Grade 8 Math Word Problem Practice Farris PreAlgebra 2016.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Advertisements

MEASUREMENT 3.3. Measure each line segment. Should you use inches, or feet, or yards? Maybe you want to use centimeters, or meters. Think about which.
Criteria for Valid Assessment Items Assessment items can tell us if a student understands a GLCE only if the items meet certain criteria:
You will be given the question. You must give the correct answer.
1: (A.1)(B) 1. Which equation best represents the relationship between x and y in the table at the right? A y = –6x – 10 B y = x2 – 5 C y = x + 25.
Chapter 2: Lesson 1: Direct Variation Mrs. Parziale.
Algebraic Expressions and Variables. Problem Solving Analyze the problem. Define your variable. Form an equation. Solve the equation Check the solution.
12 An adult meal at a restaurant costs one dollar less than twice the cost “c” of a child’s meal. Write an equation that can be used to find the cost of.
Topic: Position-Time Graphs Unit 1: Chapter 1 and 2.
To write and graph an equation of a direct variation
7.1 The Meanings of Ratio, Rate, and Proportion
Math Trivia. How to Play  Math Trivia is played on teams, you will work with your teams  We will play in rounds, there are 3 rounds in the first half.
Pre-AlgebraAlgebra College Algebra GeometryTrigonmetry.
3 rd Grade Math Review 1 st Quarter Created By: Mrs. Bell.
TX Obj 2: Patterns, relationships, and algebraic thinking
Unit 7 –Volume 13 Volume of rectangular solids 12 Volume of cylinders 11 Volume of cones 10 Volume of pyramids 9 Volume of spheres 8 WP: Volume.
HSA Everyday HSA Problem of the Day. HSA Problem of the Day #1 Based on the table, out of 50 golfers, how many would be expected to watch sports on.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
g = PO D g = × 21 = × g = 12g 12g = 882 ÷12.
Applications Involving Inequalities
CRCT Review. At a concession stand, a hamburger is 25 cents more than twice the cost of a hotdog. If h represents the cost of a hamburger and d represents.
A package of tennis balls contains 3 tennis balls. The number of tennis balls and the number of packages are in a proportional linear relationship. This.
Daily Bellwork for 2015 TCAP
First semester FUN AreaVolumeStatisticsData.
J EOPARDY Objective 1 Objective 2Objective 3 Objective 4/5 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
Warm Up # 3 Quarterly Assessment 3 Take out your Make Up QA – work on them quietly Work on your homework if you are finished.
Bell Quiz. Objectives Solve rate and ratio problems.
5-4 Direct Variation Warm Up 1. Regina walked 9 miles in 3 hours. How many miles did she walk per hour? 2. To make 3 bowls of trail mix, Sandra needs 15.
Lesson 70: Solving Direct Variation Problems. Bell Work: Graph the points (-2, -4) and (6, 0) and draw a line through the points. Then write the equation.
A restaurant owner noticed that 3 out of every 5 customers ordered an omelet for breakfast. He also noticed that 1 out of every 3 customers ordered coffee.
2003. Question 1 Expand and simplify: (5x – 4)(x + 1)(x + 2)
Lesson Beats in 2 minutes = ? ---- Number of beats in 1 minute Number of beats in 1 minute -- minutes--
Rate of Change and Slope. Warm Up Solve each proportion for x.
Math-8 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: function tables Why: To identify the “function rule” from a table, and explore the independent v. dependent.
CBA # 4 Review Take out a sheet of paper with your name, date and class period!
1.4 Quiz Review Advanced Math Topics Mrs. Mongold.
Jeopardy Topic 1Topic Q 1Q 6Q 11Q 16Q 21 Q 2Q 7Q 12Q 17Q 22 Q 3Q 8Q 13Q 18Q 23 Q 4Q 9Q 14Q 19Q 24 Q 5Q 10Q 15Q 20Q 25.
Bell Ringer Create a table and write an expression for the sequence 6, 13, 20, 27,…. Solve 2. -3x = x + 5 = x = 10 5.You.
Proportions & Unit Rate 7 th Grade Math. 1. Melanie and Valerie went shopping last week. Melanie bought twice as many shirts as Valerie. If Valerie bought.
Algebra Foundations Mrs. O’Farrell. In this course, we will cover the following topics: Whole Numbers and Patterns Decimals Fractions and Operations with.
Bellwork December Solve for y: 4x – 2y = 10
Math 10 Lesson #2 Inverse Variation Mrs. Goodman.
Rate of Change Slope Scenarios. Please pick up your calculator as you walk in! Identify the slope and y-intercept for each of the following equations.
GAME RULES GAME RULES Choose teams Each team chooses one case. Write these numbers on the board so that you do not select these cases to be opened during.
1 Lesson Understanding Problems. 2 Lesson Understanding Problems California Standards: Algebra and Functions 4.1 Solve two-step linear equations.
Two Step Equations Real World PRoblems
1 A gardener wants to use 62 ft. of fencing bought at a garage sale to enclose a rectangular garden. Find the dimensions of the gardens if its length is.
Solving Proportions and Graphs PreAlgebra Farris 2015.
Jeopardy Estimation Fractions Volume Area and Perimeter Conversion s Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500.
Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision
2007_Grade 6 Math. 1. Silas bought a bag of 12 muffins. There were 7 blueberry muffins and 3 banana muffins in the bag. The rest of the muffins were cranberry.
CP Math Lesson 1-4 “Problem Solving”. Quiz Solve for ‘r’: 1. Solve for ‘w’: 2. Find ‘y’ when x = -3:
1.Simplify the expression. A 21 B 24 C 26 D To rent a room for a party, a hotel charges $100 plus $37.50 for each hour. What was the cost of renting.
Section 1-3 Problem Solving Objectives: Solve problems by using a diagram Solve problems by trial and error Solve problems involving money Solve problems.
CBA Term 3 Review. 3-D Shapes 2-D Measure- ment Ratios, Rates and Proportions AlgebraPotpourri $100 $200 $300 $400 $500.
WHO KNOWS EXPONENTS EXPRESSIONS FRACTIONS or PERCENTS WORD PROBLEMS Final Jeopardy Final Jeopardy
41. The circle graph below shows the percent of each food group that is recommended for diet. In an diet of 20 servings per day, how many daily servings.
Jeopardy $100 ABCDE $200 $300 $400 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100 $500 $400 $300 $200 $100.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Scientific Notation Word Problems
Unit 3 Review.
Mrs. Brown Maternity Leave
Activating Prior Knowledge – Notes Solve using Substitution
Year 2 Spring Term Week 4 Lesson 1
Bell work Writing an Equation of a Line given slope m and y-intercept b using slope intercept form. Given slope m and a point (x1, y1); write the equation.
The Many Forms of Energy
P. 125.
Presentation transcript:

Grade 8 Math Word Problem Practice Farris PreAlgebra 2016

I can solve real world word problems involving math.

C.U.B.E.S. KgLb8R4 KgLb8R4 xqdmQA xqdmQA wiLGM7w wiLGM7w

Suppose that a scientist estimates that every square mile of the ocean contains an average of 4.6 × 10 4 pieces of trash. The area of the Earth’s surface that is covered by oceans is approximately 1.2 × 10 8 square miles. Using the estimate, how many pieces of trash are in the Earth’s oceans? A 5.5 × B 1.2 × 10 8 C 3.4 × 10 4 D 2.6 × 10 3 A

A company charges $ for 5 trees and 15 shrubs. The company charges $15.25 more for a tree than a shrub. How much does each shrub cost? A $6.75 B $7.75 C $19.25 D $22.00 A

500 – 25 x ≥ 200

Sasha and Neil had breakfast at a cafe. Muffins cost $1 each, and fruit cups cost $5 each. Sasha had 1 muffin and 1 fruit cup. Neil had 2 muffins and 2 fruit cups. How much did their breakfast cost? Step 1: Find the cost of the muffins. (1 + 2) × $1 = $3 Step 2: Find the cost of the fruit cups. (1 + 2) × $5 = $15 Step 3: Find the total cost. $3 + $15 = $18 Their breakfast cost $18.

Mrs. Stewart bought ice cream treats for 6 children. Each child picked either a sundae or a milkshake. The sundaes cost $2 each and the milkshakes cost $6 each. If Mrs. Stewart spent a total of $16, how many of each type of treat did she buy? Mrs. Stewart bought 5 sundaes and 1 milkshake.

Water is being pumped, at a constant rate, into an underground storage tank that has the shape of a rectangular prism. Which of the graphs below best represent the changes in the height of water in the tank as a function of the time?

Peter drove at a constant speed for 2 hours. He then stopped for an hour to do some shopping and have a rest and then drove back home driving at a constant speed. Which graph best represents the changes in the distance from home as Peter was driving?

In a certain college, 40% of the senior class students is taking Physics, 30% is taking calculus and 10% is taking both. If 40 students are enrolled in the senior class, how many students are taking neither Physics nor calculus? 16 students

Ronald took a total of 12 quizzes over the course of 2 weeks. After attending 3 weeks of school this quarter, how many quizzes will Ronald have taken in total? Assume the relationship is directly proportional. Set up a proportion and solve for n. 12 quizzes n quizzes 2 weeks = 3 weeks 18 quizzes

Joel used 16 centimeters of tape to wrap 8 presents. How many presents did Joel wrap if he used 18 centimeters of tape? Set up a proportion and solve for n. 16 centimeters18 centimeters 8 presents = n presents 9 presents

A receptionist named Zane spends 2 minutes routing each incoming phone call. Write an equation that shows the relationship between the phone calls routed x and the minutes on the phone y. y = 2x

Sasha already owns 3 stamps, and additional stamps are priced at 1 per dollar. Write an equation that shows the relationship between the money spent on additional stamps x and the total number of stamps y. Make a chart. Money spent on Calculation of total Total number additional stamps (x)number of stamps (y) of stamps (y) 0 1(0) (1) (2) + 35 x1(x) + 3x + 3 y is 1 times x, plus 3 ↓ y = x + 3

Before beginning voice lessons, Harold already knew how to sing 1 piece, and he expects to learn 1 new piece during each week of lessons. Write an equation that shows the relationship between the number of weeks x and the number of pieces learned y. Find the pattern: y is 1 times x, plus 1. Write this relationship as an equation. y is 1 times x, plus 1 ↓ y = x + 1