Good Morning Tuesday, September 29, 2015. Good Afternoon Tuesday, September 29, 2015.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 22, Day 4 Review the meaning of capacity. Compare the capacity of various containers.
Advertisements

Chapter 10: Solving Linear Equations
SOLUTION RUNNING The distance d (in miles) that a runner travels is given by the function d = 6t where t is the time (in hours) spent running. The runner.
To make yummy fruit punch, use 2 cups of grape juice for every 3 cups of apple juice. If you already have 12 cups of apple juice, how many cups of grape.
CENTURY 21 ACCOUNTING © Thomson/South-Western LESSON 3-1 Journals, Source Documents, and Recording Entries in a Journal.
Tuesday, February 7 1. Turn in Homework 2. Essential Terms  Inflation  Hyperinflation  Consumer Price Index (CPI)  Fixed income  Market basket  Wage-price.
Equations in the Real World
Objective: Strategize to solve multi- term problems.
Splash Screen.
From Rates to Ratios Lesson
Adding and Subtracting Fractions and Mixed Numbers April Ferrell 2006.
SELLING STOCKS Investments Vocabulary Profit – The amount of money you make over and above the initial money invested. Loss – The is the opposite.
Semester Review Day 1. How many 1/3 cup servings are in 4 cups of cereal?
Learning Target: I can… Convert rational numbers.
Solving Equations with Variables on Both Sides
Math 5 Decimals and Money Instructor: Mrs. Tew Turner.
SOLUTION RUNNING The distance d (in miles) that a runner travels is given by the function d = 6t where t is the time (in hours) spent running. The runner.
Graphical Approach to solve multi-step problems A salesman had to sell 50 watches for his company every month. For every watch he sold, he earned $34.
Bellwork If you could invest stock in one company today, what would it be? Why? What will we learn today? Discuss the policies of Presidents Harding,
Simple & Compound Interest
21.4 INFLATION. INFLATION Inflation is the term used to describe the continuous upward movement in the general level of prices. This has the effect of.
3.2 Graph Linear Equations You will graph linear equations in a coordinate plane. Essential Question: How do you graph linear equations? You will learn.
8.5 Problem Solving Using Percent You can use percents to solve real life problems, such as interpreting circle graphs or finding discounts.
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
Math Minutes, September /9 – 4/5 2. Carrie ran around the school’s track 1 ½ times. She started to walk ¼ of the distance and then began to run.
Using Stock Options Hedging: Have stock buy puts Assume that Mr. X holds 1000 shares of HLL. He plans to sell the shares three months later as he would.
WARMUPS OCTOBER 13-17, MONDAY, OCTOBER 13, 2014 Change these percents to decimals % %3. 3% Multiply—Remember your decimal rules
Holt CA Course 1 Copyright © by Holt, Rinehart and Winston. All Rights Reserved. Lawrence found the mean and median of this set of numbers. 19, 14, 14,
Chapter 1 – Connections to Algebra 1.5 – A Problem Solving Plan Using Models.
1 Math Minutes - Monday 1. Find the product. (6 x 10 9 ) x (4 x ) 2. Find the quotient. (2 x ) ÷ (5 x 10 5 ) 3. Find the sum. (4.1 x
WEEK 3 Homework 1/20 through 1/26 DUE Monday 1/26 EE. A.7 Real World Equations ASSIGNMENT # Write an equation to solve the following: How many.
Table of Contents Topic Page # /3.6 Ratios and Proportions Percents43 3.7B Solve Percent Problems45.
1.Mr. Kell bought 5 packs of pencils for $6.05. How much would one pack of pencils cost? 2.Kroger sells 3 lbs bags of oranges for $5.00 and 5 lbs of oranges.
PO D Wawa charges $7.50 for 3 packs of Trident. Find the unit rate.
Using Systems to Solve Problems (day 3 of 3) MCC9-12.A.REI.5 & MCC9-12.A.REI6 Learning Target: I am learning to write and solve a system of equations to.
Goals: Identify independent and dependent variables. Interpret graphs of relations. Eligible Content: A / A / A / A
Proportion Word Problems Wednesday, December 1, 2010 Math Workshop 3 rd Period.
Solving Inequalities by Addition & Subtraction. Objective: Essential Question: How can we use inverse operations to solve one step addition and.
Pre-Algebra 10-3 Solving Equations with Variables on Both Sides 10-3 Solving Equations with Variables on Both Sides Pre-Algebra HOMEWORK & Learning Goal.
Warm-Up Exercises 1. Graph y = –x – 2 with domain –2, –1, 0, 1, and 2. ANSWER.
Welcome to Math 8 with Mrs. New! Monday, September 28 Week of Sept 28 to Oct 2 To-Do Before Class Starts: #1 Complete Monday’s Daily Warm-Up. #2 Have notes.
Problem of the Week! Winton went shopping for school clothes. He bought 2 pairs of jeans that cost $29 each. He also bought a shirt for $18 and a pair.
 Bryia went to the galleria and got 5 pairs of shoes for dollars a piece. How much did she spend in all?
Good Morning! Today is ____________________. Suppose you needed money to buy a treat. You could _______ to make money. You could start by ___________.
Subtraction Quiz. 1. Billy and Rachel are selling lemonade to earn money. Billy has sold 82 cups and Rachel sold 148 cups. Which is the best estimate.
STOCK MARKET ACTIVITY This assignment has been modified because you may not be enrolled in this class for the length of time required. Please follow these.
Section 5. Open Learning Logs Date on Left…Section 1 – 5 on right.
RATIOS: Using ratio tables
Warm Up On your own paper, solve the following problem. Fred just started a new job as a stunt man. He earns $125 per day. How much does he earn after.
Bell Work: Math 6/7 – Monday, October 5, 2015 Prepare a piece of paper by folding it into 6ths. Darken each line so there are 6 outlined rectangles per.
1 Add and Subtract Mixed Numbers With like and unlike denominators.
Lesson 3: How to Write Equations Content Standards and Objectives 6.EE.7 (CCSS.6.EE.B.7) Solve real world and mathematical problems by writing and solving.
Bell Work is = x_ of = x_ x 100 = 27x 1700 = 27x x = 62.96% or 63%
7 th Grade Math Week of 11/17/14 Information from : Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
Math Meeting Write today’s date __________________________ Labor Day is the first Monday in September. On what date is Labor Day this year? How many weeks.
Rules of the Game  Click on any question you wish to answer but answer each question only once.  If you answer correctly, add the money amount to.
Page 504 # Pre-Algebra 10-3 Solving Equations with Variables on Both Sides Student Progress Chart Lesson Reflection.
MATH 7: QUARTER 2: WEEK 3 11/16/15 – 11/20/15. WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = x + 4 = – 2y = 9.
LAB: Inequalities with Negative Coefficients p.304 Q U E ST ION: How do you solve an inequality with a negative coefficient?
Comparing and Ordering Rational Numbers
Multiplication and Division Fraction and Mixed Number Word Problems
Objective: I can graph points on a coordinate plane using real-world situations.
6.6 Systems of Linear Inequalities
Function- A pairing of inputs with outputs such that each input is paired with exactly one output. (the inputs can’t repeat) Domain- inputs or x values.
Solve the given system by elimination: 2) -3x + 4y = -4 3x – 6y = 6
Percent of Change percent of increase percent of decrease
Key Concept: Properties of Inequality Example 1: Solve Inequalities
Key Concept: Properties of Inequality Example 1: Solve Inequalities
Bellringer 2 Oct Write the opposite and absolute value of each number
6-6 Systems of Linear Inequalities
Presentation transcript:

Good Morning Tuesday, September 29, 2015

Good Afternoon Tuesday, September 29, 2015

Today Kan Math PARCC Problem of the Day Homework Review POW #3 Review Paired Real World Problem Activity Solve 3 Summative Practice Problems Exit Slip

PARCC Problem of the Day 1)A stock sold for 3 one day and 3 the next. Did the value of the stock go up or down? How much did the value increase or decrease? 2) The mixed numbers above represent the amount of money that you paid to buy one share of stock. If you bought 100 shares on the first day, how much money would you have spent? Challenge: If you sold those 100 shares on the second day, how much would you have earned or lost?

Homework Review

Homework Review (Continued)

Independent Practice Problems A) For track practice, runners were supposed to walk or jog twenty laps. Sara jogged 3/4 of the laps. Jacob jogged 3/5 of the laps. Sierra jogged 1/2 of the laps. List the runners in order from least to greatest number of laps jogged. B) Wendy's biology class spent 1 3/4 hours preparing to dissect an earthworm. They spent 1 1/2 hours actually doing the dissection. How much longer did they spend preparing for the dissection than they spent doing it? C) The plastic cups at the school dance each hold 2/3 cup of punch. The punch bowl holds 24 cups of punch. How many plastic cups can be filled from one bowl of punch?