Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byPeregrine Pitts Modified over 9 years ago
2
Chapter 4 Chemical Reactions Chemistry B11
3
Chemical Reactions Chemical change = Chemical reaction Substance(s) is used up (disappear) New substance(s) is formed. Different physical and chemical properties.
4
Chemical Reactions
5
A + B C + D Reactants Products Chemical Reactions Chemical Equation
6
Chemical Reactions A + B AB 1. Synthesis reaction (combination) 2H 2 + O 2 2H 2 O AB A + B 2. Decomposition (analysis) 2NaCl 2Na + Cl 2 A + BC AC + B 3. Single replacement reaction Fe + CuSO 4 FeSO 4 + Cu AB + CD AD + CB 4. Double replacement reaction NaCl + AgNO 3 NaNO 3 + AgCl
7
5. Combustion C 3 H 8 + 5O 2 3CO 2 + 4H 2 O Chemical Reactions Solid (s) Liquid (l) Gas (g) Aqueous (aq) Ca(OH) 2 (s) + 2HCl(g) CaCl 2 (s) + H 2 O(l) AB + xO 2 yCO 2 + zH 2 O
8
Why balancing? Balance a chemical equation
9
Law of conservation of mass Atoms are neither destroyed nor created. They shift from one substance to another.
10
Balance a chemical equation 1.Begin with atoms that appear in only one compound on the left and right. 2.If an atom occurs as a free element, balance it last. 3.Change only coefficients (not formulas). C 3 H 8 (g) + O 2 (g) CO 2 (g) + H 2 O(g) last
11
Formula and Molecule Ionic & covalent compounds Formulaformula of NaCl Covalent compounds Molecule molecule of H 2 O Formula Weight of NaCl: 23 amu Na + 35.5 amu Cl = 58.5 amu NaCl Molecular Weight of H 2 O: 2 (1 amu H) + 16 amu O = 18 amu H 2 O
12
Mole Mole (mol): formula weight of a substance (in gram). 12g of C = 1 mol C 23g of Na = 1 mol Na 58.5 g of NaCl = 1 mol NaCl 18 g of H 2 O = 1 mol of H 2 O
13
Avogadro’s number (6.02×10 23 ): number of formula units in one mole. 1 mole of apples = 6.02×10 23 apples 1 mole of A atoms = 6.02×10 23 atoms of A 1 mole of A molecules = 6.02×10 23 molecules of A 1 mole of A ions = 6.02×10 23 ions of A Molar mass (g/mol): mass of 1 mole of substance (in gram) (Formula weight) molar mass of Na = 23 g/mol molar mass of H 2 O = 18 g/mol
14
Relationships between amounts of substances in a chemical reaction. Look at the Coefficients! Stoichiometry 2H 2 O (l) 2H 2 (g) + O 2 (g) 2 moles 1 mole 2 2 1 2 liters 1 liter 2 particles 1 particle 2 grams 1 gram
15
A mole B mole mass volume Particle (atom) (molecule) (ion) Particle (atom) (molecule) (ion) mass CH 4 + 2O 2 CO 2 + 2H 2 O 1 step: use coefficient in the balanced equation.
16
CH 4 + 2O 2 CO 2 + 2H 2 O 10 cc O 2 = ? cc CO 2 10 cc O 2 ( 1 cc CO 2 2 cc O 2 ) = 5 cc CO 2 23 mole CH 4 = ? moles H 2 O 23 mole CH 4 ( 2 moles H 2 O 1 mole CH 4 ) = 46 moles H 2 O 40 g CH 4 = ? L CH 4 40 g CH 4 ( 1 mole CH 4 16 g CH 4 ) = 56 L CH 4 22.4 L CH 4 1 mole CH 4 )( STP: 1 mole of substance (gas) = 22.4 L = 22400 cc (cm 3 or mL) 32 g CH 4 = ? moles CO 2 32 g CH 4 ( 1 mole CH 4 16 g CH 4 ) = 2 mole CO 2 1 mole CO 2 1 mole CH 4 )(
17
Limiting Reagents N 2 (g) + O 2 (g) 2NO(g) 1 mole 2 moles 1 mole 4 moles 0 mole 3 moles 2 moles Before reaction: After reaction: Stoichiometry:
18
Limiting Reagents N 2 (g) + O 2 (g) 2NO(g) 1 mole 2 moles 1 mole 4 moles 0 mole 3 moles 2 moles Before reaction: After reaction: Stoichiometry: Used up first Left over
19
Limiting Reagents N 2 (g) + O 2 (g) 2NO(g) 1 mole 2 moles 1 mole 4 moles Limiting reagent 0 mole 3 moles 2 moles Before reaction: After reaction: Stoichiometry: Used up first Left over
20
Limiting Reagents Limiting reagents can control a reaction: N 2 (g) + O 2 (g) 2NO(g) Limiting reagent: is the reactant that is used up first.
21
Limiting Reagents Example: C(s) + O 2 (g) CO 2 (g) 12g of C 64g of O 2 ? Limiting reagent ? g of CO 2 will be formed Make sure that the chemical equation is balanced. 12g C ( 1 mole C 12g C ) = 1 mole C 64g O 2 ( 1 mole O 2 32g O 2 ) = 2 mole O 2 C is the limiting reagent. C(s) + O 2 (g) CO 2 (g) 1 mol
22
Limiting Reagents We should use the mass of the limiting reagent. (because it controls our reaction). 12g C ( 1 mole C 12g C )( 1 mole CO 2 1 mole C )( 44g CO 2 1 mole CO 2 ) = 44g CO 2 ? g of CO 2 will be formed: C(s) + O 2 (g) CO 2 (g) A B 12g 64g ? g
23
Percent Yield Percent yield = actual yield theoretical yield × 100 actual yield: mass of product formed (experimental) theoretical yield: mass of product that should form (according to stoichiometry) N 2 (g) + O 2 (g) 2NO(g) theoretical yield = 40g NO actual yield = 37g NO Percent yield = 37g NO 40g NO × 100 = 92.5% 7.5% error or lost
24
Aqueous Solution (ionic compounds) NaCl (s) Na + (aq) + Cl - (aq) Dissociation (Ionization) aqueous solution: solvent is water H2OH2O AgNO 3 (s) Ag + (aq) + NO 3 - (aq) H2OH2O NaCl AgNO 3 NaCl (aq) + AgNO 3 (aq) AgCl (s) + NaNO 3 (aq) H2OH2O
25
Molecular equation: 2As 3+ (aq) + 3s 2- (aq) As 2 S 3 (s) total charge on left side = total charge on right side NaCl (aq) + AgNO 3 (aq) AgCl (s) + NaNO 3 (aq) Na + (aq) + Ag + (aq) + Cl - (aq) + NO 3 - (aq) AgCl (s) + Na + (aq) + NO 3 - (aq) Ionic equation: Net ionic equation: Na + (aq) + Ag + (aq) + Cl - (aq) + NO 3 - (aq) AgCl (s) + Na + (aq) + NO 3 - (aq) Spectator ions Ag + (aq) + Cl - (aq) AgCl (s)
26
Oxidation and Reduction reactions (redox) Zn(s) Zn 2+ (aq) + 2e - Zn is oxidized (reducing agent) Cu 2+ (aq) + 2e - Cu(s)Cu 2+ is reduced (oxidizing agent) oxidation: is the loss of electrons. reduction: is the gain of electrons. Zn(s) + Cu 2+ (aq) Zn 2+ (aq) + Cu(s) redox reaction
27
Oxidation and Reduction reactions (redox) oxidation: is the gain of oxygen / loss of hydrogen. reduction: is the loss of oxygen / gain of hydrogen. CH 4 (s) + 2O 2 (g) CO 2 (g) + 2H 2 O(g) redox reaction C gains O and loses H is oxidized (reducing agent) O gains H Is reduced (oxidizing agent) single replacement reactions and combustion reactions redox reactions double replacement reactions non redox
28
Heat of reaction C 3 H 8 (s) + 5O 2 (g) 3CO 2 + 4H 2 O + heat (energy) 2HgO(s) + heat (energy) 2Hg(l) + O 2 (g) Endothermic reaction Exothermic reaction All combustion reactions are exothermic.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.