Rates and Unit Rates Am I Proportional? Writing Equations Grab Bag
Rates and Unit Rates (10) At Target, you can buy 5 movies for $ Find the unit rate
Answer (10)
Rates and Unit Rates (20) What is the constant of proportionality? 6 candy bars for $6.54
Answer (20) Unit Rate: Constant of Proportionality:
Rates and Unit Rates (30) What's the better buy? OPTION 1 16 oz bag of chips for $4.88 OPTION 2 18 oz bag of chips for $5.24
Answer (30) Option 2
Rates and Unit Rates (40) What is the unit rate (cups per gallon)?
Answer (40) 8 cups 1 gallon
Rates and Unit Rates (50) Mrs. Smith can buy 4 purses for $68.00 How much would it cost her if she only wanted to buy 3 purses?
Answer (50)
Am I Proportional? (10) Am I proportional? Explain why or why not.
Answer (10) Proportional The line is straight and passes through the origin.
Am I Proportional? (20) xy Am I proportional? Explain why or why not.
Answer (20) No, all of the ratios are not equal.
Am I Proportional? (30) (0,0) X y Which line is proportional? (Red or blue) Explain
Answer (30) The red line is proportional because it is a straight line and it passes through the origin. The blue line passes through the origin but it is not straight, therefore it is non-proportional.
Am I Proportional (40) Am I proportional? Explain why or why not.
Answer (40) Non-proportional Although the line is straight it does not pass through the origin.
Am I Proportional? (50) xy Am I proportional? Explain why or why not.
Answer (50) Yes, because all of the ratios are equal.
Writing Equations (10) What is the equation for constant of proportionality?
Answer (10) y = k x
Writing Equations (20) Write an equation using the following information. Miss Brace can buy 1 gumball for $0.97
Answer (20) y =. 97 x
Writing Equations (30) Find the constant of proportionality and then write an equation.
Answer (30) k = 2 meters y = 2 x
Writing Equations (40) Time (H)Amount ($) Let _______ = __________________ Constant of proportionality: _______________________________ Equation: _______________________________
Answer (40) Let A = Amount of Money Let H = Hours Constant of proportionality: k = 8.12 Equation: A = 8.12 H
Writing Equations (50) PackageCookies Let _______ = __________________ Constant of proportionality: _______________________________ Equation: _______________________________
Answer (50) Let P = Packages Let C = Cookies Constant of proportionality: k = 15 Equation: C = 15 P
Grab Bag (10) Evaluate HINT: Remember to split up the mixed numbers!
Answer (10)
Grab Bag (20) Evaluate
Answer (20) 2 1
Grab Bag (30) Evaluate using long division.
Answer (30)
Grab Bag (40) Solve using the Distributive Property.
Answer (40)
Grab Bag (50) Solve the following using algebra. 3(x+4)=3x-x+14
Answer (50) 3 ( x + 4) = 3x - x x + 12 = 2x x + 12 = 2x x -2x -2x -2x X + 12 = 14 X + 12 = X = 2