RATIO WORD PROBLEMS RATE WORD PROBLEMS LESSON 53 & 54POWER UP KPAGE 375 & 380.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Problem 1 We have two bags of marbles. The first bag has a ratio of 2 blue marbles to 7 red ones. The second bag has the same ratio. If the 2nd bag has.
Advertisements

1/8 AND, OR and NOT b How many boys? b How many girls? b How many blue? b How many red?
Do Now Nancy earns $180 in 20 hours. What is her unit rate of her earnings? William can pack 60 toys in 4 hours. What is his unit rate with which he packs.
#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled.
Practice Open-Ended Question (10 mins) “Keeping Records” Eric has a part-time job at the deli. His responsibility is to keep track of the sales of some.
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division.
Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
LESSON 9: Representing Proportional Relationships with Equations
4.1 D - Unit Rates Lesson 4-1 D Mrs. Wilson.
Equations of proportional relationships
More About Ratios Number a paper from one to eight and find these ratios.
Bell Work: Simplify 3 – 2.94.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Pre-AlgebraAlgebra College Algebra GeometryTrigonmetry.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Section 6.4 Ratio, Proportion and Variation Math in Our World.
Unit Rates Lesson 6.2.
Ratios & Proportions. Ratio (ray-she-yo) A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as16.
Grade Lesson 13 part 2. If you divide each side of an equation by the same nonzero number, the two sides remain equal. If you multiply each side of an.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
Ratios and Proportions. What is a Ratio? A ratio is a comparison of two numbers. Ratios can be written in three different ways: a to b a:b Because a ratio.
Terrafugia Flying Cars By Kieu Le. Overview About Terrafugia Is it possible? Does it save gas? Is it safe?
Clicker Quiz B4 Lesson 10 I brought my scientific calculator to class today: A = Yes B = No.
Representing proportional relationships with equations.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Ratios, Rates, Distance and Proportions TSW write and simplify ratios. TSW determine unit rate. TSW calculate rates involving cost per unit to determine.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Bell Work Write the ratio in simplest form: Write the above ratio two other ways. What is the ratio of boys to girls and girls to boys in this class?
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Proportions Similar Figures PercentsApplications.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L2.3 The Cost of Gas I get paid weekly, but pay bills monthly. How can I be sure I am not going to run.
A LGEBRA R EVIEW March #1 Jay mows lawns and washes cars to earn money. He earns $8 for each lawn he mows. He earns $5 for each car he washes. On.
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
K. Martin Periodic Assessment 2 Integers,Ratios, Rates, Proportions& Percents Review JEOPARDY K. Martin.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
What is a ratio, rate, and unit rate?
Unit Rates. October 22, 2013 How do I solve problems involving Unit Rates?
EQ: How do you use standard ratio notation for expressing ratios? (3:5, 3 to 5, 3/5) OBJ: 1.01.
ALGEBRA READINESS LESSON 8-6 Warm Up Lesson 8-6 Warm-Up.
Michigan Road Trip. Round Trip AB 0 50 Your trip starts at point A, and you drive to point B. That is considered “one way”. You have to drive back from.
RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329. RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide.
Unit Rates Lesson Write the ratio 12 : 18 as a fraction in simplest form 2. The ratio of dogs to cats in a shelter was 4 : 3. a)Explain the meaning.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
Eat you to in box Put the dog in the car. The cat is in the house. The big dog is in the box. I can eat bananas. You can go in the car.
INTRODUCTIONS TO UNIT 2 Ratios, Rates and Unit Rates.
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
Ratios Unit Rate Similar Shapes Solving Proportions.
350z. Rate A ratio used to compare different kinds of measurement Top speed for a 350z is 160 miles per hour.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
POD #1 By: Alexis Rapach. Question  An employee of a delivery company drives 480 miles at 60 miles per hour in a vehicle that averages 20 miles per gallon.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Slide 1 Tell us where you will be going. Describe the place you will be going. Tell us why you want to go there. Add a picture of the place you will be.
A ratio is a comparison of two or more quantities in the same category. Example: A ratio of boys to girls or A ratio of apples to oranges A ratio of cars.
AGENDA WARM-UP LESSON 21 HW CORRECTIONS LESSON 22/23 HW QUESTIONS? LESSONS 24 AND 25 EXIT CARD.
Average and Rate Problems with Multiple Steps LESSON 55POWER UP JPAGE 386.
Warm – up #7 1. Convert 50 pounds per second to tons per hour. 2. If a car can travel 80 miles on 3.5 gallons of gas, how far can it travel on 10 gallons.
Is 30 miles per hour a ratio?. In this lesson you will learn how rates are part of the ratio family by reviewing the qualities of a ratio.
Chapter 3-9 Proportions –pgs M5:Solve problems involving rates.
Rates are a special kind of ratio comparing two numbers with different units. Rates are used by people every day: o Miles drives 45 miles per hour. o.
Exploring Data: Rates & Ratios. Objectives: Learn how to use rates to relate quantities measured in different units Learn how to use ratios to relate.
Understanding Ratios Proportions We will solve problems using ratios and proportions.
Unit Rates Lesson 6-2.
Proportions An equation that states that two ratio are equal is called a proportion. These are proportions:
Unit Rates Lesson 6-2.
Sample Question Four members of the Johnson family took a trip from Pittsburgh to Harrisburg, a distance of 221 miles. It took them 4 hours and 15 minutes.
Unit Rates Lesson 6-2.
Ratio & Unit Rate.
example 3 Miles Per Gallon
L40-45 L46-47 L48-L49 L50-L51 L52-L
Unit Rates.
Presentation transcript:

RATIO WORD PROBLEMS RATE WORD PROBLEMS LESSON 53 & 54POWER UP KPAGE 375 & 380

RATIO WORD PROBLEMS The girl-boy ratio was 9 to 7. If 63 girls attended, how many boys attended?

RATIO WORD PROBLEMS The ratio of sparrows to blue jays at the bird sanctuary was 5 to 3. If there were 15 blue jays in the sanctuary, how many sparrows were there?

RATIO WORD PROBLEMS The ratio of tagged fish to untagged fish was 2 to 9. Ninety fish were tagged. How many fish were untagged?

RATE WORD PROBLEMS On a 600 mile trip, Dixon’s car averaged 50 miles per hour and 30 miles per gallon. a.) The trip took how many hours to complete? b.)During the trip the car used how many gallons of gas?

RATE WORD PROBLEMS The price of one type of cheese is $2.60 per pound. e.) What is the cost of a 2.5 pound package of cheese?

RATE WORD PROBLEMS Jenna earned $68.80 working 8 hours. c.) What is Jenna’s hourly rate of pay? d.) How much would Jenna earn working 20 hours?