Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Algebra I Rates, Ratios, and Proportions.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Rates, Ratios, and Proportions
Advertisements

Grade 8 Algebra1 Review of Proportion and Percent
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
1-8 RATES,RATIOS AND PROPORTIONS
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
2.5 Solving Proportions Write and use ratios, rates, and unit rates. Write and solve proportions.
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Ratios Grade 6.
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Holt McDougal Algebra 1 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up Holt.
Algebra 2.6 Rates, Ratios, and Proportions. Learning Targets Language Goal  Students will be able to write and use ratios, rates, and unit rates. Math.
Rates, Ratios, and Proportions
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Dimensional Analysis. Vocabulary Unit conversion factor- a fraction in which the numerator and denominator represent the same quantity in different units.
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios, Proportions and Similar Figures Ratios, proportions and scale drawings.
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
ALGEBRA 1 Lesson 2-4 Warm-Up. ALGEBRA 1 “Ratios and Proportions” (2-4) What is a “ratio”? What is a “rate”? What is a “unit rate”? ratio: a comparison.
Grade 8 Pre-Algebra Rates, Ratios, and Proportions
Course Simplifying Algebraic Expressions 1-9 Simplifying Algebraic Expressions Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson.
Algebra 1 Chapter 2 Section : Solving Proportions A ratio is a comparison of two quantities. The ratio of a to b can be written a:b or a/b, where.
Ratios, Rates, and Conversions Section 2-6. Goals Goal To find ratios and rates. To convert units and rates. Rubric Level 1 – Know the goals. Level 2.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions 2-6 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson.
Holt McDougal Algebra 1 Rates, Ratios, and Proportions Questions on Module 1 HW? P. 28 #1-29 odds 1. 4 increased by n 3. The quotient of g and g.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
Holt Algebra Percents 2-8 Percents Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up.
2.1 Rates, Ratios, and Proportions EQ: How can I use units to understand problems and guide the solution of proportions?
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
Ratios, Proportions and Similar Figures
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
7.1 OBJ: Use ratios and proportions.
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = 36 2.
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios, Proportions and Similar Figures
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Ratio and _________.
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
Ratios and Proportion    Write each fraction in simplest form.
Ratios and Proportions
Ratios, Proportions and Similar Figures
3.6 Cross Products.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios and Proportion    Write each fraction in simplest form.
Ratios, Proportions and Similar Figures
Ratios & Proportions - Easier
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios, Proportions and Similar Figures
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios, Proportions and Similar Figures
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios and Proportions
Presentation transcript:

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Algebra I Rates, Ratios, and Proportions

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 2 Warm Up 1) 2c - 5 = c + 4 2) 8r + 4 = r 3) 2x -1 = x ) y = 0.7y - 12 Factor each trinomial by guess and check:

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 3 Rates, Ratios, and Proportions A ratio is a comparison of two quantities by division. The ratio of a to b can be written a:b or a, b where b ≠ 0. Ratios that name the same comparison are said to be equivalent. A statement that two ratios are equivalent, such as 1 = 2, is called a proportion Read the proportion 1 = x “1 is to 15 as x is to 675.”

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 4 Using Ratios The ratio of faculty members to students at a college is 1:15. There are 675 students. How many faculty members are there? Faculty = 1 Students 15 1 = x = x x = 45 There are 45 faculty members. Write a ratio comparing faculty to students. Write a proportion. Let x be the number of faculty members. Since x is divided by 675, multiply both sides of the equation by 675.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 5 Now you try! 1) The ratio of games won to games lost for a baseball team is 3 : 2. The team won 18 games. How many games did the team lose?

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 6 A rate is a ratio of two quantities with different units, such as or 34mi, 2gal Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second quantity of 1 unit, such as 34mi, 2gal or 17 mi/gal. You can convert any rate to a unit rate.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 7 Garry ate 53.5 hot dogs in 12 minutes to win a contest. Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth. Finding Unit Rates 4.46 ≈ x Write a proportion to find an equivalent ratio with a second quantity of 1. Divide on the left side to find x = x 12 1 The unit rate is approximately 4.46 hot dogs per minute.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 8 Now you try! 1) Cory earns $52.50 in 7 hours. Find the unit rate.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 9 A rate such as 12in., 1 ft in which the two quantities are equal but use different units, is called a conversion factor. To convert a rate from one set of units to another, multiply by a conversion factor. Conversion factor

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 10 Conversion factor A) The earth’s temperature increases, as you go deeper underground. In some places, it may increase by 25°C per kilometer. What is this rate in degrees per meter? To convert the second quantity in a rate, multiply by a conversion factor with that unit in the first quantity. 25°C × 1km 1km 1000m The rate is 0.025°C per meter °C 1m

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 11 B) The dwarf sea horse Hippocampus zosterae swims at a rate of feet per hour. What is this speed in inches per minute? To convert the first quantity in a rate, multiply by a conversion factor with that unit in the second quantity ft × 12 in 1h 1ft The speed is inches per hour in. 1h Step1: Convert the speed to inches per hour. Next page 

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 12 To convert the second quantity in a rate, multiply by a conversion factor with that unit in the first quantity in × 1 h 1h 60 min The speed is inches per minute in 1 min Step2: Convert this speed to inches per minute. Check that the answer is reasonable. The answer is about 10 in./min. There are 60 min in 1 h, so 10 in./min is 60 (10) = 600 in./h. There are 12 in. in 1 ft, so 600 in./h is 600 = 50 ft/h. This is close to the rate 12 given in the problem, ft/h.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 13 Now you try! 1)A cyclist travels 56 miles in 4 hours. What is the cyclist’s speed in feet per second? Round your answer to the nearest tenth, and show that your answer is reasonable. 1 mile = 5280 feet

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 14 In the proportion a = c, b d the products a · d and b · c are called cross products. You can solve a proportion for a missing value by using the Cross Products Property. Cross Products Property WORDSNUMBERSALGEBRA In a proportion, cross products are equal. 2 = · 6 = 3 · 4 If a = c b d and b ≠ 0 and d ≠ 0, then ad = bc.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 15 Solving Proportions A) 5 = 3 9 w Use cross products. w = 27 5 Solve each proportion. 5w = 27 Divide both sides by 5. 5 = 3 9 w 5 (w) = 9 (3) 5w =

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 16 B) 8 = 1 x Use cross products. 86 = x 96 = x + 10 Subtract 10 from both sides. 8 = 1 x (12) = 1 (x + 10)

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 17 Now you try! 1) -5 = y 2 8 2) g + 3 = Solve each proportion.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 18 A scale is a ratio between two sets of measurements, such as 1 in : 5 mi. A scale drawing or scale model uses a scale to represent an object as smaller or larger than the actual object. A map is an example of a scale drawing. A scale written without units, such as 32 : 1, means that 32 units of any measure correspond to 1 unit of that same measure.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 19 Solution: x · 1 = 100 (0.8) Let x be the actual distance. The actual distance is 80 mi. A) On the map, the distance from Houston to Beaumont is 0.8 in. What is the actual distance? 1 in : 100 mi x = 80 Scale Drawings and Scale Models Use cross products to solve. Write the scale as a fraction. map = 1 in actual 100 mi 0.8 in = 1 in x 100 mi

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 20 Solution: 127 = 100x Let x be the distance on the map. The actual distance is 80 mi. B) The actual distance between Bryan- College Station and Galveston is 127 mi. What is this distance on the map? 1 in : 100 mi 1.27 = x Use cross products to solve. Write the scale as a fraction. map = 1 in actual 100 mi x = 1 in mi 127 = 100x 100 Since x is multiplied by 100, divide both sides by 100 to undo the multiplication.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 21 1) A scale model of a human heart is 16 ft long. The scale is 32:1. How many inches long is the actual heart it represents? Now you try!

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 22 Assessment 1) The ratio of the sale price of a jacket to the original price is 3 : 4. The original price is $64. What is the sale price? 2) Find the unit rate. A computer’s fan rotates 2000 times in 40 seconds. 3) Find the unit rate. Twelve cows produce 224,988 pounds of milk. 4) Lydia wrote 1 pages of her science report in one 2 hour. What was her writing rate in pages per minute? 4

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 23 5) 3 = 1 z 8 Solve each proportion. 6) x = ) b = ) f + 3 = ) -1 = 3 5 2d 10) 3 = s

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 24 Rates, Ratios, and Proportions A ratio is a comparison of two quantities by division. The ratio of a to b can be written a:b or a, b where b ≠ 0. Ratios that name the same comparison are said to be equivalent. A statement that two ratios are equivalent, such as 1 = 2, is called a proportion Read the proportion 1 = x “1 is to 15 as x is to 675.” Let’s review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 25 Using Ratios review The ratio of faculty members to students at a college is 1:15. There are 675 students. How many faculty members are there? Faculty = 1 Students 15 1 = x = x x = 45 There are 45 faculty members. Write a ratio comparing faculty to students. Write a proportion. Let x be the number of faculty members. Since x is divided by 675, multiply both sides of the equation by 675.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 26 A rate is a ratio of two quantities with different units, such as or 34mi, 2gal Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second quantity of 1 unit, such as 34mi, 2gal or 17 mi/gal. You can convert any rate to a unit rate. review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 27 Garry ate 53.5 hot dogs in 12 minutes to win a contest. Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth. Finding Unit Rates 4.46 ≈ x Write a proportion to find an equivalent ratio with a second quantity of 1. Divide on the left side to find x = x 12 1 The unit rate is approximately 4.46 hot dogs per minute. review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 28 A rate such as 12in., 1 ft in which the two quantities are equal but use different units, is called a conversion factor. To convert a rate from one set of units to another, multiply by a conversion factor. Conversion factor review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 29 Conversion factor A) As you go deeper underground, the earth’s temperature increases. In some places, it may increase by 25°C per kilometer. What is this rate in degrees per meter? To convert the second quantity in a rate, multiply by a conversion factor with that unit in the first quantity. 25°C × 1km 1km 1000m The rate is 0.025°C per meter °C 1m review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 30 B) The dwarf sea horse Hippocampus zosterae swims at a rate of feet per hour. What is this speed in inches per minute? To convert the first quantity in a rate, multiply by a conversion factor with that unit in the second quantity ft × 12 in 1h 1ft The speed is inches per hour in. 1h Step1: Convert the speed to inches per hour. Next page  review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 31 To convert the second quantity in a rate, multiply by a conversion factor with that unit in the first quantity in × 1 h 1h 60 min The speed is inches per minute in 1 min Step2: Convert this speed to inches per minute. Check that the answer is reasonable. The answer is about 10 in./min. There are 60 min in 1 h, so 10 in./min is 60 (10) = 600 in./h. There are 12 in. in 1 ft, so 600 in./h is 600 = 50 ft/h. This is close to the rate 12 given in the problem, ft/h. review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 32 review In the proportion a = c, b d the products a · d and b · c are called cross products. You can solve a proportion for a missing value by using the Cross Products Property. Cross Products Property WORDSNUMBERSALGEBRA In a proportion, cross products are equal. 2 = · 6 = 3 · 4 If a = c b d and b ≠ 0 and d ≠ 0, then ad = bc.

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 33 Solving Proportions A) 5 = 3 9 w Use cross products. w = 27 5 Solve each proportion. 5w = 27 Divide both sides by 5. 5 = 3 9 w 5 (w) = 9 (3) 5w = review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 34 B) 8 = 1 x Use cross products. 86 = x 96 = x + 10 Subtract 10 from both sides. 8 = 1 x (12) = 1 (x + 10) review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 35 A scale is a ratio between two sets of measurements, such as 1 in : 5 mi. A scale drawing or scale model uses a scale to represent an object as smaller or larger than the actual object. A map is an example of a scale drawing. A scale written without units, such as 32 : 1, means that 32 units of any measure correspond to 1 unit of that same measure. review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 36 Solution: x · 1 = 100 (0.8) Let x be the actual distance. The actual distance is 80 mi. A) On the map, the distance from Houston to Beaumont is 0.8 in. What is the actual distance? 1 in : 100 mi x = 80 Scale Drawings and Scale Models Use cross products to solve. Write the scale as a fraction. map = 1 in actual 100 mi 0.8 in = 1 in x 100 mi review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 37 Solution: 127 = 100x Let x be the distance on the map. The actual distance is 80 mi. B) The actual distance between Bryan- College Station and Galveston is 127 mi. What is this distance on the map? 1 in : 100 mi 1.27 = x Use cross products to solve. Write the scale as a fraction. map = 1 in actual 100 mi x = 1 in mi 127 = 100x 100 Since x is multiplied by 100, divide both sides by 100 to undo the multiplication. review

Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 38 You did a great job today!