Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar 2014-2014.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
PRIME FACTORIZATION GCF & LCM
Advertisements

GCF & LCM - Monomials.
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division.
Unit Rate Review From Ratios to Rates.
Vocabulary Review Unit Rates
The least common multiple, or LCM, of two natural numbers is the smallest number that is a multiple of both numbers. METHOD 1 Section 4.1.
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Ratios Rates and Unit Rate
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Unit Rate Review. Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio.
Simplifying Fractions using GCF. Factor A number that divides evenly into another number. A number that divides evenly into another number.
Holt CA Course Rates. Holt CA Course Rates.
Used to find the LCM and GCF to help us add and subtract fractions.
Fractions and Decimals
Fractions and Decimals
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Proportionality: Ratios and Rates
GCF AND LCM. What is the greatest common factor (GCF) of two numbers? When is the GCF useful? The biggest number that can evenly divide both. When we.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Fractions VI Simplifying Fractions
Math Vocabulary Review You Can Do It!. What is a prime number?  A number that has only itself and one as its factors.  Which of the following numerals.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
4-2 Rates Warm Up: November 4 th Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Rates 4-1. Vocabulary Rate- a ratio that compares two quantities measured in different units. Unit rate- a rate whose denominator is 1 when it is written.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
RP Unit 1a: Ratios & Proportional Reasoning. Greatest Common Factor A factor is a number that you multiply by another number to get a product. Example:
5-2 Rates Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Unit Rates & Prices  A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units.  A unit rate is a rate whose denominator is 1. To change.
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
5 Minute Math 1. If represents ½ of a unit, what is the total number of units in the figure below? 2. Identify the fraction corresponding to the colored.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards Lesson Presentation Preview.
Lesson 2-4 Example Find the LCM of 5, 9, and 15. Multiples of 5: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, … Multiples of 9: 9, 18, 27, 36, 45, 54,
Greatest Common Factor and Least Common Multiples GCF and LCM.
JEOPARDY Fractions Vocab 1 Simplify 2 Equiv 3 Compare 4 “G’ to “L” 5 “L” to “G”
Topic #3: GCF and LCM What is the difference between a factor and a multiple? List all of the factors and the first 3 multiples of 6.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
GCF (greatest common factor) & LCM (least common multiple)
Simplifying Fractions using GCF
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
2.02 Unit Rate Review.
Prime Factorization: The prime factorization of a number is the product of all of the prime numbers that equals the number.
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratio Sponge Page 43 Find the following ratios THREE WAYS:
Simplifying Fractions using GCF
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Simplifying Fractions using GCF
Simplifying Fractions using GCF
Which is the better buy?.
Warm Up: Divide using a calculator ÷ ÷ ÷ ÷
Inquiry Lab Work with your groups for this assignment NO questions to teacher (we will take notes on this topic) Page 195-Read Example Page Complete.
Simplifying Fractions using GCF
Unit 1: Number System Fluency
Our learning targets: “I can…” make money choices that get me to my goals. make a spending plan that allows for saving. find thrifty ways to spend my money.
Presentation transcript:

Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar

Ratios and Unit Rates

*Vocabulary Review* What is a ratio? A ratio is a comparison of two numbers by division. ̶17 out of 20 students, or What is a rate? A rate is a special type of ratio comparing two quantities with different units. – Driving 120 miles in 2 hours, or What is a unit rate? A unit rate is a rate that is simplified so that it has a denominator of 1 unit. – Driving 120 miles in 2 hours, or

Example 1: Marah biked 24 miles in 4 hours. If she traveled at a constant speed, how many miles did she ride in 1 hour? What you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Since a unit rate has a denominator of 1 unit, divide the numerator and denominator by 4. Marah biked 6 miles per hour.

Example 2: A 12-pack of Gatorade costs $ What is the unit price per bottle? What you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Divide the numerator and denominator by 12 to find the unit rate. The unit price is $1.12 per bottle.

Example 3: The price of three different bags of dog food are shown in the table to the right. Which bag has the lowest price per pound? Try writing a model of what you are comparing. For the 3.5 lb bag, The 7 pound bag is the least expensive at $1.35 per pound Dog Food Prices Size of bag (lbs) Price ($) For the 7 lb bag, For the 20 lb bag,

GCF AND LCM

*Vocabulary Review* What is the Greatest Common Factor? Greatest Common Factor, or GCF is the greatest factor that divides two numbers -The GCF can also be one of the numbers that you are finding the GCF with What is the Least Common Multiple? Least Common Multiple, or LCM is the least common multiple that is the smallest multiple of both

Example 4: What is the GCF of 48 and 16? (Use the factor tree if needed) GCF= 16

Example 5: What is the LCM of 45 and 5? LCM= 45

Good Luck! You will do just fine! *10 more minutes of studying is the difference from an A and a B*