Introduction to Business & Marketing
Reasoning vs. Emotion
Based on Reasoning Price Convenience Safety Health Quality Guarantee / Warranty
Based on Emotion Style Color Family / Peer Approval Celebrity Endorsement Power
Savvy Shoppers Take your time before purchasing. Time your purchase for best pricing. Avoid impulse buying.
Smart shoppers know how to…
Compute per unit cost. Sometimes prices vary by size. Read labels for the size / weight of each product. Figure out how much you are paying per unit. Peanut Butter – Brand A 8 oz. $1.60 per jar Peanut Butter – Brand B 20 oz. $3.00 per jar Peanut Butter – Brand A 8 oz. $1.60 per jar Peanut Butter – Brand B 20 oz. $3.00 per jar
Compare Sales Promotional Sales Limited-time offer that may happen once or on a recurring basis “30% off entire store – this week only!” Clearance Sales Final offer used to quickly sell the remaining stock of products “30% off the lowest marked price”
Research Products Types of Merchants Full-service Discount Specialty Outlet Supermarket Warehouse Convenience Stores
Review Assurances Warranties Costco vs. Best Buy Guarantees Satisfaction Guarantee?