Rates and Unit Rates Am I Proportional? Writing Equations Grab Bag 10 20 30 40 50.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Proportional Relationships
Advertisements

Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Agenda Lesson 4-6 – Inverse Variation - Day 1 Standards 15.0 Use algebraic techniques Standards 16.0 Give pertinent information about given functions Warm.
Today, we will graph the information from the tables of values that we worked with yesterday in class. Our objective is to use a graph to identify if a.
Using Tape Diagrams with Part-Whole Ratio Problems
Solve for the unknown:. Answer: Describe part 3 in the graph below. Include details about time, speed, direction and distance.
Proportions, Ratio, Rate and Unit Rate Review
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Constant of Proportionality
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
Use direct variation to solve problems.
Proportional Relationships
Do Now 2/24/11 Take out HW from last night. Take out HW from last night. Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Text p. 272, #10-36 evens, #44, & #47 Copy.
10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?
“April” Madness Another M.B. Alluisi Production Copyright Norfolk Public Schools, 2006 Animations from Algebra I Review Spring.
Slide 1 Lesson 76 Graphing with Rates Chapter 14 Lesson 76 RR.7Understand that multiplication by rates and ratios can be used to transform an input into.
Review. 1) 45% of 355 is what? Translate: Change the percent to a decimal What does “of” mean? What does “is” mean? What does “what” mean? Do the math.
SOLVING MULTI-STEP EQUATIONS Algebraic Equations Multiplication with Subtraction 2x – 4 = x=12 22 x=6.
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
1.Solve the following multiplication two-step equations: 2.Solve the following division two-step equations: 3.What about these two equations? You can wait.
Basic Operations & Applications Unit. Solving Arithmetic Problems Involving Percent Types of percent problems -What (number) is m% of n? -m is what percent.
Proportional vs. Non-Proportional If two quantities are proportional, then they have a constant ratio. –To have a constant ratio means two quantities.
Proportions. Proportion – two equal ratios 1 = 4 3 = = 21 a = c 8 24 b d.
Pre-Algebra 11-5 Direct Variation 11-5 Direct Variation Pre-Algebra Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
= This set of tiles represents the equation 2x + 2 = 6. Solving Two-Step Equations xx x=6+ 2 © NorledgeMaths.
Factoring Using the Distributive Property Chapter 9.2.
P ATTERNS AND P ROPORTIONAL R ELATIONSHIPS. D IRECT P ROPORTION The table below is a linear function. X1234 Y One way to describe the function.
Graphing proportional
What is best? 20oz popcorn for $4.50 or 32 oz popcorn for $7.00 ? $ 4.50 / 20 = $0.225 per oz so $0.23 Here is the Unit Cost: $7.00 / 32 = $ per.
LESSON 5: Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships in Graphs Dr. Basta Isaiah sold candy bars to help raise money for his.
ALGEBRA READINESS LESSON 8-6 Warm Up Lesson 8-6 Warm-Up.
Solve Proportional Relationships. CROSS PRODUCT RULE In the proportion =, the cross products, a · d and b · c are equal. abab cdcd EX 1) =
11-5 Direct Variation Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Using Tape Diagrams to Solve Ratio Problems © Hall's Happenings.
ALGEBRA – LESSON 89 Value Problems Be ready to grade the homework!
Unit 2 – Linear Equations, Inequalities and Functions Standards addressed in this unit: 1.Solve equations and inequalities arising from a context 2.Solve.
LESSON How can you use tables, graphs, and equations to represent proportional situations? Representing Proportional Relationships.
Math Pacing Ratios and Proportions Solve each equation
Properties of Addition and Multiplication. Commutative Property  Commute or move around  Changing the order of the numbers in the problem does not change.
12-5 Direct Variation Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Unit 5-Part B Test Chapter 1 Lessons Two quantities are proportional if they have a constant ratio or unit rate For relationships in which this.
Homework: Moving Straight Ahead INV. 3: SOLVING EQUATIONS
Ratio and Proportion Most of the power point was taken from  Instructions  Read and work through.
The Distributive Property Lesson 25. Solve each equation. Check your solution. 1. 5x – 7 = – = –d = –12.
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Chapter 3 – Solving Linear Equations Algebra I A - Meeting 16 Section 3.5 – Write Ratios and Proportions Ratio – uses division to compare to quantities.
Algebra 1 Foundations, pg 136  Students will be able to solve and apply proportions.
Solving Multistep Linear Equations Using Algebra Tiles
Warm-up October 24, 2016 Complete Monday’s Weekly Basics problems
5. 2 Proportions 5. 2 Extension: Graphing Proportional Relationships 5
Lesson 13.3 – Graphing Proportional Relationships
Proportional Relationships
Constant of Proportionality
What is it and how do I know when I see it?
Lesson 5.2 Proportions Students will be able use cross multiply to determine if the two ratios are equivalent.
Lesson 4.3 Graphing Proportional Relationships
Algebraic Equations Solving One Step Equations with Whole Numbers
Unit 6: Ratios: SPI : Solve problems involving ratios, rates, and percents Remember to have paper and pencil ready at the beginning of each.
Proportional Relationships
Homework Due Tomorrow Unit Test Thursday
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Proportional Relationships
CC3 – Proportional Relationships
Multiplication with Subtraction
PROPORTIONS.
EXAMPLE 4 Solve proportions Solve the proportion. ALGEBRA a x 16
Homework: Moving Straight Ahead INV. 3: SOLVING EQUATIONS
Presentation transcript:

Rates and Unit Rates Am I Proportional? Writing Equations Grab Bag

Rates and Unit Rates (10) At Target, you can buy 5 movies for $ Find the unit rate

Answer (10)

Rates and Unit Rates (20) What is the constant of proportionality? 6 candy bars for $6.54

Answer (20) Unit Rate: Constant of Proportionality:

Rates and Unit Rates (30) What's the better buy? OPTION 1 16 oz bag of chips for $4.88 OPTION 2 18 oz bag of chips for $5.24

Answer (30) Option 2

Rates and Unit Rates (40) What is the unit rate (cups per gallon)?

Answer (40) 8 cups 1 gallon

Rates and Unit Rates (50) Mrs. Smith can buy 4 purses for $68.00 How much would it cost her if she only wanted to buy 3 purses?

Answer (50)

Am I Proportional? (10) Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (10) Proportional The line is straight and passes through the origin.

Am I Proportional? (20) xy Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (20) No, all of the ratios are not equal.

Am I Proportional? (30) (0,0) X y Which line is proportional? (Red or blue) Explain

Answer (30) The red line is proportional because it is a straight line and it passes through the origin. The blue line passes through the origin but it is not straight, therefore it is non-proportional.

Am I Proportional (40) Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (40) Non-proportional Although the line is straight it does not pass through the origin.

Am I Proportional? (50) xy Am I proportional? Explain why or why not.

Answer (50) Yes, because all of the ratios are equal.

Writing Equations (10) What is the equation for constant of proportionality?

Answer (10) y = k x

Writing Equations (20) Write an equation using the following information. Miss Brace can buy 1 gumball for $0.97

Answer (20) y =. 97 x

Writing Equations (30) Find the constant of proportionality and then write an equation.

Answer (30) k = 2 meters y = 2 x

Writing Equations (40) Time (H)Amount ($) Let _______ = __________________ Constant of proportionality: _______________________________ Equation: _______________________________

Answer (40) Let A = Amount of Money Let H = Hours Constant of proportionality: k = 8.12 Equation: A = 8.12 H

Writing Equations (50) PackageCookies Let _______ = __________________ Constant of proportionality: _______________________________ Equation: _______________________________

Answer (50) Let P = Packages Let C = Cookies Constant of proportionality: k = 15 Equation: C = 15 P

Grab Bag (10) Evaluate HINT: Remember to split up the mixed numbers!

Answer (10)

Grab Bag (20) Evaluate

Answer (20) 2 1

Grab Bag (30) Evaluate using long division.

Answer (30)

Grab Bag (40) Solve using the Distributive Property.

Answer (40)

Grab Bag (50) Solve the following using algebra. 3(x+4)=3x-x+14

Answer (50) 3 ( x + 4) = 3x - x x + 12 = 2x x + 12 = 2x x -2x -2x -2x X + 12 = 14 X + 12 = X = 2