Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byEthel Nichols Modified over 8 years ago
1
MATH 7: QUARTER 2: WEEK 3 11/16/15 – 11/20/15
2
WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = 1 3 2. 2x + 4 = -16 3. 5 – 2y = 9
3
WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = 1 3 2. 2x + 4 = -16 3. 5 – 2y = 9 4 minutes remaining
4
WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = 1 3 2. 2x + 4 = -16 3. 5 – 2y = 9 3 minutes remaining
5
WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = 1 3 2. 2x + 4 = -16 3. 5 – 2y = 9 2 minutes remaining
6
WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = 1 3 2. 2x + 4 = -16 3. 5 – 2y = 9 1 minute remaining
7
WARM-UP: 11/16/15 1. Z – 5 = 1 3 2. 2x + 4 = -16 3. 5 – 2y = 9 TIME’S UP!
8
IXL PRACTICE GAME: TWO-STEP EQUATIONS QUIZ REVIEW https://www.ixl.com/math/grade-7/solve-two-step-equations https://www.ixl.com/math/grade-7/model-and-solve-equations-using-algebra-tiles
9
QUIZ Today we will take a quiz on two-step equations SSR & TEAM TIME for the one-step equations quiz will be tomorrow Homework is due Friday! Pick it up before you leave!
10
SSR & TEAM TIME SSR Focus: What kind of message does the author want the reader to get from this book/story/ article? Team Time: Team 1 : Pink 2, Green 1, Yellow 4, Blue 3 Team 2: Green 1, Yellow 4, Blue 3, Pink 2 Team 3: Yellow 4, Blue 3, White 5
11
WARM-UP: 11/18/15 1. Translate: 2x + 14 = -6 2. Solve: 4 – x/3 = 1 3. Translate & Solve: 5 + 6x = 11
12
WARM-UP: 11/18/15 1. Translate: 2x + 14 = -6 2. Solve: 4 – x/3 = 1 3. Translate & Solve: 5 + 6x = 11 4 minutes remaining
13
WARM-UP: 11/18/15 1. Translate: 2x + 14 = -6 2. Solve: 4 – x/3 = 1 3. Translate & Solve: 5 + 6x = 11 3 minutes remaining
14
WARM-UP: 11/18/15 1. Translate: 2x + 14 = -6 2. Solve: 4 – x/3 = 1 3. Translate & Solve: 5 + 6x = 11 2 minutes remaining
15
WARM-UP: 11/18/15 1. Translate: 2x + 14 = -6 2. Solve: 4 – x/3 = 1 3. Translate & Solve: 5 + 6x = 11 1 minute remaining
16
WARM-UP: 11/18/15 1. Translate: 2x + 14 = -6 2. Solve: 4 – x/3 = 1 3. Translate & Solve: 5 + 6x = 11 TIME’S UP!
17
IXL EQUATIONS WORD PROBLEMS PRACTICE Grab a whiteboard and we are going to do some practice! https://www.ixl.com/math/grade-7/solve-equations-word-problems
18
11/19 KOFALT ABSENT: COPIES OF WORKSHEET ON DESK TOMORROW WE WILL COMPLETE A STUDY GUIDE FOR THE TEST (SUMMATIVE) ON MONDAY!
19
WARM-UP: 11/19/15 FOR EACH PROBLEM, WRITE AN EQUATION AND SOLVE! 1.Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? 2.You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
20
PRACTICAL PROBLEMS PRACTICE
24
STUDY GUIDE 11/20 Complete the Study Guide independently to prepare for the Unit 4 Summative TEST on Monday!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.