The Grade Five Graduation Party Math By Thys Moreau and Sabina Lum Thys Moreau.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
We’re Going to the Store! By: Maranda White. Mom sent us to the store to get groceries.
Advertisements

WORKING WITH PERCENT: TAX, TIP, AND DISCOUNT CCSS.6.RP.3,3C: USE REASONING OF MODELS TO SOLVE PROBLEMS; SOLVE PROBLEMS INVOLVING PERCENT Please get ready.
Which states have a sales tax rate closest to the Texas sales tax rate?
Expenditure. Opportunity Cost Is making a decision/choice based on limited/scarce resources. The item not selected is the opportunity cost- opportunity.
7 th Grade Math Ms. Richardson.  Before, we answered all types of percent questions using proportions.  However, when you are finding the percent of.
Problem Solving Created by Mr. Hemmert.
Interpreting Remainders in Division
Multiplying and Dividing in Scientific Notation
How to Add and Subtract Fractions… With Pizza! By Frank Wang.
Use of spreadsheet Software!
MATH WORD PROBLEM/SOLUTION. WORD PROBLEM ON FRIDAY I WENT TO THE NIKE FACTORY OUTLET TO BUY NEW BASKETBALL SHOES. THE REGULAR PRICE WAS THE STORE.
Plan a Dinner Party! You have decided to have a dinner for you and your 19 closest friends. You will need to plan what you will serve for dinner and dessert.
9-8 6th grade math Finding the Sales Tax.
Year 9 ELP Maths Autumn 1 - GCSE Functional Question Booklet This booklet has been produced to help with the functional questions in your exam. These are.
Presented By Tracy Flinchbaugh and Lisa Marsteller South Eastern School District Ideas for transitions modified from
Tips for Saving Time How to Effectively Manage Your Time in College!
GRADE 5 GRADUATION PARTY! VICENTE & MATTHEW. HOW MUCH MONEY? VND per student/teacher x 24 = VND.
Expenditure. Opportunity Cost Is making a decision/choice based on limited/scarce resources. The item not selected is the opportunity cost- opportunity.
BUDGET By Madeleine 5DL. TASK I had to create a menu for the Grade 5 Graduation party. It had to include my math thinking and how much money things cost.
Formulate Equations Lesson 6 (3 rd 6 Weeks) TEKS 6.5.
Money Adding and Subtracting. Menu Hamburger $2.30 Hot Dog$1.95 French Fries$1.05 Soft Drink$0.55 How much would it cost to have a hot dog and fries for.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 6–6) Main Idea Example 1:Problem-Solving Investigation.
How to add and subtract decimals When adding and subtracting decimals you always need to make shoer that every number is lined up properly and that the.
10/14 Aim : Why is budgeting important? Do Now : Necessities & Luxuries Chart.
Divide. Evaluate power – 3 = – 3 EXAMPLE – 3 = 3 2 – – 3 = 6 – 3 Multiply. Evaluate expressions Multiply and divide from.
8 th Grade Math Chapter 2 Review. Chapter 2 Review 1)Use >, < or = to compare a) -7 < 7 b) -3 < -1 □ □
Bell Ringer Create a table and write an expression for the sequence 6, 13, 20, 27,…. Solve 2. -3x = x + 5 = x = 10 5.You.
Utilizing Emerging Technologies ED 530 Debbie Adams Kristen Rude Fast Food or Fat Food? 9 th Grade Health.
The Distributive Property Core Focus on Introductory Algebra Lesson 2.6.
Janet earned $43 dollars babysitting and $25 dollars raking. About how much money did she earn altogether? About $70.
Shopping Smart Project 4: Challenge How can you become a better- educated consumer? Your team has been selected as a finalist by Smart Meals, a local,
LESSON 5: PROBLEM- SOLVING: MATH By Junli Kasper Fifth Grade Problem.
Changing the Subject of A Formula. Menu Subject appears ONCE Subject appears TWICE New Subject raised to a power.
Adding and Subtracting Mixed Numbers. Operations with Mixed Numbers Ex 1) After the pizza party, Mickey and his friends had 3 pizzas left over. If the.
Bits and Pieces III Details- More or Less. What are Benchmarks? Fractions are Decimals!
12-3 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Solve. 1. 6n + 8 – 4n = –4w + 16 – 4w = – t – 17 – 13t = = 2(x + 7) +
I CAN DETERMINE AND EXPLAIN THE IMPORTANCE OF CREATING A BUDGET AND HOW IT SUPPORTS GOOD FINANCIAL DECISION MAKING.
Our objective was to make a Menu for a class of 24 people that includes drinks, main course and dessert. We had to show our math in different ways.
UNRAAVEL a Math Problem
Budget By Chang Woo and Jaemin.
Year 3 Maths Week 11.
I’m doing good! The computer helps me to learn Mental maths skills
Maths in SmallBasic Learning Objectives
Using excel to create a budget
Graduation Party Budget
Jeopardy Order of Operations Powers of 10 Multiplication and division
Knowing your math operation terms
UNRA(A)VEL a Math Problem
UNRAAVEL a Math Problem
UNRAAVEL a Math Problem
UNRAAVEL a Math Problem
UNRAAVEL a Math Problem
UNRAAVEL a Math Problem
Division by One Digit Divisors
UNRAAVEL a Math Problem
Budget Presentation for graduation Party
To get y, multiply x by 3 then add 2 To get y, multiply x by negative ½ then add 2 To get y, multiply x by 2 then subtract 3 To get y, multiply x.
Warm Up Problem Hannah bought a sweater for $43.99 and there is a 9% sales tax. If Hannah has $50.00 total, does she have enough to buy the sweater? Explain.
DCBEAGLE Challenges Samples of questions.
Station 1 Percent of a Number
Multiplying and Dividing in Scientific Notation
DCBEAGLE Challenges Samples of questions.
Solving Equations with Variables on Both Sides
1 - Representing money amounts in different ways.
Get a Life Project How to set up your book.
UNRAAVEL a Math Problem
Multiplying Up.
Interpreting Remainders in Division
Long Division.
Presentation transcript:

The Grade Five Graduation Party Math By Thys Moreau and Sabina Lum Thys Moreau

The Challenge We needed to design a menu for the grade five graduation party. First, we did the surveys. We needed to know what people liked.

Drinks Survey

Cultural food types Survey

Food type

Pizza Types

Dessert Tally

The Next Step Once we had finished the surveys, we needed to start the buying. But first, we needed to calculate what we could spend.

Our Budget We had to do the math to get our total budget. In the challenge it said that on every person we could spend We multiplied that by 23 because that was the total amount of people. Our Math looked like this:

THE MATH 275,000 X 10 = 2,750,000 2,750,00 X 2= 5,500, ,000 X 3 = 825,000 5,500, ,000= 6,325,000 Total budget is 6,325,000

Splitting It up Now we needed to make a budget for each category: Food, Drinks, and Desserts. It had to add up to the total After we judged what they would be, we came out with this: Drinks: 1,000,000 Food: 3,000,000 Dessert: 2,325,000

Spending We spent 820,000 for drinks, 2,086,000 for food, and 1,205,000 for dessert. We still had a lot left, so we bought more items.

Subtracting The Remainders Now we need to see how much is left. For our drinks we had 180,000 left. For our food we had 914,000 left. Finally, for our dessert we had 795,000 left. In total, that was 1,889,000.

The Remainder. The Remainder. We still had to spend our leftovers. So we got more of everything. Once we did that we had 4,000 left. That was the closest we got.

Our final menu!!