Comparing Bits & Pieces

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Warm Ups Write your answers in your Warm Up book and be prepared to share!
Advertisements

Ratios and Proportional Relationships Test Review
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Explain your reasoning points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
1 Lesson Circle Graphs and Percents Circle Graphs and Percents.
Ratio, Rates, & Proportions
Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
6.1, Review Game Show InequalitiesEquationsExpressionsProportionalityFractions.
Identifying and Representing Proportional Relationships
There are 16 actors sitting on chairs in a theater and 10 actors standing on a stage. What is the ratio of the number of actors standing on the stage to.
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios Rates and Unit Rate
To write and graph an equation of a direct variation
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
 A constant ratio in any proportional relationship  Really just another name for unit rate! Remember, to be constant means it never changes!
Measuremen t Numbers & Operations Proportions Fraction to Decimal to % Unit Rates
CCSS.6.RP.3, 3a, 3c More practice problems… Materials needed: Journal, glue, pencil, calculator, ruler to build ratio tables.
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300.
Unit Rate and proportional reasoning
WARM UP Scuba Diving: A scuba diver starts at sea level. The pressure on the diver at a depth of d feet is given by the formula below, where P represents.
Jeopardy Topic 1Topic Q 1Q 6Q 11Q 16Q 21 Q 2Q 7Q 12Q 17Q 22 Q 3Q 8Q 13Q 18Q 23 Q 4Q 9Q 14Q 19Q 24 Q 5Q 10Q 15Q 20Q 25 Final Jeopardy.
Math-8 NOTES Word problems: Warm-up:
RATIOS AND RATES.
Thursday, June 4th Math Homework Study for Test Individuals: Homework out, everything else put away.
Confidential2 Convert the following decimals to percent: = 75% =.95% = 43.9% = 42.2% = 87% Warm up.
Rules, Tables and Graphs: Part 1. Lesson Objectives I can use table data to create LINE GRAPHS. I can represent functions with tables, graphs and formulas.
Rates and Ratios. Ratios and Rates ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction.
Common Assessment Quarter 2Test 1 Please read the questions carefully. Use scratch paper to work through the problems and record your answers on your answer.
Lesson Beats in 2 minutes = ? ---- Number of beats in 1 minute Number of beats in 1 minute -- minutes--
Rate Problems. Unit Rates A rate compares two quantities with different units. A unit rate is a rate in which the second number is miles in 8 hours.
Chapter 3: Solving Equations
October 15, 2013 Bell Ringer: Solve for x: 3x + 4 = 5x – 8 7x – 9 + 2x = 5x + 19 Show All of your work. NO work = NO credit!
Today’s subject is… Ratios and Percents Mr. Whalen.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Unit Rates SWBAT use unit rates to solve problems and make comparisons.
MATH REVIEW WEEK! UNIT 2.
When comparing two objects of the same proportion... Proportional Relationships Proportion: a statement that two ratios are equal.
Algebra l – Chapter 3 Linear Equations. Warm-up Find the next 5 values in the list and explain the pattern. -2, 1, 4, 7, …
Direct Variation. A direct variation is… A linear equation The y-intercept must be zero!!!! The graph of a direct variation will ALWAYS go through the.
Percents, Proportionality and Similarity
Proportions. Josh earned $200 for working 25 hours. He was paid the same amount for each hour he worked. At this rate, how much will he earn for working.
7.1 Ratios and Rates I can write ratios and rates and find unit rates.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
5 Minute Check Determine if each pair of rates or ratios are equivalent. Complete in your notes points scored in 4 games; 48 points scored in 8.
Lesson 1-4  I can use ratio tables to represent and solve problems.
Unit 5-Part B Test Chapter 1 Lessons Two quantities are proportional if they have a constant ratio or unit rate For relationships in which this.
Populations and Samples. Warm Up
8.3 SOLVING PROBLEMS WITH PROPORTIONS Essential Question: When should I reason proportionally?
6.RP.3 Understand ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams,
Problem Solving Questions courtesy of the Smarter Balanced Assessment Consortium Item Specifications – Version 3.0 Slideshow organized by SMc Curriculum.
Problem Solving Ms. Crusenberry
Proportional Relationships and Equations
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Unit Rates Lesson 6-2.
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Unit Rates October 4, 2012.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Section 3.1 Ratios and Rates
Inquiry Lab Work with your groups for this assignment NO questions to teacher (we will take notes on this topic) Page 195-Read Example Page Complete.
6-1: Ratios and Rates.
Unit Rates.
Presentation transcript:

Comparing Bits & Pieces Investigation 1 & 2 REVIEW

Station 1 Find the unit rate. 759 miles per 22 gallons

Station 2 Find the unit rate. $25.92 for 12 key chains

Station 3 Find the unit rate. 2,220 calories in 6 servings

Which is the best unit price? Station 4 Find the unit price for each size of packaging. Which is the best unit price? Bottled Water Price Quantity $2.19 4 $3.59 8 $6.99 24

A 5-lb box of cat food for $4.75. What is the unit price? Station 5 A 5-lb box of cat food for $4.75. What is the unit price?

A 3-kg bag of apples for $3.72 What is the unit price? Station 6 A 3-kg bag of apples for $3.72 What is the unit price?

150 sheets of paper for $1.05 What is the unit price? Station 7 150 sheets of paper for $1.05 What is the unit price?

Station 8 Distance Time 30 miles 20 minutes 60 miles 40 minutes The table shows how long it took a racecar driver in a 300-mile race to travel certain distances. If the car continued at the same rate of speed, how long did it take to complete the 300-mile race? Distance Time 30 miles 20 minutes 60 miles 40 minutes 120 miles 80 minutes 300 miles ?? minutes

Total Income (dollars) Station 9 The table shows the money Kenny makes mowing lawns. Kenny charges the same amount per lawn for each lawn he mows. Find the missing values in the table. Find the price that Kenny charges per lawn. July Earnings Week Lawns Mowed Total Income (dollars) 1 6 84 2 28 3 ?? 4 70

Station 10 Amanda must read 168 pages in her literature books in 7 days. What is Amanda’s unit rate?

Station 11 A survey of 120 players in a soccer league asked which drink they preferred during and after the game. Write a comparison statement about players drink preferences during games. Write a comparison statement about players drink preferences after games. Drink During Game After Game Sports 70 10 Juice 80 Water 40 30

Station 12 A survey of 120 players in a soccer league asked which drink they preferred during and after the game. Write a ratio to describe the number of players who prefer a sports drink to water during the game. Write two equivalent ratios for your answer in problem #1. Drink During Game After Game Sports 70 10 Juice 80 Water 40 30

Station 13 The soccer league director makes the following statements based on the survey. Which statements are accurate? During the game, players prefer juice to water by a ratio of 4 to 1. 𝟏 𝟒 of the players prefer water after the game. More than half of the players prefer a sports drink during the game. Drink During Game After Game Sports 70 10 Juice 80 Water 40 30

Station 14 So far this year, the University of Notre Dame Fighting Irish have won 22 games and lost 5 games. Suppose they continue at the same pace and lose 45 games. How many games will they have won? What is an appropriate comparison to make between the number of games won and the number of games lost? Explain why you chose this type of comparison.

Station 15 Shakespeare wrote 38 plays. Thirteen of them were comedies. What’s the ratio of comedies to non-comedies?