Better Buy Game ~From each slide, select the better deal. ~Record each deal and price to add up our total bill when you have completed all selections.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
The FOOD Pyramid Eating Right Every Day by Denise Carroll.
Advertisements

Where can I buy…?. Where can I buy A book? You can buy a book at the….
A Balanced Diet: The Food Pyramid

Too many … Too much… Plenty of… Enough… How can we describe Johnny’s diet?
OPTIONAL ACTIVITY IF TIME PERMITS. BEVERAGES: Milk, water, or limited 100% Fruit Juice (up to 4 oz.) MILK: Breastmilk or iron fortified formula for infants;
What you need to keep you healthy
HEALTHY EATING:. MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturdaySunday Breakfast Orange juice, milk colacao and biscuits Orange juice, milk colacao and croissants.
Supermarket Family Feud Supermarket Family Feud Round 1.
© 2008 Quinín Freire Food. FoodFood for a healthy life.
N U T R I T I O N Introduction Lesson Quiz Introduction Subject: Food Guide Pyramid Grade Level: 1 st -2 nd Description: This activity will enable students.
Nutrition and Food Groups Kristina Runde Grade 5.
Welcome To Our Class Lv Ling (From Xin Yuan Middle School)
DASH Diet for High Blood Pressure Island Internists.
The FOOD Pyramid Eating Right Every Day by Denise Carroll.
An interactive presentation…. Just click on the food group you want to learn about… Take A Quiz.
Staying Healthy Using MyPlate Mrs. Karpoff’s First Grade Go to the next slide!
Productive Resources for Making Apple Pie Images from Discoveryhttp://school.discoveryeducation.com/clipart/
Lunch and Snack Menu Day 1-Day 5 Healthy Eating. DAY 1: Lunch and Two Snacks Lunch OptionSnack Options Macaroni and Cheese (1/4-1/2 cup) Broccoli (1/2-3/4.
Much cheese much butter much meat much bread. much milk much sausage much salad much fruits.
What you need to keep you healthy. Food Groups You need each of the 6 food groups every day for best nutrition The groups are Grains Vegetables Fruits.
There is a cake in the kitchen. פורית אברמוב. There are some meat in the refrigerator. פורית אברמוב.
Keep Fit and Healthy. Food. Sport.. How to be healthy crisps eggs apples chicken fish salad carrots yogurt Cheese nuts cabbage hot dog cola oranges cake.
rice noodle a bowl of noodles porridge a bowl of porridge.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.4 Menu Planning Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. What’s for dinner?
Unit Cost lesson.  How much do you know about prices at the grocery store? (20 min)  Price is Right Grocery Game Price is Right Grocery Game  Practice.
 Breakfast- 1 cup of multi grain cereal, 1 medium banana, 1 cup milk (1%), 1 cup green tea  Lunch- 1 turkey sandwich, ½ cup of cottage cheese, 1 ½ cup.
UOI – Around The Table  3º Infants. Food triangle:
Las clases de Sra. Schwarz Realidades 1. Sra. Schwarz breakfast.
Food Vocabulary American Sign Language I. THIRSTY.
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday 1 BREAKFAST: Fruits Scrambled Eggs Whole Wheat Toast Butter & Jelly Milk LUNCH: Pizza Carrots Tossed Salad Fruit Milk.
Food Vocabulary American Sign Language III. Food Vocabulary Some of the vocabulary will be review. Some of the vocabulary will be new and challenging.
the FOOD Pyramid Steps to a healthier you EL Civics: Nutrition  In this lesson, you will be learning about the relationship between good nutrition and.
HOW ARE MEALS CREATED CREATING A BALACED BREAKFAST THIS BREAKFAST IS GREAT FOR BOTH YOUNG AND OLD THIS BREAKFAST IS GREAT FOR BOTH YOUNG AND OLD A YOUNG.
Start Smart with Our Food Groups: Fruits & Vegetables
NOTES ON NUTRIENTS. The 6 nutrients and their functions in the body 1. Protein - which is needed for growth and repair and energy 2. Carbohydrate – whose.
©isagms80 Good morning ! I'm hungry ! What's for breakfast ? Listen and repeat.
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday BREAKFAST: Juice Fruits Chex Cereal Milk LUNCH: Roasted Turkey Bread Roll Butter Mashed Potatoes Peas & Carrots.
juice פורית אברמוב cheese פורית אברמוב sandwich פורית אברמוב.
FOOD, FOOD, GLORIOUS FOOD!! Notes 3/21. Food Review Chicken Hamburger Chips French fries Candy Chocolate Spaghetti.
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday BREAKFAST: Juice Cereal Fruits Milk LUNCH: Chicken Fettuccine Alfredo Garlic Roll Ceasar Salad w/Tomatoes.
April 26, 2016 AMERICAN SIGN LANGUAGE. Happy Mingle “Monday!” Today, you are going to ask about your group’s weekends: “YOU WEEKEND PAST DO WHAT YOU?”
Planning for a Safe Gluten Free School Year Laura Hashiguchi, RD, LD/LDN Gluten Free Expo 2016.
Allie’s Meal Management Project
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 203
Бирюкова М.М. ЦО №1925 ВАО г. Москва
Nutrition and Food Pyramid
THE FOOD.
I Need Food.
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Dr Catherine Kakpovbia
Instructions Print these cards
BridgePrep Village South Main (1) & South Satellite (2)
Lesson 16 Eating Healthy: The Big Picture View Back to TOC.
Food.
Count nouns one bananas Two bananas Four bananas.
LIKES-DISLIKES Prepared By: Arzu Körpeoğlu.
Reading and vocabulary
My favourite food.
MyPlate, Your Plate, Our Plate
Food and drinks.
The FOOD Pyramid Eating Right Every Day by Denise Carroll.
Food Vocabulary.
What you need to keep you healthy
A / AN / SOME A PAIR OF.
Excelsior Language (MIAMI GARDEN)
Count nouns one bananas Two bananas Four bananas.
Excelsior Language (MIAMI GARDEN)
Click on the pictures to show the words
Food Unit Vocabulary.
Food.
Presentation transcript:

Better Buy Game ~From each slide, select the better deal. ~Record each deal and price to add up our total bill when you have completed all selections

Example: Corn Better Buy A – 15oz can of corn for $1.39 B – 22oz can for $1.85 or

Better Buy A – 10 candy bars for $2.30 B – 36 candy bars for $14.04 or 1) Candy Bars

Better Buy A – 10 rolls of toilet paper for $13.00 B – 24 rolls for $27.40 or 2) Toilet Paper

Better Buy A – 17lbs of meat for $39.44 B – 18lbs of meat for $40.12 or 3) Hamburger

Better Buy A – 10oz of syrup for $3.83 B – 22oz of syrup for $7.98 or 4) Syrup

Better Buy A – $12.09 for 31oz of coffee B – $17.10 for 38oz of coffee or 5) Coffee

Better Buy A – $3.99 for 21 packets of Kool-Aid B – $8.36 for 38 packets of Kool-Aid or 6) Kool-Aid

Better Buy A – 15oz of salad dressing for $7.80 B – 32oz of salad dressing for $16.02 or 7) Salad Dressing

Better Buy A – 3 sticks of butter for $1.17 B – 39 sticks of butter for $13.65 or 8) Butter

Better Buy A – 15 apples for $18.60 B – 6 apples for $8.34 or 9) Apples

Better Buy A – 35L of milk for $16.45 B – 22L of milk for $7.04 or 10) Milk

Better Buy A – 26oz of yogurt for $8.06 B – 19oz of yogurt for $7.98 or 11) Yogurt

Better Buy A – 30 lbs of bananas for $85.80 B – 20 lbs of bananas for $47.40 or 12) Bananas

Better Buy A – $17.67 for 31L of water B – $11.16 for 21L of water or 13) Water

Better Buy A – 4L of Coke for $1.68 B – 12L of Coke for $4.40 or 14) Diet Coke

Better Buy A – $5.40 for 15 peaches B – $2.64 for 8 peaches or 15) Peaches

Better Buy A – 28 lbs of chicken for $79.80 B – 21 lbs of chicken for $48.32 or 16) Chicken

Better Buy A – $30.24 for 28 batteries B – $26.18 for 17 batteries or 17) Batteries

Better Buy A – 29 eggs for $8.41 B – 33 eggs for $11.22 or 18) Eggs

Better Buy A – $2.45 for 7oz of cereal B – $15.84 for 36oz of cereal or 19) Cereal

Better Buy A – 5 watermelons for $23.64 B – 14 watermelons for $52.14 or 20) Watermelons