Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional he will pay to buy 3 more cases of water at the same store. A mixture requires 4 cups of water for every 7 cups of flour used. Use the ratio table to determine how many cups of water should be used with 28 cups of flour?
A rate compares two quantities that have different units of measure. Nick made $45 working 5 hours at the movie theater.
Unit Rate Unit rate means out of 1. 1 needs to be in the fraction. For example in rate of speed, we say _x_ miles per hour. That means _x_ miles traveled in 1 hour.
Unit rate in the real world… per gallon
Unit Rate price per ounce
A car traveled 225 miles in three hours. Find the distance a car travels in one hour.
A car traveled 320 miles in four hours. Find the distance a car travels in one hour.
Jack earns $36.00 for 6 hours of yard work. Albert earns $24.00 for 3 hours of yard work. Who has the better hourly rate of pay?
A 6-ounce bag of raisins costs $2.46. An 8-ounce bag of raisins costs $3.20. Which is the better deal?