MAT 150 Module 8 – Rational Functions Lesson 2 – Rational Equations and Applications life-example-2/Hyperbola%20Smokestack.png?height=188&width=303
Applications of Rational Functions In this lesson we will look at an application of rational functions and equations – the average cost functions. The average cost is called It is defined as Cost/Number of Items or
Application Financial analysts in a company that manufactures ovens arrived at the following daily cost equation for manufacturing x ovens per day: C(x) = x 2 + 4x a.Find the rational function.
Solution – Part a
Application Financial analysts in a company that manufactures ovens arrived at the following daily cost equation for manufacturing x ovens per day: C(x) = x 2 + 4x b. What is the average cost when 100 ovens are produced per day?
Solution – Part b
Application Financial analysts in a company that manufactures ovens arrived at the following daily cost equation for manufacturing x ovens per day: C(x) = x 2 + 4x c. If the average cost is $139 per oven, how many ovens were produced per day?
Solution – Part c c. If the average cost is $139 per oven, how many ovens were produced? Set = 139 and solve for x. 139 = We can use the graphing calculator to solve.
Solution – Part c
Application Financial analysts in a company that manufactures ovens arrived at the following daily cost equation for manufacturing x ovens per day: C(x) = x 2 + 4x d. For what daily production level (to the nearest integer) is the average cost per unit at a minimum, and what is the minimum average cost per oven (to the nearest cent)?
Solution – Part d We can also find the minimum point from the graph. Remember that x represents the minimum number of ovens and y represents the minimum average cost. So 42 ovens should be produced for a minimum average cost of $88.85 per oven.