Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJack Spencer Modified over 9 years ago
1
Unit 4 Test Review Study, study, study and practice, practice, practice your division!!!!! You will go a great job, I believe in you! You will go a great job, I believe in you!
2
Story Problems Understand the problem Understand the problem Can you retell it in your own words? Can you retell it in your own words? What is the problem asking? What is the problem asking? Do you have all of the information you need to solve? Do you have all of the information you need to solve? Plan what to do Plan what to do Will I estimate, draw a picture, make a table? Will I estimate, draw a picture, make a table? Carry out the plan Carry out the plan SHOW YOUR WORK!! SHOW YOUR WORK!! Look Back Look Back Does your answer make sense/ is it reasonable? Does your answer make sense/ is it reasonable?
3
Story Problem #1 It costs $3 to rent a video. Bonita has $14. How many videos can she rent? It costs $3 to rent a video. Bonita has $14. How many videos can she rent? What should my problem look like? What should my problem look like? What does the remainder mean? What does the remainder mean?
4
Story Problem #2 Tammy has 130 photos. She can tape 8 photos onto each page of her photo album. How many pages will she need to tape all of her photos in the album? Tammy has 130 photos. She can tape 8 photos onto each page of her photo album. How many pages will she need to tape all of her photos in the album? What does the remainder mean? What does the remainder mean?
5
Division Solve the following division problems using the method that works best for you! Solve the following division problems using the method that works best for you!
6
324 / 5
7
666 / 3
8
459 / 2
9
10 / 3,456
10
Division with Decimals Estimate your answer first Estimate your answer first Solve without using decimals Solve without using decimals Using your estimate place your decimal in the correct spot. Using your estimate place your decimal in the correct spot. Remember to ask yourself, is this answer reasonable? Remember to ask yourself, is this answer reasonable?
11
34.5 / 7
12
$45.65 / 9
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.