (3 bags) Ranch Dressing Kens Steakhouse Ranch = $3.99 (16 oz) Wishbone Ranch = $2.00 (16 oz)

Converting FRACTIONS/Rounding Fractions/Decimal Equivalents ¾ = .75 ½ = .50 Need Number Line 1/4 1/2 3/4 1 0.25 0.5 0.75

How to calculate unit price Unit Price is the cost for each unit. Examples: Per ounce Per lb Per item such as a bunch of bananas or bag of candy bars Formula: Price Per Unit = Price of item / # of units

Example Size Price Unit Price 8 oz $1.99 24.875 ¢/oz 12 oz $2.99 Find the unit price of a 32 oz bottle of household cleaner and then decide which is the best purchase based on the unit price per ounce. Size Price Unit Price 8 oz $1.99 24.875 ¢/oz 12 oz $2.99 24.917 ¢/oz 16 oz $3.49 21.813 ¢/oz 32 oz $6.29 Based on unit price alone the 32-oz size is the best buy. 19.656 ¢/oz The unit price for the 32-oz size is given by

> INEQUALITIES Place value 1.125678 1.124987 Compare Decimals 1.125678 1.124987 Compare Decimals 1.125678 1.124987 >