Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byGarey Welch Modified over 8 years ago
1
Ratios, Rates and Unit Rates
2
A 24 ounce soda for $6.00 A 16 ounce soda for $4.80 or
3
2323 3434 1212 2 apples 3 oranges 2 apples 5 fruit 4646 2323 =
4
AccessoriesHow many Sunglasses25 Earrings30 Wigs45 Scarves35 Shoes50
5
A rate is a special ratio, compares 2 quantities that have different units of measure You buy 3 shirts for $9.00 You buy 16 gallons of gas for $64 Sue drove 100 miles in 2 hours There are 600 calories for 3 servings $9.00 3 shirts $64.00 16 gal 100 mi 2 hr 600 cal 3 serv Units: Dollars and shirts Units: Dollars and gallons Units: Miles and hours Units: Calories and servings
6
$9 for 3 shirts 16 gallons of gas for $64 Sue drove 100 miles in 2 hours 600 calories for 3 servings RateUnit Rate A unit rate is a special rate comparing something to ONE unit only How much for 1 shirt? How much for 1 gallon? How many miles in 1 hour? How many calories for 1 serving?
7
$9 for 3 shirts Rate Unit Rate How much for 1 shirt? $ 9 3 shirts _____ 1 shirt = ÷3 $3
8
16 gallons of gas for $64 Rate Unit Rate How much for 1 gallon? $ 64 16 gallons ______ 1 gallon = ÷16 $4
9
100 miles in 2 hours Rate Unit Rate How many miles in 1 hour? 100 miles 2 hours miles 1 hour = ÷2 50
10
600 calories in 3 servings Rate Unit Rate How many calories in 1 serving? 600 cal 3 servings cal 1 serving = ÷3 200
11
A 24 ounce soda for $6.00 A 16 ounce soda for $4.80 or Find the unit rate for each scenario ___ 1 oz ÷24 $6 24 oz ____ 1 oz ÷16 $4.80 16 oz $0.25 $0.30 = =
12
2 ice cream cones for $3.00 4 ice cream cones for $7.00 or Find the unit rate for each scenario ___ 1 cone ÷2 $3.00 2 cones ____ 1 cone ÷4 $7.00 4 cones $1.50 $1.75 = =
13
Hummer gets 60 miles per 5 gallons of gas Camry gets 45 miles on 3 gallons of gas or Find the unit rate for each scenario ___ 1 gal ÷5 60 mi 5 gal ____ 1 gal ÷3 45 mi 3 gal 12 mi 15 mi = =
14
John makes $160 for 20 hours of work Jill makes $136 for 16 hours of work or Find the unit rate for each scenario ___ 1 hr ÷20 $160 20 hrs ____ 1 hr ÷16 $136 16 hr $8.00 $8.50 = =
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.