Matrices in the Real World. Example 1: Computer Costs Computer Warehouse sells netbook computers for $350, desktops for $500 and laptops for $850. Their.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
My Own Word Problems Created by: Ang Wan Teng. Word Problem 1: Mr Chua went to the supermarket to buy some boxes of cookies and some packets of biscuits.
Advertisements

Chapter 10: Solving Linear Equations
Example 1 Matrix Solution of Linear Systems Chapter 7.2 Use matrix row operations to solve the system of equations  2009 PBLPathways.
Writing & Solving Equations given real World Problems Writing & Solving Equations given real World Problems Objectives: To solve word problems involving.
Warm-Up Tyler is catering a banquet for 250 people. Each person will be served either a chicken dish that costs $5 each or a beef dish that costs $7.
Just in case is not clear the equation is:
Linear System of Equations
Agenda Monday – Game Tuesday - Real-World Application Problems
Systems of Equations Matrix Methods.
SYSTEMS of EQUATIONS WORD PROBLEMS.
Real World Systems of Equations. Purpose Purpose Use systems of equations to determine exact quantities that satisfy two requirements;
Page 510 #10-20 ANSWERS.
Solving Multistep Inequalities
Additional Example 1: Solving Equations That Contain Like Terms
7th Grade MATH Week of 12/15.
Holt Algebra Using Algebraic Methods to Solve Linear Systems To solve a system by substitution, you solve one equation for one variable and then.
4.OA.3 Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which.
5.2 Solving Systems of Linear Equations by Substitution
Hosted By Mrs. Shook Pattern or Total Find the missing pattern Fine the total of the pattern
4.4 Matrices: Basic Operations. Addition and Subtraction of matrices To add or subtract matrices, they must be of the same order, mxn. To add matrices.
Chapter 4 Systems of Linear Equations; Matrices Section 4 Matrices: Basic Operations.
WORD PROBLEMS WITH ANSWERS
Do Now 1/12/12  In your notebook, answer the following question. During a football game, a bag of popcorn sells for $2.50 and a pretzel sells for $2.00.
Solving Systems of Equations with Matrices
Warm Up Solve. 1. 2x + 9x – 3x + 8 = – 4 = 6x + 22 – 4x 3. + = 5 4. – = 3 x = 1 x = -13 x = 34 Course Solving Equations with Variables on.
Solving Equations with Variables on Both Sides
Lesson 3.9- Weighted Averages, pg. 171
Algebra 3: Section 5.5 Objectives of this Section Find the Sum and Difference of Two Matrices Find Scalar Multiples of a Matrix Find the Product of Two.
Grandma Wants to Know! Mom and Dad Cindy Grandma.
7.4 – Applications of Linear Systems
Steve rode 4 miles on his bike the first day, m miles on the second day and 7 miles on the third day. If on all three days total he rode no less than 20.
Evaluating Algebraic Expressions 3-7 Solving Inequalities by Multiplying and Dividing AF4.0 Students solve simple linear equations and inequalities over.
Evaluating Algebraic Expressions 3-7 Solving Inequalities by Multiplying and Dividing Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson.
Cristina Mocanu Math Department. John scored 57 on his first test. What must least score on the second test if his average on both tests to be more than.
Percent Increase SWBAT find the percent increase; find the profit; find the selling price for an item sold at a profit.
Solving Equations & Inequalities Word Problems
NS1.7 Solve problems that involve discounts, markups, commissions, and profit and compute simple and compound interest. Also covered: NS1.3 California.
Do Now 12/16/09  Take out HW from Monday and Tuesday. Text p. 366, #16-32 even, 36 & 40 Text p. 366, #16-32 even, 36 & 40 Text p.368, #1-10 Text p.368,
6.2 Problem solving using inequalities Write and use a linear inequality as a model of a real-life problem.
Matrices. What you need to learn Know how to write a Matrix Know what is ORDER of Matrices Addition and Subtraction of Matrices Multiplication of Matrices.
Problem of the Week! Kathy is selling lemonade for 5 cents a cup. Each cup holds 4 ounces of lemonade. She started selling lemonade at the time shown on.
Linear Applications: Standard Form. Read the problem carefully. Define the variables. Write the equation in standard form. Solve for the x-intercept by.
3-4 Solving Equations with Variables on Both Sides Extension of AF4.1 Solve two-step linear equations in one variable over the rational numbers. Also covered:
Example 1: Solve. 4x + 6 = x 4x + 6 = x – 4x – 4x Subtract 4x from both sides. 6 = –3x 6 –3 –3x = Divide both sides by –3. –2 = x.
Chapter 2 – Systems of Equations and Inequalities.
THIS IS With Host... Your Expressions Equations Fraction Equations Proportions & Percents Probability/ Pythagorean Theorem Linear.
Section 3-4 Solve Multistep Inequalities Objectives: Solve multi-step inequalities with variables on one or both sides.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. 2 SYSTEMS OF LINEAR EQUATIONS AND MATRICES.
7th Grade Pre-Algebra Ms. Beaty
Standard form of a linear equation: Ax + By = C You can use the x and y intercepts to graph an equation. -Find the x intercept by substituting 0 for y.
Graphing Linear inequalities. Practice Graphing.
Solving Equations with Variables on Both Sides 7-3 Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson.
Matrices. Matrices – How to write & What is Order AppleOrangePear Shop Shop rows and 3 columns  Matrix has order 2x3 (read as “2 by.
Price-Quantity Example In January, the Left Coast Bookstore chain sold 700 hardcover books, 1,400 softcover books, and 2,500 plastic books in San Francisco;
1-1 Markups. 1-2 Terminology Selling Price - The price retailers charge customers Cost - The price retailers pay to a manufacturer Markup, margin, or.
Algebraic Relationships Unit RateProportionality Graphs & Tables Equations
FTCE 5-9 Test Prep Center for Teaching and Learning.
Suggested Practice for SOL 8.1a What is the value of the expression shown?
Review For Quiz.
Mixture Problems Bucket Method
5.2 Solving Systems of Linear Equations by Substitution
Modeling Linear Relationships
Solving Equations with Variables on Both Sides
Section 7.1 “Solve Linear Systems by Graphing”
Warm-Up Solve each equation. Show your work and check the solution.
Solve systems of equations using ELIMINATION
AF4.1 Solve two-step linear equations and inequalities in one variable over the rational numbers, interpret the solution or solutions in the context from.
Solve systems of equations using ELIMINATION
Do Now 12/11/18 Take out HW from last night.
Concessions Introduction
Presentation transcript:

Matrices in the Real World

Example 1: Computer Costs Computer Warehouse sells netbook computers for $350, desktops for $500 and laptops for $850. Their competitor, Computers R Us, sells netbook computers for $300, desktops for $600 and laptops for $775. A. Create and label a matrix that represents the prices for Computer Warehouse. NetbooksDesktops Laptops

Example 1: Computer Costs Computer Warehouse sells netbook computers for $350, desktops for $500 and laptops for $850. Their competitor, Computers R Us, sells netbook computers for $300, desktops for $600 and laptops for $775. B. Create and label a matrix that represents the prices for Computers R Us. NetbooksDesktops Laptops

Example 1: Computer Costs Computer Warehouse sells netbook computers for $350, desktops for $500 and laptops for $850. Their competitor, Computers R Us, sells netbook computers for $300, desktops for $600 and laptops for $775. C. Subtract the matrices to find the difference between the prices of the two stores. NetbooksDesktops Laptops

Example 2: Coffee Cafe Cam’s Coffee Café serves coffee with different amounts of caffeine, which is sold in 32 ounce cups. The Good Morning blend combines 25 ounces of caffeinated coffee with 7 ounces of decaf, and sells for $5.60. The Nighty Night blend combines 5 ounces of caffeinated coffee with 27 ounces of decaf and sells for $2.40. What is the customer cost for one ounce of caffeinated coffee and one ounce of decaf? Let x be caffeinated coffee, and y be decaf. Write a linear system to represent the costs 25x + 7y = 5.60

Example 2: Coffee Cafe 25x + 7y = 5.60

Example 2: Coffee Cafe B A

Example 3: Carnival The annual carnival opened at Arbor Place Mall. Jamal attended the carnival the first three nights that it was open. On Monday, Jamal spent $13.25 and rode The Scrambler 3 times, the Tilt-a-Whirl twice and the Bumper Cars one time. He spent the same amount on Tuesday, riding The Scrambler and the Bumper Cars one time each, and the Tilt-a-Whirl 5 times. On Wednesday, Jamal rode the Bumper Cars once but when he felt sick after riding The Scrambler 8 times in a row he went home. He spent $21.50 for his night of fun on Wednesday. Write a system of equations 3x + 2y + z = Let x be the Scrambler 8x + z = Let y be the Tilt-a-Whirl Let z be the Bumper Cars

Example 3: Carnival B A

On your own #1 The football concession stand sells hotdogs for $3.50, pretzels for $2.50 and nachos for $3.00. The booster club buys hotdogs for $3.25, pretzels for $1.50 and nachos for $1.75 to sell in the concession stand. A. Create and label a matrix that represents the customer prices for each of the items. B. Create and label a matrix that represents the prices that the booster club buys the items for. C. Subtract the matrices to determine the amount of profit the booster club makes on each item.

On your own #1 solution A. B. C. hotdogs pretzels nachos hotdogs pretzels nachos hotdogspretzelsnachos

On your own #2 Mama’s Country Catering serves the best meatloaf in town. Mama uses a blend of ground beef and ground pork to make two different versions of her famous 3 pound meatloaf. For the Beefeater, Mama combines 2 pounds of ground beef with 1 pound of ground pork and sells for $ The Porker combines 1.5 pounds of ground beef with 1.5 pounds of ground pork and sells for $ A. Write a linear system to represent the costs. Let x be ground beef, and y be ground pork. B. Write a matrix equation to represent the linear system. C. Find the cost per pound for ground beef and ground pork.

On your own #2 solution 2x + y = 13.67

On you own #3 Buckets of Blossoms uses roses, daisies, and carnations to make three of their beautiful bouquets. The most expensive bouquet, Rosie, sells for $56.25 and includes 10 roses, 5 daisies and 5 carnations. Daisy-head includes 3 roses, 10 daisies and 3 carnations, and sells for $ The least expensive bouquet sells for $34.00, and includes 2 roses, 2 daisies and 10 carnations. A. Write a system of equations. B. How much does each type of flower cost?

On you own #3 solution A. Write a system of equations 10x + 5y + 5z = Let x be roses 2x + 2y +10z = Let y be daisies Let z be carnations

On your own # 3 solution B A