Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
5-2 Rates Course 2 Warm Up Vocabulary Lesson Presentation.
Advertisements

Problem of the Day October 13, 2014 The table below shows a portion of the planned budget for the Jones family. Their monthly income is $6,500. What is.
Warm Up Warm Up Warm Up Warm Up Video Lesson Presentation Lesson Presentation Lesson Presentation Lesson Presentation.
Holt CA Course Rates AF2.2 Demonstrate an understanding that rate is a measure of one quantity per unit value of another quantity. Also covered:
Example #1: For her neighborhood barbecue, Mary bought 5 pounds of chicken for the cost of $ Worried that she didn’t have enough food, she returned.
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe.
7th Grade MATH Week of 12/15.
October 30, 2013 Mrs. Ford.  A restaurant bill will be paid equally between 4 friends. The bill totaled $ How much should each friend pay? Warm-up.
Fractions, Decimals, and Percents
Ratios Rates and Unit Rate
STAAR REVIEW RATES & UNIT RATES. GETTING THE IDEA A rate is a comparison, or ratio, of two quantities with different units. For example, a store sells.
Holt CA Course Rates. Holt CA Course Rates.
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Find the missing values
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
5.95 1) Alicia paid $1.32 for a bag of pinto beans. The beans cost $.55 per lb. How much did the bag of pinto beans weigh?
Created by: Mrs. Dube.  Rate – a ratio that compares two quantities measured in different units  Ex. miles/per hour  Unit rate – a rate whose denominator.
Unit Rates Lesson 6.2.
Ratios and Proportions
Ratios and the Coordinate Plane Lesson After completing this lesson, you will be able to say: I can plot pairs of values that represent equivalent.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1 Rates (Unit) Grade 6.
Warm Up Exercise  Solve each equation for the given variable: (1) V = LWH solve for W (2) A = ½ BH solve for H (3) ax + by = 0 solve for y.
LESSON 3: Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships in Tables You have been hired by your neighbors to babysit their children on Friday.
4-2 Rates. A rate is a type of ratio, but we are comparing 2 completely different items. Like distance and speed, cars to houses or veggies to meat. Ex:
Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course Rates.
Unit Rates and Unit Cost SWBAT write rates; write unit rates; use unit cost to determine the better or best buy; compare rates.
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
Monday Jan 28. A 12-ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84. Which is the better deal? How much money per ounce would.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
1) A class trip consists of 78 students and 6 teachers. How many students per teacher are there? 56.
Jeopardy RATIOS EQUIVALENT RATIOS RATIO MODELS MEASURE- MENT CONVERSIONS RATES AND UNIT RATES Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300.
Dimensional Analysis. Measurement Ratios In order to use dimensional analysis, you have to understand that you need to use ratios that have a value of.
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Ratios Part III Working with Rates and Unit Rates.
CAN THE WINNERS LOSE?! Module 7 Review. 1. Express the ratio as a fraction in simplest form 18 pounds to 22 pounds.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Lesson 6.1 Page 267 Ratios We will write ratios as fractions in simplest form We will simplify ratios involving measurements A Ratio i sa comparison of.
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards Lesson Presentation Preview.
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
5-4: Dimensional Analysis
Ratios and the Coordinate Plane
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Apply Properties of Real Numbers
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Unit Rates October 4, 2012.
Unit Rates.
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Section 3.1 Ratios and Rates
Warm Up: Divide using a calculator ÷ ÷ ÷ ÷
Solve each situation by making a ratio table of values.
Presentation transcript:

Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional he will pay to buy 3 more cases of water at the same store. A mixture requires 4 cups of water for every 7 cups of flour used. Use the ratio table to determine how many cups of water should be used with 28 cups of flour?

A rate compares two quantities that have different units of measure. Nick made $45 working 5 hours at the movie theater.

Unit Rate Unit rate means out of 1. 1 needs to be in the fraction. For example in rate of speed, we say _x_ miles per hour. That means _x_ miles traveled in 1 hour.

Unit rate in the real world… per gallon

Unit Rate price per ounce

A car traveled 225 miles in three hours. Find the distance a car travels in one hour.

A car traveled 320 miles in four hours. Find the distance a car travels in one hour.

Jack earns $36.00 for 6 hours of yard work. Albert earns $24.00 for 3 hours of yard work. Who has the better hourly rate of pay?

A 6-ounce bag of raisins costs $2.46. An 8-ounce bag of raisins costs $3.20. Which is the better deal?