Открытый урок по теме: «Hobbies» Подготовила: Учитель английского языка МБОУ Лицей №8 г.Кисловодска Лозникова Наталья Павловна.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
I want buy a ticket see the film! to to + I want to love her. I want to have loved her. He seems to be sick. He seems to have been sick. They seem to.
Advertisements

SPEAKING Nguyen Nhan Thien Nguyen Hong Oanh PORTFOLIO.
Powerpoint by Tom Grundy
What Kind of Learner am I?
21 Ways to Be Inspired Take Time Out By Laurie Sue Brockway and Victor Fuhrman.
Урок английского языка в 4 классе
Present Perfect Урок-повторение.
Welcome to P3 A Guide for Parents. General Routines Pupils are now expected to enter and leave school unaccompanied. Pupils only bring “zippys/book bags”
English Language Quantifiers. Discuss with your neighbour. Compare the difference between the ingredients on Mary’s recipe and those on John’s.
Урок английского языка
Unit 8. Find a new word in this unit to match the definition given.
Школа - муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
 Тип урока: урок систематизации и обобщения знаний и умений.  Целевое назначение: систематизация предметных умений, универсальных действий по теме "
Self-Assessment Questionnaire
Lesson 13: The Baptismal Covenant “Lesson 13: The Baptismal Covenant,” Primary 3: Choose the Right B, (1994),61.
Цели урока: 1)Закрепление страноведческого материала по теме « Страны. Национальность. Языки». 2) Тренировка навыков аудирования и чтения. 3) Совершенствование.
The Writing Process My Favorite Things.
“HOBBIES” Project work Level 5 Level 5 Teacher Polyatykina I. Teacher Polyatykina I Moscow Moscow.
By Edward Lim 8.7.  What?  Today we started the Cornerstone Piece and we were given a few tasks to complete. The tasks were to watch the Kurt Fearnly.
11 класс, УМК О.Л.Гроза «Новый миллениум» Дождикова А.И., учитель английского языка МОУ ОСОШ №2, пос.Орловский Урок №2.
Урок подготовила и провела: учитель английского языка МОУ гимназии №5 г. Конаково Паутова О.А.
Составила учитель английского языка МБОУ СОШ №9 Петрова В.В.
Крестики-нолики Обобщение материала по теме «Happy green lessons»
Project done by Khatniuk Svetlana. Through games children experiment and discover. Games add variation to a lesson and increase motivation. The game context.
JUNE END OF SCHOOL YEAR ACTIVITIES PRESENTED BY: ASALA SAID AHMAD / ABO YAMAN.
A Lesson Pane Unit 10 Sports Lesson 37. Subject: English Name: Cao Weixing Class: Five Content: SBIA lesson 37 Period: One Teaching Aids: 1, a tape Records.
Урок подготовила и провела: учитель английского языка Акопян А.Э.
Why to learn.
Урок английского языка в 5 классе.
Открытый урок в 7 «В» классе Энемской сош № 25 Открытый урок в 7 «В» классе Энемской сош № – 2011уч. год Учитель Тищенко А.С.
WHAT IS YOUR HOBBY? 7 th form. What is a hobby? A hobby is something you like to do very much in your free time.
Презентация к уроку “MY DAY”
What Kind of Learner Are You?
My School. Цели урока Развитие навыков чтения, говорения, письма по теме: «Моя школа» Развитие навыков чтения, говорения, письма по теме: «Моя школа»
Welcome to Open House Miss Philyaw and Ms. Lynn’s Faine Head Start Preschool Class
Совершенствование навыков устной речи с использованием мультфильма. Амбарцумова А.П. Учитель английского языка МБОУ «СОШ №1» Город Кингисепп 2012.
What do YOU want? Setting Priorities
At school Подготовила учитель английского языка Ситулина Вера Владимировна г. Нягань 2012 г.
HOBBY. What is a hobby? A hobby is something you like very much to do in your free time. What are the most popular hobbies? The most popular hobbies are:
КВН по английскому языку Подготовила: Быкова О.Н. учитель английского языка ГБОУ СОШ № 964.
My Free Time Открытый урок.
DO YOU GET ON WELL WITH PEOPLE?. Цели: 1.Тренировка произносительных навыков. 2.Активизация лексических и грамматических навыков. 3.Развитие навыков чтения.
Lyceum №7 Teachers : Nedospasova N.V. Ryashentseva V.A.
Цель урока: обобщение знаний учащихся по теме « Дом, квартира» Задачи урока: Задачи урока: контроль усвоения грамматического и лексического материала.
Going to a Restaurant. We are going to a restaurant. A restaurant is a place where people can go to eat food. Restaurants can be really fun!
Разработала: Кинзерская Л.Н., учитель английского языка МБОУ лицея№15г.Пятигорска.
Rainbow of food.
Тема «Пассивный залог» Форма проведения урока: викторина.
But we’ve got a common one. English does attract us
Job- something you do in order to be paid money or other needed outcome. Careers- what you desire to do for a long time, education is often required.
Using language---- Speaking & Writing Unit 5 Music 制作老师 : 李胜文.
Sight Words.
Тема урока: «The museums of Poretskiy region». Цели урока Активизация навыков устной речи; Развитие навыков чтения; Совершенствование лексических навыков.
Урок - повторение лексики по теме School. Речевая зарядка  Mind the clock  And keep the rule;  Try to come  It time to school.   Встать пораньше.
Цель урока: обобщение знаний учащихся по теме « Дом, квартира» Задачи урока: Задачи урока: контроль усвоения грамматического и лексического материала.
ФЕСТИВАЛЬ ПЕДАГОГИЧЕСКИХ ИДЕЙ «ОТКРЫТЫЙ УРОК»
Keeping Fit. Задачи: Развитие навыков монологической и диалогической речи. Развитие навыков монологической и диалогической речи. Научить проводить исследовательскую.
Урок английского языка в 4 классе Тема: «Продукты питания. Местоимения some, any»
August 27, 2009 Lesson 1 Day 4. Objective: To listen and to respond appropriately to oral communication.
3/13/13 Not another OAA!.  Look for key terms in the questions. Words such as identify, describe, used, suggest, change, learn, create and feel will.
A Few Guidelines.   In your table groups you will workshop each other’s pieces. This is the procedure.  Author reads his/ her work to the group. 
Listening and Writing back Book 2. Listening and Writing back.
Who am I? 4, 24, 48, 2. Point and Say 1.Point something and say the word. 2.Memorise key words and point them. 3.Try to say other names.
Section B Period One. pronounce increase partner speed v. 发音 v. 增加;增长 n. 搭档;同伴 n. 速度 Words Review.
Do you collect anything? Unit Hobbies A: What do you like doing when you are free? B: I like … A: So your hobby is … Different people have different.
FASHION Цель Развитие навыков говорения по теме “Fashion”
Подготовила преподаватель английского языка: Курсакова Е.Н.
УМК «English», О. В. Афанасьева, И. Н
Работу подготовила Полина Мария Сергеевна, учитель английского языка
Материалы для подготовки к устной части ЕГЭ
Presentation transcript:

Открытый урок по теме: «Hobbies» Подготовила: Учитель английского языка МБОУ Лицей №8 г.Кисловодска Лозникова Наталья Павловна

Открытый урок по теме: «Hobbies» Цели урока: Практическая - совершенствование навыков монологической диалогической речи по теме: «Hobbies». Воспитательная - формирование творческого мышления через коммуникацию, общение. Развивающая - развитие коммуникационных умений учащихся по описанию различных увлечений. Ход урока. 1.Организационный момент. The theme of our lesson is «Hobbies». The aim of our lesson is perfecting of skills of monological speech in communication on the theme «Hobbies». Look at the blackboard. You can see some sayings on it. «Hobbies differ like tastes». «Active life and interesting hobbies make you feel happy». 2.Повторение лексического материала по теме «Hobbies». Речевая разминка. Now we practice today`s vocabulary. Repeat the worlds after me. (ученики за учителем повторяют слова по теме с экрана) To be fond of, to be proud of, to collect, collector, collection, stamp, coin, thematic, badge, special, specialize, specialist, quarter, seat, stage, to rise (rose, risen), to take part in smth, to decide, a ticket for, in the stalls, a feature film, a documentary film, besides. 3. Контроль знаний слов по теме: «Hobbies». Let`s play a word-game. Come to the front one at a time and write the spelling of vocabulary of words. (Ученики выходят к доске по одному в быстром темпе и пишут слова под диктовку учителя)

Species hobby.

Hobbies - that's what people like to do in your free time, and the fullness of their life a certain way. Hobbies can be completely different. Stamp collecting, hobbies certain sports, love of art and poetry, an interest in music, travel, foreign languages.

Hobby is a good way to deal with stress, moreover, hobby classes often help develop horizons. The main purpose of a hobby - Helping to develop. Hobbies may eventually grow into a major activity that brings money.

Catching things you love, the person primarily satisfies a crucial from the point of view, peace of mind, the need for self- realization, of course, it provides spiritual growth and to give his life a lot more bright colors and positive emotions.

Not all at once find favorite hobby, someone for years trying to find their true thing, despair, and continues to search again. The main thing in this situation, try to remember that you have the abilities and sooner or later, you're sure to find something that suits you and it will change your life forever.

Учитель спрашивает: What is hobbies. Ученики отвечают. Затем учитель просит учащихся задать вопросы друг другу. Ask at each other about your hobbies. What is your hobby? Have you got a hobby? My hobby is … 5.Развитие навыков монологической речи. Now we`ll listen to your stories about your hobbies. (Несколько учеников рассказывают о своих хобби: Reading sports, collecting stamps, watching cartoons) 6.Физкультминутка. Now let`s have a short rest. Stand up, hands up. Hands down, hands on the hips, turn right, turn left, sit down please.

7. Тренировка употреблении грамматических структур: much, many, little, a little, few, a few, a lot of. Today we’ll remember the words: much, many …- and the using of them in our speech. (Ученики рассказывают об употреблении этих слов) Choose the right word. (Ученики выбирают нужные слова в предложениях с экрана) Choose the right word. 1) There are (much, many) apples on the table. 2) I have (a lot of, much) friends. 3) Has he got (a lot of, many) pencils? 4) There is not (much, many) milk in the glass. 5) They bought (a little, a few) sweets yesterday. 6) I have (много) exercises to write. 7) There are not (много) pens on the table. 8) We have got (мало) salt. 9) He has (немного) time to play with her. 10) There are (немного) books in his bag.

8.Работа с материалами учебника. Open your books on page…ex… 9.Разгадывание слов в кроссворде. Now a crossword. Enjoy English. The subject is «Hobby» Completed it please. 10. Подведение итогов урока You’ve done so much today. Thank you for your good work. Учитель оценивает работу учеников.

10. Подведение итогов урока You’ve done so much today. Thank you for your good work. Учитель оценивает работу учеников.

1. M 2. COMPUTING S I 4.3.D4.3.D ANCING R A W I 6.T6.T NR 5.P5.PHOTOGRAPHY V 7. READING L L I N G