Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJack Joseph Modified over 9 years ago
1
Solving Equations ©Mathematics Education Centre, Loughborough University
2
Strategies Think of the equation as items on a see-saw What ever you do to one side you must do to the other Keep in balance ©Mathematics Education Centre, Loughborough University
3
Cost =Price of melonPrice of 2 Oranges+ £2.00 £1.00 ? £2.00 =£1.00Price of 2 Oranges+ ©Mathematics Education Centre, Loughborough University
4
Cost =Price of melonPrice of 2 Oranges+ £2.00 £1.00 ? £1.00 =Price of 2 Oranges £1.00 Remove melon ©Mathematics Education Centre, Loughborough University
5
Do the same to both sides =£2.00£1.00 Price of 2 Oranges + Take £1.00 off both sides Want to know the price of 2 oranges =£2.00£1.00 Price of 2 Oranges + − £1.00 =£1.000 Price of 2 Oranges + ©Mathematics Education Centre, Loughborough University
6
Do the same to both sides =£1-00 Price of 2 Oranges Halve or divide by 2 for 1 orange =50p Price of 1 Orange ©Mathematics Education Centre, Loughborough University
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.