Word Problems.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Add, subtract, multiply or divide the decimals to solve.
Advertisements

Surface Area & Volume.
#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled.
Types of Multiplication and Division Problems Equal Groups – whole unknown (multiplication) Mark had 4 bags of apples. There are six apples in each bag.
2-10 Change Expressed as a Percent
Unit 7 Review. Teacher Model Jimmy is tracking the sugar in the food that he eats. The piece of cake that he ate had 430 mg of sugar. How many grams is.
Proportional Relationships
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
Dividing Fractions.
CONFIDENTIAL1 Today we will review “Multiplying & Dividing Decimals”
To make cranberry jam you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of cranberries. 3 cups.
To make cranberry jam you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of cranberries.
Chapter 2 Review.
Math Trivia. How to Play  Math Trivia is played on teams, you will work with your teams  We will play in rounds, there are 3 rounds in the first half.
Grudge-Ball Rules Your team will be given a problem to solve.
Hosted By Mrs. Goneau LengthTemperatureVolumeMass
We use ratios to make comparisons between two things. Ratios can be written 3 ways. 1. As a fraction 3 5 We are comparing rectangles to triangles. 2.
Length 1 foot = 12 inches 1 yard =3 feet 1 mile = 1760 yards
You will see some pictures of things that could be measured. Decide the most appropriate unit of measurement for each. Draw a table like this for your.
5 th Six Weeks Benchmark Review Test SOLs 6.6b, 6.7, 6.8, 6.9, and 6.10.
Write the name of each place value below:
Math Jeopardy Decimal Squares Fraction City
Today’s lesson is “Division” (Part 1)
Welcome to Math! -20 days of school left! -Please take out a sheet of paper -Please take out your homework -Remember to be seated when the bell rings.
Conversion Problem 1 BFG needs to purchase a new tank to hold electroplating solutions. The rectangular tank must hold 2.1 metric tons of solution. This.
Welcome to Math 6 Today’s lesson is called: “Be Fruitful” and Multiply.
10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt Geometry.
Problem Solving with Decimals 10 Challenges. (WHITE) John went to Lowes and purchased one orange juice and one apple juice for a total of $5.64. He has.
Jeopardy Multiplying Fractions Dividing Fractions Multiplying Decimals Dividing Decimals Misconceptions & Error Patterns Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q.
Review on Decimals, Coordinate plane, Integers. Question # 1.
2nd Nine Weeks Practice Problems. Question 1 Simplify:
CBA # 4 Review Take out a sheet of paper with your name, date and class period!
5th Jeopardy Cap. 1 & 2 Compare and order decimals
Speed Test You will see 20 questions Each question will stay on the screen for 20 seconds Write down as many answers as you can Calculators not allowed.
Understanding how math applies to real life
GA Milestones Review. What is the expanded form of the following number? a.7(1) + 2(10) + 9(100) b c.7 x + 2 x + 9 x d.7 x + 2x + 9.
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
Hosted By: Your Marvelous Math Teacher LengthWeight Measuring Accurately Appropriate Tools
New Falcon Figures Questions and answer choices. 1.  1 Ramon has a three-dimensional figure with the features listed below.  His figure has an odd number.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
DecimalsFractionsIntegersFrequency Tables Ratios to Percents
Select the correct answer and a shell. If you get the question right, you will receive the points behind the shell you selected. If you got the answer.
CICS-Longwood Word Problems Review, Day 1. per Mike eats 2 pieces of candy per day. How many pieces of candy does he eat in 4 weeks? A) 8 B) 12 C) 56.
8 th Grade- 3 rd Nine Weeks Review #2 4.1 Use the Pythagorean Theorem to solve contextual problems. Sally is building a triangular headboard for her bed.
I have $150. I bought a ballpen for $25. How much money is left to me? total amount = = ballpen ? 150 – 25 = 125 Word Problems Example 1 $125 money.
Music Map Mixed Operation REVIEW. Staci is 71 inches tall. Her father is inches tall. How much taller is Staci than her father? A B
Jeopardy Estimation Fractions Volume Area and Perimeter Conversion s Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500.
Chapter 1 Review Game Ms. LaPorte Algebra Honors.
2008_Math_Grade 3_. 1. Each □ in the model has a value of 1. what number is represented by the model shown?
Positive and Negative Word Problems
UNIT 6 DECIMALS. DECIMAL NUMBERS Decimal numbers are used in situations in which we look for more precision than integers provide. In order to do that,
Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “ Answer ” this is the prompt the students will see, and where.
Multiplication and Division Fraction and Mixed Number Word Problems
Problem Solving Ms. Crusenberry
By Didem Carr WORKING WITH MEASURE By Didem Carr
Unit 3 Preview 2012.
Playing Cards and Solutions
Unit 3 Preview 2012.
Test 11 Review.
How do we measure and describe the world around us?

[4] Measures – speed, distance, time, area, volume,
KS2 Paper By Mr Maddison.
Unit 7 Review.
TNReady Practice February 1-5
Mid-Year Assessment Review Fractions Word Problems
Unit 3 Preview 2012.
Steps for Multiplying Decimals
KS2 Paper 3B 2017 By Mr Maddison.
KS2 Paper 3A 2017 By Mr Maddison.
Presentation transcript:

Word Problems

Challenge #1 Hamlet ordered 9 pizzas. Each pizza costs $13.95. How much does he need to pay?

Challenge #2 A broken scale is used to measure the height of the plant. The length of the broken scale is 12 cm. The height of the plant is 14.15 times greater than the broken scale. What is the height of the plant?

Challenge #3 The height and volume of a rectangular box is one inch and 56.23 inch3 respectively. What is the volume of the box if the height is increased to 13 inches?

Challenge #4 David and Dora are close friends studying in the same school. David’s home is 6.87 miles away from school. Dora’s home is 7 times as far as David’s home from school. Find the distance between Dora’s school and her home.

Challenge #5 School lunches cost $14.50 per week. About how much would 15.5 weeks of lunches cost?

Challenge #6 A student earns $11.75 per hour for gardening. If she worked 21 hours this month, then how much did she earn?

Challenge #7 Estimate the amount of money you need to pay for a tank of gas if one gallon costs $3.04 and the tank holds 11.9 gallons.

Challenge #8 The sticker on Dean's new car states that the car averages 32.6 miles per gallon. If the fuel tank holds 12.3 gallons, then how far can Dean travel on one full tank of gas?

Challenge #9 Larry worked 15 days for a total of 116.25 hours. How many hours did he average per day?

Challenge #10 Six cases of paper cost $159.98. How much does one case cost? Round your answer to the nearest cent.

Challenge #11 There are 2.54 centimeters in one inch. How many inches are there in 51.78 centimeters? Round your answer to the nearest thousandth.

Challenge #12 Julia cut a string 8.46 m long into 6 equal pieces. What is the length of each piece of string?

Challenge #13 The mass of a jar of sweets is 1.4 kg. What is the total mass of 7 such jars of sweets?

Challenge #14 The watermelon bought by Peter is 3 times as heavy as the papaya bought by Paul. If the watermelon bought by Peter has a mass of 4.2 kg, what is the mass of the papaya?

Challenge #15 There is 0.625 kg of powdered milk in each tin. If a carton contains 12 tins, find the total mass of powdered milk in the carton.

Challenge #16 Marcus bought 8.6 kg of sugar. He poured the sugar equally into 5 bottles. There was 0.35 kg of sugar left over. What was the mass of sugar in 1 bottle?

Challenge #17 Jenny bought 4.35kg of chocolate. She made 10 chocolate cakes. She put 0.35kg of chocolate on each cake. How much chocolate did she have left?

Challenge #18 Erik earns $1,000 per week. He works 50 hours per week. How much does she earn per hour

Challenge #19 Peter bought 5kg of meat. He used 1.10kg to make hamburgers. The rest he used to make 13 portions of spaghetti. How much meat did he use per portion of spaghetti?

Challenge #20 Nigel bought 10 pencils and 5 erasers for $8. The price of 2 pencils was $1.What was the price of 2 erasers?